אאא

חטיפת ורצח תלמידי הישיבה: שלושת הנערים גיל-עד שאער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל הי"ד, נטמנו בשעות אחר הצהריים (שלישי) בבית העלמין במודיעין, זה לצד זה.

בטקס ההלוויה המרכזי במודיעין השתתפו בני משפחה, חברים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס, נשיא המדינה הנבחר ראובן רובי ריבלין, הרבנים הראשיים לישראל הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו, הראשל"צ רבי אליהו בקשי דורון, שרים, חברי כנסת ואלפי אזרחים שבאו להעניק כבוד אחרון לנספים.

את הטקס פתח הגר"י יוסף בצידוק הדין. ומיד לאחר מכן עלו שלושת האבות לומר קדיש משותף לעילוי נשמת בניהם. ראש ישיבת 'מקור חיים' הרב דב זינגר נשא את המספד הראשון בלוויה המשותפת. לאחר מכן ספדו ראש הממשלה ונשיא המדינה לשלושה, כשאז המשפחות עברו לטקס פרטי וצנוע לבני המשפחה בשעת קבורת הילדים. 

18 ימים של תקווה; כתבה מסכמת (קריינות: אהרן רבינוביץ) 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדברי ההספד: "איריס ואורי, בת-גלים ואופיר, רחל ואבי, משפחות יפרח - שאער ופרנקל היקרות וכל העם שאבל יחד עמכם".

"ב-18 הימים האחרונים נחקקו בלבנו, בלב העם כולו, דמויותיהם של אייל, גיל-עד ונפתלי, אזרחי ישראל למדו להכיר את פניהם, וגם אם לצערנו לא זכינו לפגוש בהם, נשבנו בקסם חיוכם, שלושה נערים מחוננים, זכים, ישרי דרך, שידם של בני עוולה הונפו עליהם, רוצחים שבאכזריות אין קץ הפרו את 'אל תשלח את ידך אל הנער'".

"היום הזה באופן ספונטני הפך ליום אבל לאומי, העם כולו התפלל לשוב הבנים והעם כולו ראה את אצילות הנפש, את החוסן הפנימי שלכם ההורים, האמהות והאבות, האחים והאחיות, הסבים והסבתות וכל שאר בני המשפחה. העם הבין, הבין מיד, את עומק השורשים ואת תעצומות הנפש שלכם, הנה למדנו מכם שיעור שלא ישכח, של אמונה ונחישות, של אחדות ורגישות, של יהדות ואנושיות".

"רוצחי ילדים בזויים, רוצחי ילדים, שאחיהם צוהלים על דם טהורים שנשפך" אמר נתניהו על הרוצחים. "הם מקדשים את המוות ואנחנו את החיים, הם מקדשים את האכזריות ואנחנו את הרחמים, זו היא סוד כוחנו וזה גם הבסיס לאחדותנו".

 (פלאש90)
הראשל"צ הגר"י יוסף בבית העלמין במודיעין, הערב
הגדלה

נתניהו פנה לשלוש האמהות ואמר: "אני מבקש לומר דברים מיוחדים לכן. אתן נתתן שיעור לעולם כולו מה-היא זעקתה של אמא, מה-היא אהבת אם, אשרי הבנים שזכו להורים ולמשפחות כאלה, ומה נורא הגורל שהפריד אותם מכם ברשע שהוא בלתי נתפס". 

"אנו מרכינים את ראשינו בכאב עמוק, אבל אנחנו גם זוכרים את האמת העתיקה והפשוטה של עמינו 'בדמייך חי'". 

נשיא המדינה שמעון פרס סופד לנערים (צילום: ynet)

"משפחות יקרות, אני יודע שגם החיבוק האמיץ ביותר של העם לא יכול למחוק עבורכם את צריבת הצער, את הכאב הנורא שימשיך לפלח בנפשותיכם הרבה לאחר שימי האבל הרשמי יסתיימו, אני מכיר את כאב השכול, אין נורא ממנו, אבל אני גם יודע שלחיים יש כוח משלהם, כנהר שוטף סוחף אותנו קדימה ונותן לנו כוחות של התחדשות ותקווה, והעם כולו שבוכה עמכם ומחבק אתכן היום, העם כולו ילווה אתכם".

