אאא

נהג מונית מבולבל שאל את עזריאל, תושב מאה שערים מדוע שכניו שורפים, נושמים את הפיח הרעיל והעשן מהמדורות שמדליקים לעצמם צמוד לביתם... "מה, הם נורמלים?".

עזריאל הכיר היטב את רותם, הנהג האדיב שהסיע אותו מדי יום מאזור כיכר השבת לכותל המערבי.

הלילה הצטרפתי לרותם בתמיהתו. למה לחרדים להדליק פחים ולהתסיס את כיכר השבת, כשהם יכולים לעשות זאת ברח' יפו או קינג ג'ורג'? הסתובבתי בין המפגינים כדי לתור אחרי איש על העדה. אחרי מי שמדליק ומתסיס את האווירה. מצאתי אותו. זה היה עזריאל, תושב מאה שערים.

מנהג מונית הוא ציפה לשאלה כזאת, אך בהחלט לא ממני. "יצאת מדעתך? יש שם מראות אסורות ושלטים פרוצים לגמרי! בגלל שמדובר בנתיחת מתים, וזה נוגע אלינו, הרי שמחובתנו לפעול. איפה? אצלנו בבית!". רציתי להשתכנע, להבין איך בדיוק זה עוזר למנוע נתיחת גופות.

ההסבר פשוט, הוא אמר במתק שפתיים, "הם רואים אותנו בתקשורת שורפים את הפחים שלנו ומגחכים בבוז. טיפשים, הם חושבים לעצמם, ואנחנו לא מסבירים להם כי אף אחד לא ביקש הסבר. אך בתוכנו אנו יודעים, שאין לנו להתקרב אליהם. אנחנו לא צריכים לשכנע אף אחד. הנתונים מדברים בעד עצמם. ההפגנות האלה לכאורה פנימיות, כאן סמוך לבית שלנו, אבל הן עוזרות. בעזרת ה' הנתיחה לא תתבצע... אתה עוד תראה".

אשרי המאמין.

בית המשפט קבע כי הנתיחה תתבצע על אפם וחמתם של המפגינים הכאובים והפצועים בגופם אך בעיקר בציפור נפשם. פצע אחד לא הגליד, צריך לחפור עד הסוף. יש עם מי לדבר? יש למי להסביר? בלי הפגנות, אף אחד לא מעוניין לשמוע את העמדה של העדה החרדית.

"תפגינו קצת, תסריחו, תהרסו לעצמכם את הבריאות ותבואו לחטוף את הגופה. אנחנו נשמור עליה ככל יכולתנו, נרביץ לכם בכל כוחנו, נשמיץ אתכם בתקשורת ואתם תמשיכו להתבזות... רגע, איפה הגופה? מה? השחורים הצליחו לחטוף אותה? יאללה! אפס סבלנות! לכו תיכנסו בהם!"

ושוב נשאלת השאלה: האם בלי הפגנות היו מחזירים את הגופה?

מספרים לנו על שורפי הפחים, שהם שולי החברה, פרחחים, 'לא משלנו', אגואיסטים ומה לא. הם לא 'חרדים אמיתיים' ופועלים כמובן נגד התורה. "אנחנו? אנחנו מתנהגים בדרכי נועם".

מישהו שאל פעם מדוע הפחים בכיכר השבת בוערים דווקא לפני ניתוח גופה או שערורייה אחרת, שלא מובן איך 'עושים לנו את זה'? אם אתם באמת סבורים שהבוערים הם שולי החברה ופרחחים, למה הם לא שורפים פחים ומתסיסים את העיר סתם כך באמצע חודש תמוז? איך זה שהם מחפשים 'אקשן' דווקא לפני או אחרי פסיקה אנטישמית?

תרשו לי לצטט קטע שפורסם בעיתון 'הארץ' לפני כשנה: "קבוצות מפגינים חרדים התקהלו אתמול באזורים שונים בירושלים במחאה על ההחלטה לנתח את גופתו של הנפטר. החרדים חסמו את רחוב בר אילן בעיר, יידו אבנים לעבר השוטרים והבעירו פחי אשפה. כמו כן, התפתחו מהומות אלימות גם בשכונות גאולה ומאה שערים. אתמול, לאחר שבית המשפט בנצרת החליט לקבל את עמדת המשטרה, הופצו בשכונות החרדיות של ירושלים כרוזים שקראו לציבור לצאת לרחובות להפגין בדרישה לשחרר את גופתו של הנפטר". קטע עיתונות כזה מביא כבוד למגזר? ברור שלא.

מסתבר שלא תמיד המפגינים הם שולי החברה. עוד מתברר, שהם דווקא פועלים לשם שמיים. הם לא רוצים שינתחו עוד גופות. מה יעשו? יתכנסו בכותל ויתפללו לביטול הגזירה? האם זו ההשתדלות המוטלת עליהם?

לדידם, אילו היה בעל השפעה - פוליטי או מסחרי - שיכול היה לעכב ניתוחים ולסדר שלא יגיעו בכלל לדיונים משפטיים בנושאים כאלה, לא היה להם צורך לשרוף שום דבר. החילונים היו ממשיכים לחיות ביפו ובקינג ג'ורג', והחרדים בגאולה ובמאה שערים.

ולקראת סיום, עוד ציטוט מתוך עיתון 'הארץ': "פחות מחצי שעה לפני הדיון שנקבע בבית המשפט העליון, בדרישת זק"א להוציא צו שיעכב את ביצוע הנתיחה, נפלה ההחלטה והוחזרה הגופה לבני המשפחה. ככל הנראה, בפרקליטות השתכנעו מהממצאים של החברה הסלולארית וממצאי חברת "דרך ארץ", וכן חששו מחוות דעת של משטרת מחוז ירושלים, כי נתיחת הגופה תעורר הפגנות סוערות בעיר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ושוב לשאלת השאלות: האם בלי ההפגנות היו מחזירים את הגופה? האם משטרת מחוז ירושלים היו צריכים לערב את חוות הדעת שלהם? מסתבר שהכרוזים שפורסמו בירושלים ושריפת הפחים, פעלו את פעולתם. עובדה - הם יכלו לקבוע את סיבות המוות באמצעות ממצאים אחרים.

המסקנה ברורה. זה לא הגיוני לשרוף פח שיסריח את האזור של הבית שלך, וזה לא הגיוני שהפרקליטות תיכנע בגלל זה. אבל יש הרבה דברים לא הגיוניים.

הם מוכנים לשרוף את הפחים ליד הבית. אז יסריח קצת, מה קרה? אולי יוכלו למנוע נתיחה של עוד גופה.

ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה יחכו לו בכל יום שיבוא, ואז תהיה תחיית המתים ויהיה מי שיוכל להודות להם על שסבלו ושאפו את העשן, על שהפגינו וסבלו או נפצעו בשבילם.