אאא

ככל שמתקרב הדד-ליין בו יצטרכו הפוליטיקאים להגיש את הצעת החוק לגיוס החרדים לצה"ל, הלחץ גובר, והקרע העמוק בין "האחים" בנט ולפיד ממשיך להתרחב, מה שמעמיד את הברית בין השניים בסכנה. 

בפני וועדת שקד לא עומדות אלטרנטיבות רבות, חברי הועדה חלוקים בדעותיהם האם לתמוך בהצעה של סיעת "יש עתיד" שלפיה יהיו סנקציות פליליות לצד סנקציות כלכליות, או לתמוך בעמדתה של היו"ר ח"כ איילת שקד לפיה על 'המשתמט החרדי' יוטלו אך-ורק סנקציות כלכליות. 

הבוקר, דווח עיתון "הארץ" כי מסתמנת פשרה בוועדה בנושא הסנקציות. לפי ההסכמה המסתמנת, החל מאישור החוק ועד שנת 2017, תקופה המוגדרת בחוק כ"תקופת הביניים", יוטלו סנקציות כלכליות. כאשר משנת 2017 ואילך יוטלו סנקציות פליליות - כל בחור ישיבה ולומד תורה שלא יתגייס יוגדר כעריק ותוטל עליו אחריו פלילית.

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) שכאמור עומדת בראש ועדת הגיוס, דוחה את הפרסום בשיחה עם "כיכר השבת" ואומרת: "זה קשקוש, אין שום הסכמה. אין מתווה סופי". שקד אומרת עוד, כי על פי המסתמן כל סיעה תביא בפני חברי הוועדה הצעה נפרדת: "אני מאמינה שנגיע להצבעה בוועדה. כל סיעה תציע הצעות חוק משלה ונלך לפי הרוב".

האם יהיו סנקציות פליליות בחוק של "הבית היהודי"? שאלנו, אך לא קיבלנו תשובה ברורה וחד משמעית: "אני עוד לא יודעת, אני רוצה להביא חוק שיהיה אפשר לגבש סביבו רוב. לא יודעת עדיין האם יהיו בו סנקציות פליליות - אנחנו נראה, יש כל מיני אופציות. תוך שבועיים או שלושה שבועות אני מאמינה שנביא את ההצעות להצבעה בוועדה".

יוגב: אצביע נגד סנקציות פליליות

חבר סיעתה, ח"כ מוטי יוגב אומר בשיחה ל'כיכר השבת' כי הוא יתנגד לחוק שיכלול סנקציות פליליות כנגד תלמיד ישיבה: "בשום אופן לא, אני אצביע נגד. לאורך כל הדרך אמרתי שסנקציות פליליות לא יגבירו גיוס חרדים אלא עלול לבלום גיוס".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יוגב, שדעותיו קרובות לחרדים יותר מאלו של סיעתו, מצהיר כי כל חוק שיהיה נגד עולם התורה יזכה לעמדת נגד מצידו: "אני אביע את עמדתי נגד באם תהיה כפייה. כל מה שעלול לפגוע או כל דבר שינסה לפגוע בעולם החרדי יתר על המידה - אני אביע את דעתי נגדו ואצביע נגד. אינני יודע עדיין באיזה סיטואציה נהיה בנושא". 

 (צילום ארכיון: שלומי כהן, ליל שישי אקטואלי)
ח"כ מוטי יוגב, מצהיר כי יצביע נגד חוק שיכיל סנקציות פליליות (צילום: פלאש 90)
הגדלה

חבר סיעה נוסף עמו שוחחנו בחר לתקוף דווקא את שקד: "היא (שקד) לא תחליט לנו, אני אצביע נגד ההסדר המתגבש. לא יתכן שיהיו סנקציות נגד בחור ישיבה שרוצה לשבת וללמוד". 

ביקורת נוקבת נשמעה שוב ושוב כנגד הסיעה הדתית שתומכת כמעט בכל חוק הנוגד את הערכים היהודים - דתיים, אותו מציעים בני בריתם. אותו בכיר זועם: "המפלגה שלנו תומכת ישר בכל דבר הנוגד את הקדושה, תומכים אוטומטית בכל חוק אנטי דתי, אני מזכיר לה - לכולנו שאנחנו מפלגה דתית".