אאא

המסחר בבורסות אירופה נפתח היום (ג´) לאחר החזרה מחופשת חג הפסחא בעליות שערים קלות, בשיעור מירבי של 0.4%. את המגמה החיובית מובילות מניית הבנק השוויצרי UBS על רקע דוחות חיוביים ומנייתה של Aegon על רקע פרסום עסקתה למכירת חלק מעסקיה. המסחר מתנהל על רקע צפי לפתיחה חיובית בוול סטריט, כאשר החוזים העתידיים על המדדים המרכזיים מאותתים על פתיחה בעליות בשיעור מירבי של 0.2%.

המסחר בבורסות אירופה מתנהל על רקע פרסום הודעת הריבית מחר בארה"ב. הפדרל ריזרב צפוי להודיע כי אין בכוונתו להאריך את התוכנית לרכישות האג"ח, מה שיסמן את סוף עידן ההקלה המוניטרית. באותו יום יישא יו"ר הפד בן ברננקי דברים במסיבת עיתונאים מיוחדת, מה שמעיד על חשיבות החלטת הריבית הנוכחית.

נציין כי בבריטניה מתרגשים בתי ההשקעות והכלכלנים בממלכה לקראת חתונתם של הנסיך ויליאם וארוסתו קייט מידלטון, מתוך אמונה כי החגיגות בסוף השבוע הקרוב יאיצו את הכלכלה המקומית. חרף זאת, מעריכים אנליסטים רבים כי קיצור שבוע העבודה הנלווה לחופשים נוספים בזמן הקרוב, צפוי לפגוע בציבור הרחב.

בגזרת הסחורות, נסחר הנפט במגמה יציבה סביב 112 דולר לחבית. הזהב יורד בשיעור קל של 0.3% ל-1,505 דולר לאונקייה.

UBS היכה התחזיות; אגון בעסקת ענק

בנק ההשקעות השוויצרי UBS מרכז עניין על רקע פרסום דוחותיו לרבעון האחרון הבוקר, במסגרתם דיווח על צניחה של 18% ברווח הנקי, אולם ציין כי תזרים ההשקעות של הבנק ניתר לרף הגבוה ביותר בו נמצא מאז 2007. הכנסות הבנק ירדו ל-1.81 מיליארד פראנק (2.05 מיליארד דולר) בהשוואה ל-2.2 מיליארד פראנק ברבעון המקביל אשתקד. הבנק היכה את תחזיות האנליסטים שציפו להכנסות של 1.74 מיליארד פארנק בלבד.

חברת השירותים העסקיים אגון (Aegon) מכרה את שירותי הביטוח העסקיים שלה לחברת הביטוח הצרפתית סקור (Scor) במסגרת עסקת ענק.

הפסימיות חזרה ליפן: הניקיי ירד 1%; S&P הורידה דירוג מניות הרכב

המסחר בבורסות באסיה נסגר היום (ג´) בירידות שערים, כאשר הבורסה ביפן הובילה את גל הירידות ומדד הניקיי איבד 1.06% מערכו לרף של 9,570 נקודות. זאת לאחר שאמש הסתיים המסחר בירידות שערים על רקע אכזבת המשקיעים מדוחות כספיים של חברות מרכזיות שפורסמו בימים האחרונים.

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פרסמה השבוע תחזית לפיה סין הולכת לתפוס את מקומה של ארה"ב בתור הכלכלה הגדולה בעולם, עד שנת 2016. לפי התחזית האחרונה שפירסמה הקרן, הנתח של סין מהתוצר העולמי יגיע בתוך חמש שנים ל-18% כאשר הנתח של ארה"ב בתוצר העולמי יתכווץ ל-17.7%.

ג´אנג גיאנהו, ראש מחלקת המחקר בבנק המרכזי של סין, הסביר השבוע כי החששות שארה"ב השקועה בחובות כבדים לא תוכל לפרוע את חובותיה צפויות לגרום לעלייה בתשואות של אג"ח ארה"ב ובכך להוריד את המחיר שלהן. למרות החששות מהתנודתיות במחיר, ג´אנג צופה כי הביקוש לאג"ח ארה"ב יישאר בריא בשל העדר חלופות השקעה אחרות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

המסחר התנהל על רקע העלייה במחירי הסחורות והמתכות בשבוע שעבר, כאשר מחיר הנפט נשק ל-113 דולר לחבית והזהב חצה את רף ה-1,500 דולר לאונקייה. על פי מומחים שונים בתחום, מחירי הנפט עוד צפויים להמשיך ולעלות באופן עקבי עד סוף חודש מאי, כאשר בשוק חוששים כי העלייה בנפט תמשיך לחמם את האינפלציה בסין, מה שיגרור צעדים נוספים מצד הממשל לקרר את הצמיחה.

טויוטה וסקטור הרכב במרכז המסחר - על רקע פגיעה בתפוקות הייצור ביפן

מניית טויוטה ריכזו עניין היום על רקע הודעת החברה אמש ייצור כלי הרכב שלה נפל ב-30% בחודש מארס, בעקבות אסון הטבע הקטלני שפקד את יפן. טויוטה ייצרה כ-542 אלף כלי רכב בחודש שעבר, על רקע פגיעה כבדה בייצור עקב רעידות האדמה וגלי הצונאמי שפקדו את יפן. עיקר הפגיעה בתפוקה, כאמור, הגיעה מיפן, שם חוותה טויוטה נפילה של 63% בייצור כלי הרכב.

גם שאר מניות סקטור הרכב משכו היום את תשומת לב המשקיעים, זאת בין היתר על רקע הורדת הדירוג של מניות הסקטור על ידי S&P. זאת עקב פגיעה כוללת בסקטור בעקבות ירידת תפוקות הייצור של מפעלי יצרניות הרכב ביפן, על רקע אסונות הטבע שפקדו המדינה בחודש שעבר. נציין מניות בולטות בסקטור הרכב, ביניהן ניסן , הונדה ומיצובישי .

יצרנית קונסולות המשחק נינטנדו ריכזה עניין על רקע הודעתה אמש כי בכוונתה להשיק קונסולת משחק חדשה בשנה הבאה, אשר תחליף את קונסולת ה-Wii המפורסמת שלה.