אאא

אמצעי האזנה שהוסתר בתוך אבן סמוך למתקן גרעין והתפוצץ ומכשיר ליירוט מידע ממחשבים, זה מה שגילו גורמים במשמרות המהפכה באיראן בחודש שעבר, כך מדווח הבוקר (ראשון) עיתון ה"סאנדיי טיימס".

לפי הדיווח המתבסס על מקורות מודיעין מערביים, אמצעי היירוט אותר בחודש שעבר בתוך אבן, סמוך למתקן פורדו שליד קום, וכאשר ניסו להזיזה היא התפוצצה.

אמצעי היירוט שנועד ליירט מידע ממחשבים במרכז להעשרת אורניום, נחשף כאשר במשמרות המהפכה בחנו תשתיות וקווי טלפון באזור. 

באיראן נמנעו מלדווח על הפיצוץ, אך בשבוע שעבר חשף ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, פריידון עבאסי, כי קווי חשמל מהעיר קום למתקן בפורדו פוצצו בחודש שעבר.

כפי הנראה, בשל פיצוץ אמצעי היירוט, אבד מקור מודיעיני חשוב, שאפשר למערב ליירט מידע ממחשבים וקווי הטלפון מהמתקן, ובכך לעקוב אחר תפוקתו.

אתמול האשים עלא א-דין בורוג'רדי, יו"ר ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט באיראן את חברת הענק הגרמנית "סימנס" כי שלחה מתקני נפץ זעירים יחד עם ציוד למתקני הגרעין כדי לפוצצם. החברה הכחישה כי יש לה קשר לתוכנית הגרעין האיראנית.

בתוך כך, שר הביטחון אהוד ברק, מבהיר כי אי אפשר לסמוך על העולם או על ארצות-הברית שיפעלו נגד איראן. בראיון לקראת יום הכיפורים שיתפרסם ב'ישראל היום', אמר ברק: "אני מקווה שהעולם יתנגד ולא יאפשר בשום אופן לאיראנים להגיע ליכולת גרעינית".

"לומר שאנו יכולים לסמוך על זה במאה אחוז? אני אומר שלא", הוסיף ברק. באשר לדיווחים על חילוקי דעות בינו לבין נתניהו, אמר שר הביטחון כי "ראש הממשלה ואני רואים את עניין איראן עין בעין".