אאא

בעקבות הביקורת שהעלה בכנסת נגד היחס לחרדים בשידורי גלי צה"ל, הזמין מפקד גל"צ את ח"כ ישראל אייכלר לפגישה עם ההנהלה וראשי המערכת, זאת כדי להשמיע את דבריו בפניהם באופן ישיר.

בפגישה שהתקיימה היום (ראשון) בשעות הצהריים, הציג מפקד התחנה ירון דקל בפני האורח את מערך השידורים, והביע נכונות לקבל כל תלונה מצד מאזינים על פגיעה ברגשות.

אייכלר, בירך על ההזמנה ונשא דברים בפני ראשי התחנה: "התקשורת היא מערכת חינוכית המעצבת את הציבור הצעיר לטוב או לרע ובעיקר לרע. כי בחינוך לטוב צריך המחנך לשמש דוגמא אישית ולא מספיק להטיף במילים. אבל בחינוך לרע מספיק שבעל הלשון, ידע להסית במילים פשוטות לשנאה או ליצור אוירה של הפקרות - ויצר לב האדם רע מנעוריו, נמשך לרוע. לכן גם אם לא תרצו ולא תתכוונו וגם כשאתם נסתרים מאין רואה מאחורי המיקרופון, יש לכם אחריות אדירה לעיצוב דעת קהל של דור שלם".

"אחד השקרים הנפוצים בעולם, הוא שיש עיתונאי אובייקטיבי" טען אייכלר, "מקצוע העתונות אינו חשמלאות. עיתונאי במהותו אינו אדם אובייקטיבי ואדם אובייקטיבי אינו עיתונאי. לכן אינני מצפה לשמוע דברים אובייקטיביים. השאלה היא האם השדרן והכתב הוא אדם הגון שנותן ביטוי גם לדעות ולעובדות שאינם תואמות את האג'נדה שלו. ואולי הוא מנצל את כלי התקשורת הציבוריים, כדי לקדם אינטרסים שלו ולהשחיר את פניהם שלא האחרים שאינם מוצאים חן בעיניו. זה ההבדל בין עיתונות להסתה".

"התקשורת הישראלית ברובה, מציירת את היהודי החרדי כדמון מסוכן" אמר אייכלר, ולא איחר עם ההשוואה לתקופת פרעה: "במצרים אמרו על בני ישראל "הבה נתחכמה לו פן ירבה ונוסף גם הוא על שונא ונלחם בנו". מצרים הייתה בית עבדים. אנשים רעבו שם ללחם. אבל המסר הציבורי יצא מבית המלוכה, שהיהודים הם הפולשים הזרים, המהווים סכנה קיומית. כך היה בכל הדורות נגד היהודים. גם היום בישראל מחדירים תחושה להמונים, שהחרדים הם סכנה קיומית. מנסחים כל ידיעה שיש בה חרדים בהא הידיעה המכלילה כל חובש כיפה שחורה. לאחר מכן כאשר צרכן תקשורת רואה אדם חרדי ברחוב,שאינו קשור לידיעה, הוא נושא באשמה".

צילומים: באדיבות המצלם