אאא

חנויות פרחים מציעים לנו סידורים מרהיבים בכל צבעי הקשת, במגוון גדלים ומחירים. גם האנשים הרחוקים מאוד ממחוות רומנטיות ביום הזה לרוב לא עומדים בפיתוי ומביאים הביתה זר פרחים. ביום הראשון הפרחים נראים נפלא, מקשטים את חלל הבית ותורמים לאווירה רומנטית במלוא העוצמה. אבל כבר כעבור יום-יומיים הפרחים מתחילים לאבד מיופים ומהר מאוד נובלים. מה ניתן לעשות כדי להאריך את חי הזרים?

· לפני שאתם מכניסים את הזר למים קצרו מעט את הגבעולים. גזרו כל גבעול בעזרת סכין חדה עם להב חלקה. כך אתם מורידים את הקצה היבש של הגבעול ומאפשרים לפרח לקבל את מלוא החומרים המזינים מהמים. אל תקצצו את הגבעולים במספריים כי אלה מועכים את הגבעול. גזרו את קצה הגבעול בזווית של 45 מעלות.

· תמדדו את גובה המים בכלי אליו אתם מכניסים את הזר ותורידו את כל העלים שנמצאים מתחת לפני המים. העלים בתוך המים מתחילים להירקב במהירות, פוגעים באיכות המים, פוגעים בצמחים וגם מפיצים ריח לא נעים.

· לפני שאתם מכניסים את הפרחים לאגרטל, שטפו היטב את הכלי. ניתן להוסיף למים מעט סוכר ופריט נחושת קטן. הדבר מונע התרבות החיידקים ומגן על הצמחים.

· המים בכלי חייבים להיות נקיים. מומלץ להחליף אותם לפחות פעם ביום, עדיף אפילו פעמיים ביום. המים לא צריכים להיות קרים מדי, וכמובן גם לא חמים.

· אל תסתפקו בהחלפת מים בכלי בלבד. פזרו מעט מים על הפרחים והעלים של הצמחים. הצמחים סופגים מים לא רק דרך הגבעול, לכן מומלץ להרטיב מעט גם את הפרחים עצמם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

· תרחיקו את הפרחים ממקורות החום, כמו נרות או כיריים. כל אלה מיבשים מאוד את הפרחים, והזר נובל במהרה. גם המזגן ואור השמש לא מיטיבים עם הפרחים, לכן מומלץ למקם את הזר כמה שיותר רחוק מכל אלה.

· אל תמקמו את זרי הפרחים ליד פירות ועציצים. חלק מפירות וירקות (בעיקר תפוחי עץ, אגסים, עגבניות ופלפלים) מפרישים תרכובת שנקראת אתילן. הם עושים את זה אחרי הקטיף וממשיכים לעשות את זה לאורך כל תקופת האחסון. גם עציצים רבים מפרישים אתילן. אתילן מקצר את אורך חיי הפרחים בזרים, לכן תפרידו בין כלי עם הזר לקערת הפירות.

· אם קיבלתם זר בצבעים יפים במיוחד, ואתם רוצים לשמור על הצבעוניות הזאת לאורך זמן, ניתן לפזר על הזר מעט לכה לשיער.

· כשמקבלים סידור פרחים גדול מכניסים אותו לכלי גדול. אבל כעבור מספר ימים חלק מהפרחים בכל זאת מתייבשים ונובלים, וכל הזר מאבד מיופיו. ניתן להוציא את הפרחים היבשים, לקצר את גבעולי הפרחים היפים ולהרכיב מהם סידור חדש שיתאים לכלי קטן יותר.