אאא

המצב הפיננסי שלנו תלוי לא רק ברמת השכר במשק או ביכולות השיווק שלנו. בעצם, ניתן לעשות רשימה ארוכה ביותר של מה שמשפיע על מצבנו בתחום הזה, החל מגורמים רוחניים ועד לסיבות פרגמטיות ביותר. אבל כדאי שנזכור שבין יתר הגורמים ישנה חשיבות רבה גם ליחס שלנו לכסף באופן כללי. כי ישנן תובנות שברמת תת-מודע מפריעות לנו להגיע לרווח כלכלי. מבחוץ זה נראה כביש מזל, הפסיכולוגים טוענים שמדובר בתובנות שגויות שברגע אחרון תמיד מונעות מאתנו לעשות את הצעד המכריע שישנה את מצבנו הכלכלי. הנה מספר דוגמאות למחשבות המזיקות הללו.

כסף ניתן להרוויח רק בעבודה קשה . מה הפלא שבן אדם שסבור כך, מוצא לעצמו רק עבודות קשות בשכר מינימום? הוא הרי לא פותח לעצמו פתח של עבודה מעניינת, מאתגרת, לא מתישה ויחד עם זאת מפרנסת בכבוד. כי גם אם יציעו לו אחת כזאת, הוא ירגיש ש"משהו לא בסדר בסיפור הזה" ובסבירות גבוהה ביותר ימצא בהצעה חסרונות שבשום פנים ואופן לא יאפשרו לו לקבל אותה.

עושר פוגע במוסר של בן אדם . נכון, התקשורת מעדיפה לספר על עשירים שהתקמצנו ברמה של כמה מיליוני דולרים ולא על מחוסרי בית שהתקמצנו להוציא 10 שקלים, אבל הפחד מפני הכוח המסתורי וההרסני של חשבון בנק מסודר בכל זאת נראה קצת לא הגיוני. אך ברמה פסיכולוגית חשש חסר הגיון זה מסוגל להפריע מאוד לבצע מהלכים חשובים לשיפור המצב הכלכלי.

כסף זה לא הדבר הכי חשוב בחיים. קשה להתווכח עם העובדה שיש עוד הרבה דברים חשובים ומעניינים לא פחות ואף יותר מהכסף. אבל כסף פעמים רבות מאפשר לקבל את הדברים החשובים האלה, ואילו זלזול מופגן בכסף לא מסייע לרווחים, ולעיתים רק מרחיק מהשגת כל שאר הדברים החשובים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עושר ויושר לא הולכים ביחד . ישנם הרבה דרכים להתעשר, ביניהם גם דרכים פליליות, אבל למה לבחור דווקא בהן? עולם העסקים המודרני וגם שוק העבודה של היום מציעים מגוון הזדמנויות לעשות זאת בלי לפגוע בחוקי הלכה ומדינה, ואין שום סיבה לרתיעה לא מוצדקת מהדרכים הללו.

צריך לשמור את הכסף ליום שחור . אין סיבה לבזבז כל שקל שמגיע לחשבון, אבל קמצנות מוגזמת, הפחד מהשקעות בדברים חשובים וציפייה מתמדת ל"יום שחור" אכן מקרבים את היום השחור הזה. התנהלות פיננסית נכונה, לעומת זאת, מסוגלת דווקא למנוע את היום השחור.

כדי להיות עשיר צריך להיוולד במשפחה מבוססת . הון התחלתי וקשרים של ההורים בהחלט יכולים לעזור, אבל זה לא מבטל את העובדה שרבים מאנשי העסקים הידועים בכל העולם באו דווקא ממשפחות עניות. ואילו בנים למשפחות עשירות לעיתים הצליחו לבזבז את כל ההון של הורים ולהגיע לפשיטת רגל. נקודת פתיחה היא חשובה, אבל היא בהחלט לא מכרעת, ואסור להשתמש בה כתירוץ לעצלנות בתחום הפיננסי.