"נזכור תמיד את איל גיל-עד ונפתלי הטהורים, הטהורים שיישארו צעירים לעד". סיים נתניהו את דבריו. 

נשיא המדינה שמעון פרס ספד לאחר ראש הממשלה, ואמר: "ציון במר תבכה וירושלים תתן קול, אנו מלווים היום למנוחה אחרונה את נפתלי, גיל-עד ואייל, שלושה בנים נפלאים של העם היהודי, ששמונה עשר ימים ולילות שאני לא יודע את נפשי מרוב דאגה".

"התפללנו כל אחד לחוד וכולנו ביחד שיקרה הנס ונראה אותם חוזרים בשלום למשפחתם, לביתם, אל כולנו, לצערנו פקד אותם, אותנו, אסון הירצחם, ואבל כבד ירד על העם כולו".

פרס הוסיף ואמר: "אנחנו נרכין את ראשינו אבל לא ניפול ברוחנו. משפחות יקרות, אני יודע מה שעובר עליכם, וכולנו יודעים איך עמדתם בצורה נפלאה ונהדרת, כך שהאבל הפך למקור של אור ותקווה לעם כולו". 

מוקדם יותר ספד שר האוצר יאיר לפיד במהלך הלווית גיל-עד שאער ואמר: "ילדים לא כותבים צוואות, אז אנחנו צריכים לכתוב ביחד את הצוואה ביחד, אם ירשה לי הקהל אני רוצה לפותח במילות האר"י הקדוש: "הריני מקבל עלי מצוות עשה של ואהבת לרעך כמולך ואני אוהב כל אחד מישראל כנפשי ומאודי"

צפו: ההספד של יאיר לפיד (צילום: באדיבות ערוץ 7)

הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף ספד לאייל יפרח הי"ד באלעד: "ניתן לומר על אותם הנערים שאנחנו מלווים אותם, עם ישראל כולו בצער היום, כמה תרמו הנערים הללו לאחדות בעם ישראל. בזכותם עם ישראל התאחד כולו בתפילה.

"משך שמונה עשר יום האחרונים הכרנו את המשפחות וראינו כמה שהם עמדו בניסיון. עם ישראל כולו היה שותף לדאגה, והיום עם ישראל כולו בצער הגדול".

אורי יפרח, אביו של אייל, ספד בבכי לבנו: "כל בתי הכנסת ולא משנה איזה בתי כנסת, כולם, אפילו רחובות של עיר מהכותל המערבי ובכיכרות, כולם צעקו רוצים את אייל. הילד הקדוש, לא סתם זכית, היה בך אהבה הייתה בל אהבהב מיוחדת לכל אדם, לא משנה איפה".

"לאחים היית מופת, מתגעגעים אליך, הם רוצים אותך לידם, שתבוא ותחבק אותם, תחבק את אמא, אמא אמרה שאתה ליד הקב"ה ממש, היא אמרה שתלחש להקב"ה באוזן - תבקש ממנו שייתן לה כוח, שייתן לכולנו כוח. יהיה לנו קשה בלעדיך, אנחנו צריכים כוח, תבקש ממנו שיתן לנו כוח. אתה קדוש, היית בחייך קדוש, ואתה עכשיו תתן לנו כוחות".

האזינו: השיחה של גיל-עד שאער למשטרה  

אופיר שאער, אביו של גיל-עד הי"ד, סופד בבכי ובדמעות לבנו וסיפר על שיחת הטלפון למשטרה: "מהרגע ששמעתי את לחישתך האמיצה, שמעתי באוזניי קול אדיר והזדקפה קומתי. איזו תושייה, גבורה ועוצמה של מישהו שלא מלאו לו 17 שנה". 

רחל פרנקל, ספדה בבכי לבנה נפתלי הי"ד: "תנוח בשלום ילד שלי. אנחנו נלמד לשיר בלעדיך. את הקול השני שלך תמיד נשמע בתוכנו. הבטחתם שתמצאו ותביאו אותם, והבאתם אותם. גם זה חסד גדול כבר היו דברים וזה לא מובן מאליו".