אאא

נאום חייה: זה כחודשיים שחברת הכנסת איילת שקד - הבית היהודי - מותקפת מכל עבר, חברי הכנסת החרדים האשימו אותה כמי ששיקרה אותם ובגדה בהם ברגע האחרון כשעמדה בראש הוועדה שאישרה את החוק לגיוס החרדים עם סעיף הסנקציות הפליליות להצבעה במליאת הכנסת.

בשעות הצהריים (שלישי) עלתה ח"כ שקד לדוכן הנואמים במליאת הכנסת להצגת החוק לקריאה שנייה ושלישת, ונאמה את אחד הנאומים החשובים בחייה בו השיבה אש לכל עבר.

ח"כ איילת שקד בחרה לפתוח את נאומה בפסוק משירת דבורה: "בפרוע פרעות בישראל, בהתנדב עם, ברכו ה'".

שקד ביקרה את שם החוק "שוויון בנטל", ואמרה כי "המילה 'נטל' מחמיצה את העניין האמיתי. בעיני השירות בצה"ל הוא זכות. זכות שמאפשרת לנו חיים חופשיים כאן בארצנו לאחר אלפיים שנה, לפני 800 שנה בצנעא שבתימן, בפז שבמרוקו... היהודים היו נטולי הגנה, חסרי ישע, ללא יכולת הגנה עצמית. והיום במדינה היהודית יש צבא יהודי נפלא - צבא ההגנה לישראל. נפלה בחלקנו הזכות הנדירה שאבותינו לא זכו בה. אותה הזכות גם מאפשרת לעולם התורה במדינת ישראל להכיל את מספר לומדי התורה הגדול ביותר מאז ומעולם".

"החוק ישפיע על ציבור רחב אשר חי כבר עשרות שנים במציאות מסוימת. מציאות אשר מקדשת את ערך לימוד התורה כערך עליון. שיקומו של עולם התורה, עולם המהווה את הנדבך המרכזי בהיסטוריה התרבותית של העם היהודי, ואשר כמעט נחרב עד היסוד בשואה, התאפשר, בין היתר, בזכות דבקותו של הציבור החרדי בערך זה", אמרה שקד.

ח"כ שקד ציינה כי "בזכות צבאה החזק של מדינת ישראל, מתאפשר כיום לימוד התורה של רבים חרדים. אך המציאות השתנתה וכיום התרחב חלקו של ציבור זה באוכלוסייה, ובהתאם התרחב חלקם של אלו שאינם בנויים להקדיש את כל חייהם ללימוד תורה. אלו מצאו את עצמם במציאות בלתי אפשרית בהם מחד, הם אינם מקדישים את כל עיתותיהם לתורה, ומאידך אינם לומדים מקצוע ואינם יכולים להתפרנס בכבוד".

"בשנים האחרונות, החלו גורמים שונים בחברה החרדית להבין את המצב", סיפרה שקד לחברי הכנסת: "והחלו לפעול להקניית מקצוע לאלו שאינם לומדים, להשמתם בשוק העבודה, ובתיאום עם הצבא, בגיוסם לצבא למסגרות המתאימות לחייל החרדי. שינוי שכזה לא יכול להיעשות במחי יד. הוא חייב להתבצע בהדרגתיות ובתשומת לב, כמו גם באופן שיהיה ניתן ליישמו במציאות".

שקד נסתה לשלוח מסר מרגיע אל הציבור החרדי ואמרה כי "החוק יאפשר את המשך קיום עולם התורה במלוא עוזו, ואת יציאתם לשירות ולעבודה של אלו שאינם לומדים. חוק זה, יביא לפריחתו של הציבור החרדי. מי שטוען אחרת או שאינו בקי בפרטי החוק, או שהוא מבקש להציג מצג שווא כיון שהוא אינו רוצה באמת בשמירת עולם התורה ובקידום הציבור החרדי".

