אאא

האם אמו של התינוק מהווה גורם מגן מפני שפעת החזירים או מסכן? האם גם לה כדאי להתחסן? האם יש לעודד הנקה או דווקא להזהיר ממנה? כל התשובות לשאלות הבוערות מאת ד"ר הדר ירדני, מומחית ברפואת ילדים בקופת חולים לאומית.

תינוקות מגיל שישה חודשים נמצאים בסיכון לחלות בשפעת עונתית, וקרוב לוודאי שגם בשפעת החזירים. אף שעדיין אין לנו די נתונים מאומתים על התנהגות הווירוס ביילודים ובתינוקות, כמו גם על שיעור התחלואה והתמותה מווירוס זה, נראה כי הרוב המכריע של התינוקות עוברים את שפעת החזירים כמו כל מחלה ויראלית אחרת השכיחה כל כך בגילאים אלו: הסימנים כוללים חום, חולשה, קשיים במערכת הנשימה וכדומה. יש לשים לב לכך, משום שחלק מהתינוקות עשויים לפתח תסמינים קשים, בעיקר ריאתיים.

אחת השאלות הנפוצות במקרי מחלה היא אם אֵם התינוק מהווה גורם מגן או מסכן, שהרי תינוקות עד גיל חצי שנה נמצאים במגע קרוב לבני ביתם, ובעיקר לאימותיהם. האם יש לעודד נשים בהיריון ונשים לאחר לידה להתחסן? התשובה חיובית. בחיסון נגד שפעת עונתית כבר הוכח כי חיסון אימהות בהיריון, כמו גם אימהות ליילודים, מפחית את שיעור התחלואה ביילודים ובתינוקות.

ומה בנוגע לאימהות חולות, מצוננות ומשתעלות, או כאלו שחלו טרם הלידה ונוטלות טיפול מונע, טמיפלו לדוגמה? האם יש לעודד הנקה? האם יש צורך להימנע ממנה?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לפני הכול, חשוב לדעת שהווירוס אינו מועבר בחלב אם, ואין מניעה להיניק בזמן נטילת טמיפלו, מכיוון שהכמות שעוברת בחלב אם נמוכה מאוד. ידוע כי ההנקה מגנה על התינוק ומגבירה את התחסנותו נגד מחלות שונות. ועדיין, למרות היתרונות הבולטים של ההנקה, יש מקום לתת את הדעת גם על הסיכון להידבקות שעלולה להיגרם עקב מגע קרוב זה.

על מנת לשמור על יתרונות ההנקה ולהימנע מהסכנות יש לנקוט דרכי פשרה, בעיקר אם האם מאושפזת עקב שפעת חזירים או במקרה שמופיעים אצלה סימנים של חום וצינון. להלן ההמלצות שפרסמה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים: טרם ההנקה יש לנקות את סביבת ההנקה, לדאוג לחיתול נקי ולשמיכה נקייה. לפני ההנקה מומלץ לשטוף את השד במים ובסבון, אך לנקות היטב משאריות סבון על העור. יש להקפיד על רחיצת ידיים לפני כל מגע עם התינוק, ועל האם להשתמש במסכה בזמן ההנקה.

יש לזכור כמובן לאוורר את החדר, לשמור על היגיינה ולפנות לבדיקה בכל מקרה של חום וסימני תחלואה שמופיעים אצל התינוק.