אאא

לקראת פתיחת שנת הלימודים, מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית ממליצים כיצד לשנות את הרגלי הילדים, איך מסגלים אותם למעבר לסדר יום חדש, כיצד להדריך אותם לבטיחות בדרכים ומה מומלץ לשים בכריך לבית הספר.

דגנית בן-ניסן, פסיכולוגית ראשית במכון להתפתחות ולשיקום הילד במרכז שניידר לרפואת ילדים, מציינת כי בחופשת הקיץ, ילדים רבים משנים את הרגלי השגרה ואת סדר היום, רבים הולכים לישון מאוחר וקמים מאוחר. בימים החופש האחרונים, כדאי לסגל את הילד בהדרגה לשעות השינה הרגילות. בנוסף, ההכנות והסידורים לקראת בית הספר, קניית הציוד והכנת הילקוט, מסייעים לתהליך העיבוד והפרידה מהחופש וההכנה ללימודים ומכינים את הילד נפשית לחזרה לבית הספר. כדאי לעשות את ההכנות לבית הספר במשותף, כחלק מתהליך סיום החופש והחזרה ללימודים.

פרופ' יחזקאל ויסמן, מנהל היחידה לרפואה דחופה במרכז שניידר לרפואת ילדים, מציין כי ילדים רבים נפגעים בדרך לבית הספר ובחזרה ממנו. על כן, יש להקפיד ללוות ילדים עד גיל 9 בעת חציית כביש ולוודא כי הילדים עוצרים על שפת המדרכה, מסתכלים לכל הכיוונים בעת החצייה, ורק אז חוצים את הכביש. כמו כן, יש להדריך את הילד שלא לחצות כביש בין מכוניות חונות או מאחורי אוטובוסים ולא לשחק משחקי כדור ליד כביש. חשוב לוודא שמשקל הילקוט לא יהיה כבד ולא יעלה על 15% ממשקל גופו של הילד, ובשבועות הראשונים ללימודים, להקפיד במיוחד על הגנה מפני השמש ושתייה מרובה בכדי למנוע התייבשות.

דפנה זיו בוסאני, דיאטנית ביחידה לתזונה ולדיאטה במרכז שניידר לרפואת ילדים ומנחת סדנאות לתזונה נכונה "קל על המשקל", ממליצה להיערך גם בנושא תזונה לקראת החזרה לבית הספר:

יש להקפיד על אכילת ארוחת בוקר לפני היציאה לבית הספר. ארוחה זו חיונית לילדים בכדי לשפר את יכולת הריכוז שלהם ולהיותם ערניים. לארוחת הבוקר מומלץ לאכול סנדוויץ' או קערית של קורנפלקס עם חלב. במידה וממהרים, ניתן לקחת לדרך שקית שוקו או אקטימל או כוס חלב וחטיף אנרגיה. דרך נוספת להקל על הארגון בבוקר היא שתיית משקה בוקר .

כדאי מאד להכין עם הילד "מערכת כריכים" לכל ימות השבוע, שעל פיה יקבע איזה סנדוויץ' יאכל הילד בבית הספר בכל יום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חינוך ילדים' ותישארו מעודכנים

כדאי להחליט על פעם אחת בשבוע שבה יהיה ממרח מתוק כמו שוקולד או ריבה, ובשאר ימי השבוע מומלץ להשתמש ברכיבים בריאים כמו: גבינה צהובה לייט 9%, גבינה לבנה, קוטג' או חומוס. רצוי להרגיל את הילד לקחת ירק או פרי לצד הכריך, את הירקות ניתן לחתוך ולשים בקופסא נפרדת. לא לשכוח לצייד את הילדים בבקבוק מים.

כדאי להקפיד על שתיית מים במהלך יום הלימודים, השתייה חשובה מאד, חלק נכבד מגופנו (למעלה מחצי) מורכב ממים. המים מרווים יותר, בריאים יותר לשיניים ותורמים לעירנות הילדים.

אחרי שעות בית הספר, חשוב שיהיה בארוחה מרכיב חלבוני כמו קציצות, שניצל, קציצת דג או תחליף סויה לצמחונים, שאינו מומלץ יותר משלוש מנות בשבוע. לילדים שמעדיפים תחליף צמחוני, מומלץ לשלב קטניות כגון: חומוס, שעועית, עדשים ופול, יחד עם דגנים כמו וארז ותירס. כמו כן, רצוי לשלב קינואה כחלק מהדגנים אותם צורכים. שניצל תירס אינו מהוה תחליף למנה חלבונית. חשוב לשלב ירקות מבושלים או סלט ירקות ותוספת פחמימות: פסטה או תפוח אדמה.

במסגרת החוגים רצוי לשלב חוג ספורט כמו כדורסל או התעמלות. פעילות גופנית חשובה גם מההיבט הבריאותי וגם מבחינת בטחון עצמי והעלאת תחושת המסוגלות של הילד.