ח"כ שקד התייחסה לדברים הקשים שמושמעים לעברה מצד חברי הכנסת וגדולי ישראל: "הטלת האחריות להצלחת החוק, תלויה בראש ובראשונה בהנהגת הציבור החרדי. גדולי התורה וחברי הכנסת החרדים, הכל תלוי בכם, מספיק עם ההסתה ודברי הבלע".

צפו: אריה דרעי תוקף את 'הבית היהודי'

 יו"ר סיעת 'הבית היהודי' תקפה אישית את יו"ר ש"ס אריה דרעי: "ראיתי אתמול ב'כיכר השבת' קראת לי בוגדת. קבעת שאיילת שקד בגדה בעולם התורה. באיזה עולם תורני בדיוק ובשם של איזה ערך יהודי השמצת אותי באופן האישי והמסית הזה?".

שקד המשיכה כשהיא נסערת ובקול רועד אמרה: "אתה שאמרת לי שחשוב לך גיל 26, שזה הכי חשוב לך, ברוב צביעות הסתת נגדי קבל עם ועדה, אתה חוצפן ואני מצפה שתתנצל, אם באמת אכפת לכם מעם ישראל ומתורת ישראל, תעודדו את מי שלא לומד להתגייס ולתרום למדינה, כך תאפשרו למי שלומד ללמוד".

ח"כ שקד עקצה את חברי הכנסת החרדים שציינה שהם עצמם שנלחמים בחוק הגיוס שרתו בצבא: "אלי ישי שירת שלוש שנים, אמנון כהן כנ"ל, דרעי שירת ארבעה חודשים. אבל למה הדור הצעיר לא משרת ברובו? חרדים נלחמו במלחמת השחרור, במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום כיפור".

"אח של ח"כ גפני נלחם בקרב סולטן יעקב, ח"כ אורי מקלב קרוי על שם דודו שנהרג במלחמת השחרור. אני מחזיקה מודעה מתש"ח של אגודת ישראל שקוראת לבחורים בני 17 עד 25 להתגייס. הנוהל ב-30 השנה האחרונות שלא לשרת כברירת מחדל הוא פגום", טענה שקד.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אני סומכת על החברה החרדית", המשיכה שקד, "כי תשכיל להבין שהצלחת החוקים היא אינטרס מובהק שלה ותשתף פעולה עם יישומו לטובתה ולטובת כלל החברה הישראלית. אני מאמינה בחברה החרדית".

לקראת סיום הדגישה שקד: "אין כאן מקסם שווא של שוויון בנטל כי אם צמצום אי השוויון. אני מקווה ומאמינה כי החוקים שעליהם נצביע היום יפעלו את פעולתם וכי הם יובילו לחברה ישראלית טובה, מתקדמת ומאוחדת יותר".

ולבסוף קראה שקד לציבור החרדי "להנמיך להבות", ולמגזרים האחרים במדינה לפעול לאחדות השורות, וחתמה בדברי יחזקאל ""הִנֵּה אֲנִי לֹקֵחַ אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, מִבֵּין הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הָלְכוּ-שָׁם; וְקִבַּצְתִּי אֹתָם מִסָּבִיב, וְהֵבֵאתִי אוֹתָם אֶל-אַדְמָתָם. וְעָשִׂיתִי אֹתָם לְגוֹי אֶחָד בָּאָרֶץ, בְּהָרֵי יִשְׂרָאֵל, וּמֶלֶךְ אֶחָד יִהְיֶה לְכֻלָּם, לְמֶלֶךְ; וְלֹא יהיה- (יִהְיוּ-) עוֹד לִשְׁנֵי גוֹיִם, וְלֹא יֵחָצוּ עוֹד לִשְׁתֵּי מַמְלָכוֹת עוֹד" (יחזקאל ל"ז, כ"א-כ"ב)".

יצוין כי הח"כים החרדים ושאר חברי הכנסת מהאופוזיציה החרימו את הדיון ולא השתתפו בו.