אאא

נשיא המדינה שמעון פרס מתייחס בראיון מיוחד לתקשורת הטורקית למשבר עם טורקיה שמסתיים לאור התנצלות ישראל על אסון המרמרה, ואומר כי אין סיבה שישראל וטורקיה תהיינה אויבות.  

"ישנן אלף סיבות מדוע על ישראל וטורקיה להיות ידידות, ואי אפשר למנות אף סיבה מדוע שיהיו אויבות" אמר הנשיא פרס. 

"ישראל וטורקיה רצו לשים סוף לחוסר ההבנה ולחזור ליחסים הטובים שהיו ביניהן לאורך שנים רבות וטובות. שורשי היחסים הם היסטוריים ועמוקים מאז המאה ה-15, שבה טורקיה היוותה מקלט ליהודים אשר גורשו בכפייה מספרד. ישנן היום הרבה יותר סיבות מדוע על ישראל וטורקיה לעבוד בשיתוף פעולה מאשר אי פעם". 

הנשיא ענה לשאלה האם תיתכן בקרוב לחיצת יד בינו לבין עמיתו הטורקי ואמר: "מבחינתי זה יכול לקרות בקרוב". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במהלך הראיון התייחס פרס למצב בסוריה ואמר על אסד: "חשבנו שמדובר במנהיג צעיר מודרני, אשר שב מלונדון ורוצה להיות רופא עיניים, אך גילינו כי הכל היה כיסוי". הנשיא המשיך בדבריו על סוריה ואמר: ""למרבה המזל, המתקן הגרעיני הושמד, אך המאגר הכימי נותר". 

"איראן היא סכנה לעולם כולו. העולם אינו יכול לקבל את איראן גרעינית. ההנהגה האיראנית מכחישה את השואה, ומאיימת בשואה חדשה. איראן הפכה למרכז טרור בכל מקום בעולם, המשטר האיראני דורס זכויות אדם, תולה אנשים, אוסר אזרחים ושולח גרורות טרור לכל מקום בעולם מבולגריה ועד קפריסין. איזה מדינה בעולם יכולה לעמוד מהצד ולסבול זאת?" אמר פרס לכתבת רשת התקשורת הטורקית.

"איראן מהווה סכנה גם לעצמאותן של המדינות הערביות במזרח התיכון, שכן היא רוצה לשלוט באזור", אמר הנשיא פרס, "תראו איך ארצות הברית פעלה כשפגעו במגדלי התאומים - היא יצאה לפעולה ברורה ונחושה באפגניסטן. במובן זה, טורקיה ואיראן הם כמו יום ולילה".