אאא

המסחר באירופה נפתח היום (ב') בירידות שערים, כאשר המשקיעים מגיבים לראשונה על הורדת הדירוג של כ-9 ממדינות גוש האירו שעליה הכריזה סוכנות הדירוג S&P השבוע, כאשר במרכזן עומדת צרפת שלראשונה איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה. בנוסף, המשקיעים יגיבו גם לחדשות הרעות מיוון, שם הופסק המו"מ בין הממשלה לבין מחזיקי האג"ח שהתבקשו להסכים ל"תספורת" בהיקף של כ-50%. מנהיגי אירופה ינסו להרגיע את האוירה הקשה בשווקים כאשר ימשיכו השבוע את סבב הפגישות שלהם שנועד לתכנן את האמנה הפיסקאלית. כמו כן נשיא הבנק המרכזי של אירופה צפוי לנאום היום ולהודיע על הצעדים החדשים שהוא מתכנן כדי לחלץ את האיחוד מהמשבר. במוקד המסחר תעמוד גם הנפקת האג"ח שמתכננת צרפת בהיקף של כ-8.7 מיליארד אירו. נזכיר, היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט לאור יום הזיכרון למרתין לותר קינג שחל היום.

כאמור, מוריס קריימר, מנהל אזור אירופה ב-S&P טען שהאיחוד הפיסקאלי שמנהיגי אירופה אישרו במהלך פסגת המנהיגים שהתקיימה בחודש שעבר, "לא נותן מענה מלא לבעיות של אירופה". קריימר טוען שהאיחוד הזה הוא לא "פריצת דרך" בפתרון המשבר, כפי שתיארה אותו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל במהלך הפסגה.

מנגד, טוען מנכ"ל פימקו מוחמד אל-אריאן, כי הורדות דירוג האשראי הן "חדשות של אתמול" שכן השוק כבר תימחר אותן ואף הגיב למהלך הזה כבר לפני חודשיים. "התשואות על האג"ח של איטליה ומדינות נוספות בגוש האירו מגלמות בתוכן אף הורדות דירוג דרקוניות יותר", דיברי אל-אריאן.

בתוך כך, לאחר הורדת דירוג האשראי של הכלכלה השנייה בגודלה ביבשת, צרפת תעמוד היום למבחן שכן, היא מתכננת להנפיק היום אג"ח בהיקף של כ-8.7 מיליארד אירו. בנוסף, קרן החילוץ האירופית (EFSF) מתכננת למכור מחר אג"ח בהיקף של כ-1.5 מיליארד אירו.

מחכים לדרגי

ללא נתוני מאקרו שאמורים להתפרסם היום באירופה, נשיא הבנק האירופי המרכזי צפוי לשאת נאום היום ב-20:00 (שעוננו), בו הוא יישא דברים לגבי המשך הפעולות שמתכנן הבנק כדי לחלץ את אירופה ממשבר החוב.

המשקיעים באסיה ואירופה ממשיכים להגיב לסכנה ההולכת וגוברת לחדלות פרעון של יוון, שכן בסוף השבוע החולף המשא ומתן בין ממשלת יוון לבין מחזיקי האג"ח שלה עלו על שירטון. בדיונים אלו ממשלת יוון ניסתה לשכנע את הסקטור הפרטי להסכים ל"תספורת" בהיקף גבוה יותר, כדי לתרום לפתרון המשבר היווני.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נעילה שלילית באסיה

המסחר בבורסות אסיה ננעל היום בירידות שערים חדות, ונראה כי המשקיעים הגיבו בעצבנות לחדשות השליליות מאירופה - כאשר במרכזן הורדת דירוג האשראי של כ-9 ממדינות גוש האירו ובכללן צרפת, איטליה, ספרד ואוסטריה. סוכנות הדירוג S&P הודיעה בסוף השבוע, לאחר שהורידה את דירוג האשראי של המדינות, כי בין ההחלטות שהובילו אותה לנקוט בצעד זה היתה הסיכון ההולך וגובר שניצב מול מדינות גוש האירו.

"המשקיעים התרכזו ועדיין מתרכזים בהורדת הדירוג של מדינות גוש האירו והם אינם מוכנים לקבל כעת גם חדלות פרעון יוונית", אומר אנליסט מחברת הייעוץ בראון ברדרס. נזכיר, ביום רביעי הקרוב צפויים להתקיים ביוון שיחות חדשות שנועדו להפעיל לחצים נוספים על הסקטור הפרטי.

מניות הפיננסים במוקד

מניות הפיננסים מובילות את הירידות במזרח היום. נציין את חברת ההחזקות היפנית נומורה וכן את Daiwa .

גם מניות התחבורה האסייתיות סובלות מירידות חדות. נציין את האנג'ין ואת חברת קוסקו .

[לטבלת ישראליות בעולם][לבורסות בעולם]