אאא

אינסטגרם משדרגת את הנוכחות שלה מחוץ לעולם המובייל, והחל מהלילה מאפשרת למשתמשים לצפות בתמונות מהפיד שלהם גם ממחשבים אישיים, באמצעות גלישה לאתר אינסטגרם. בנובמבר שעבר הוסיפה אינסטגרם לאתרה יכולות עריכת פרטי המשתמש והצגת תמונות אחרונות. כעת, ניתן לצפות בפיד התמונות במלואו - והכלי היחיד שעדין קיים באפליקציה ולא באתר הוא עריכת התמונות.

מדובר במהלך משמעותי עבור אפליקציית שיתוף התמונות הפופולרית, שנמצאת בבעלות פייסבוק - יציאה מעולם המובייל בו נולדה וצמחה. המהלך עשוי להוות צעד מקדים להצגת מודל עסקי ואולי אף אינטגרציה הדוקה יותר עם הרשת החברתית הגדולה בעולם.

אינסטגרם הושקה באוקטובר 2010 כאפליקציית iOS בלבד. לפני קרוב לשנה השיקה החברה גם אפליקציה למכשירי אנדרואיד, ואולם בשעה ששירותים מתחרים דוגמת Mobli הישראלית פיתחו גם גרסאות רשת מלאות נשארה אינסטגרם לסמארטפונים ולטאבלטים בלבד.

"המיקוד שלנו בבניית חוויית מובייל בלבד הוא נתיב יחודי שבחרנו מסיבות רבות, החשובה שבהן הינה שאינסטגרם, ביסודה, נועדה לצפייה וצילום תמונות תוך כדי תנועה", כתב מייסד אינסטגרם, קווין סיסטרום, בפוסט בבלוג הרשמי של החברה. “ואולם, כדי להפוך את אינסטגרם לנגישה עוד יותר בעבור הקהילה הגדלה שלנו, בסוף השנה שעברה התחלנו להרחיב את חוויית הדסקטופ שלנו".

עדיין תזדקקו לסמארטפון כדי להעלות תמונות

בשלב הראשון פתחה החברה אפשרות לצפות בפרופילים מהדפדפן, וכעת מצטרפת אליה גם האפשרות לצפות בפיד. לא מדובר בחוויית רשת מלאה. מהדפדפן ניתן אמנם לצפות בתמונות אחרונות שהעלו הנעקבים, להתעדכן בתמונות חדשות, ולעשות לייק או להגיב לתמונות, אבל אין אפשרות להעלות תמונות חדשות מהמחשב. “המטרה של אינסטגרם היא ליצור תמונות תוך כדי תנועה, בעולם האמיתי, בזמן אמת", הסביר סיסטרום בפוסט.

לפי סיסטרום, המטרה של המהלך הינה להפוך את חוויית הצפייה בתמונות ל"מהירה, פשוטה ומהנה יותר". ואולם, אפשר להניח שמאחוריה עומדים מניעים פחות אלטרואיסטיים. נכון להיום, אין לאינסטגרם מודל עסקי ידוע ואפליקציות המובייל של החברה חפות מפרסומות. דיווחים על אפשרות כי אלו יתווספו לאפליקציה זכו ללא מעט ביקורת שלילית בטענה שהן יהפכו את השירות ל"לא מגניב".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

השקת פיד רשת יכולה להיות צעד מקדים לניסיון של החברה להתחיל בשילוב פרסומות במודל זה או אחר, תוך שימוש בפלטפורמה צדדית מבחינה ככר ניסוי, באופן שלא יפגום בתדמיתה או יעצבן יותר מדי את מיליוני ההיפסטרים שעושים בה שימוש הדוק.

צעד בדרך ל"אינסטבוק"

בניית התשתית לדפדפני מחשבים אישיים יכולה להוות צעד מקדים לקראת שילוב מעמיק יותר של אינסטגרם בפייסבוק. האופי הייחודי וההצלחה הגדולה של האפליקציה מנעו עד עתה מהרשת החברתית להופכה לחלק אינטגרלי ממנה.

ואולם, לפי דיווחים מהשבועות האחרונים, יותר יותר משתמשים צעירים נוטשים את הרשת החברתית, שאיבדה משמעותית מאפקט ה"קוליות" שלה עם אימוצה על ידי קהלים רחבים, לטובת שירותים דוגמת אינסטגרם.

אין ספק שבפייסבוק מעוניינים להחזיק את המשתמשים הצעירים וטרנדיים של אינסטגרם, ואינטגרציה זו או אחרת עם האפליקציה יכולה להיות הדרך לעשות את זה. בניית פיד מבוסס רשת הינה צעד טכנולוגי חשוב אם ברצונה של פייסבוק לשלב את האפליקציה הפופולרית בכל הפלטפורמות שבהן היא פועלת.