(Hadas Parush/Flash90)
אאא

ראיון מטלטל: משפחות ההרוגים בטבח האכזרי בשבוע שעבר בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים, קמו הבוקר (שלישי) מהשבעה. אנשים רבים הגיעו לנחמם ובני המשפחה ניסו להתמודד עם הכאב, ויחד עם זאת לנסות ולהתעודד מהמנחמים הרבים שלא פסקו מלהגיע לביתם. 

רגע לפני תום השבעה, דוד קופינסקי, אחיו של הנרצח, אריה הי"ד, סיפר בראיון לתוכנית "שמונה עד עשר" ב"קול ברמה", בהגשת מרדכי לביא, על התמודדות המשפחה עם האובדן הקשה: "אנחנו מרגישים בחסרונו", רגעי המשבר בחיי המנוח: "הוא היה במצב קשה בעקבות פטירת בתו" וברגע של גילוי לב הוא אומר: "יש דברים שלא הכרתי באחי". 

בפתח הראיון סיפר דוד על התובנה המשמעותית שלמד מאז היוודע הגרוע מכל. "הרבה דברים קרו מאז והרבה אנשים הגיעו אלינו. אני חושב שהדבר המשמעותי שהבנתי הוא שיש לנו עם נפלא. עם המחפש קדושה ואחווה. הרגשנו על כל אחד שהגיע את אהבה והאהדה למעשים הטובים וחיבור לעם ישראל". 

בימי השבעה באים ויוצאים עשרות בני אדם שהכירו את המנוח. משפחתו נחשפה לצדדים שלא הכירו קודם הירצחו. "יש דברים שלא ידעתי על אחי כמו העוצמה של החסד שלו וכמה הוא השקיע בחסד", אומר אחיו. "לא הייתי איתו כל יום. עצם היותו בעל חסד ידענו כולנו. כל מי שראה אותו ידע זאת. שמענו כל מיני סיפורים שהוא היה עושה בענווה. חסד היה דרך חייו". 

אחיו של המנוח מספר סיפור מעורר השראה אודותיו: "הוא היה עושה גמילות חסדים בגופו ממש. הוא היה מתפלל ותיקין בכל שבת וזאת משום שהיה מחפש היכן מתקיים קידוש של אחד מתושבי השכונה בין אם הכיר או לא, וזאת בשביל לסדר את השולחנות. הוא היה נשאר שם עד הרגע האחרון והכול בצניעות". 

כשהוא נאנח מספר דוד כיצד המשפחה מתמודדת עם האובדן הקשה. "זה קשה. אני לא יודע האם הם (ילדי המנוח) מעכלים את שהיה. כולנו לא מעכלים. אנחנו מרגישים בחסרונו, אך יש כזה חיבוק של עם ישראל שאנחנו עדיין לא מרגישים מה זה אומר ביום יום. אני חושב שהילדים לא תופסים מה יקרה בעתיד, בעוד יום או חודשיים". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המנוח בן ה-43 במותו נישא ליעקבה בשנת תשנ"ו ולהם שישה ילדים, אליהו, יצחק, דבורה, מרים, יהושע וחיה חנה ע"ה שנפטרה בשנתה לפני שנתיים כשהייתה בת 13. "היה לו מאוד קשה", הוא נזכר. "הוא ניסה להעיר אותה והוא אף ביצע בה פעולות החייאה". 

"אחי מת על קידוש השם", הוא אומר. "הרב בן ישי רבם של משפחת פוגל (שנרצחו בביתם ביישוב איתמר -צ"ג) ניגש אלי בשבעה ואמר לי כי זו רק ההתחלה. הקידוש השם הוא גם מתמשך באיך המשפחה ממשיכה את דרכו ואיך היא ממשיכה לחיות והקידוש השם הזה תלוי במעשים שלנו". 

הרב בן ישי ביקש מבני המשפחה לתת את תמיכתם לאלמנה והיתומים. "ישנם לא מעט אנשים עוזרים וקהילה תומכת, והוא אמר דבר הכי משמעותי שהמשפחה במהלך הקרוב צריכים להיות שם וזה הכי טוב. זו מחויבות שלנו. אני ואחים שלי נהיה בשביל האלמנה והיתומים ואני מקווה שיהיה לנו את הכוחות בשביל זה". 

"אנחנו מבינים שהשם בחר באחי ובאשר ההרוגים להיות איתו", הוא אומר בכאב. "איך זה נעשה זה בחירה של השם. לא צריך סיבה. יש לי תשובה להכול כי השם רצה אותם ושיקרה בזמן התפילה כשהם בטלית ובתפילין. הוא חפץ בהם איך שהם היו באותו הזמן". 

האזינו לראיון המלא באדיבות רדיו "קול ברמה"