אאא

אחרי שנים של שתיקה גורפת, 'נשות השאלים' נחשפות לראשונה. אמש, בשעת לילה, הגענו לשכונת מאה שערים ופגשנו אם מ'נשות השאלים' שהסכימה לשפוך אור על הכת הסודית.

בראיון בלעדי ל'כיכר השבת' היא האשימה את 'העדה החרדית' - בעקבות האיסור החמור שהבד"צ הוציא השבוע נגדם, וגם השיבה על שלל שאלות.

כבר בתחילת השיחה, היא מבקשת שלא נצלם אותה ולא נקליט אותה, הסיבה, איך לא, "בעיות צניעות".

למה בכלל את מסכימה לדבר איתנו?

"אני עכשיו חוזרת מעוד חוג בית לנשים בנושא צניעות, והאמת", היא מציינת, "שבשנים האחרונות לא דיברתי עם אף גבר זר, אך כאן המצב שונה. בחודש האחרון אנחנו מושמצות ויוצאים כנגדנו במשא חסר רסן, ללא כל סיבה. אני חושבת שהעסקנים הובילו אותכם (התקשורת  י"ש) שולל, כאשר אתם בכלל לא יודעים מי אנחנו".

"אנחנו יותר גרועות מהפרוצות?"

התקשורת זה לא העניין. בית-הדין הרישמי של 'העדה החרדית' יצא נגדכם השבוע במכתב חריף מאין כמותו.

"אני כבר אתייחס להחלטת 'העדה החרדית' כלפינו, אך קודם אני רוצה להפנות שאלה לרבנים החשובים שעסקו בעניין ובראשם הבד"צ: האם כל בעיות הצניעות נפתרו ומה שנשאר זה 'נשות השאלים'?", היא שואלת.

היא לוגמת כוס מים וממשיכה: "אני רוצה לספר לך שאני גרה בשכונת מאה שערים וסמוך לבית שלי יש אולם שמחות, שם עובדות מלצריות שמגיעות בלבוש לא צנוע ואפילו פרוץ. למה על זה 'העדה החרדית' לא יוצאת במכתבים חריפים? מה, אנחנו יותר גרועות מהפרוצות שבאות לעבוד כאן ומחטיאות את הרבים? אני חושבת שהחינוך של הילדים לא נהרס כשהם רואים אותנו, אלא כשהם רואים את אותן נשים הלא-צנועות בשכונה, אז ש'העדה החרדית' תטפל בהם ואחרי זה בנו".

ולעצם החלטת 'העדה החרדית'?

"אני חושבת שהבד"צ של 'העדה החרדית' לא ערך דין אמת. איך הם מחליטים החלטות ויוצאים בכותרות בלי לשמוע אותנו? הם לא קראו לאף-אחת מאיתנו לשמוע את הצד השני, ואם לא אותנו - לפחות מישהו שייצג אותנו. אז מה, אתה חושב שאני אמורה להתייחס להחלטה כזאת?"

איזה מניע יש ל'העדה החרדית' לתקוף אותכם?

"אני חושבת ש'העדה החרדית' של היום זה לא 'העדה החרדית' של פעם. היום, 'העדה החרדית' נגררת על-ידי מספר עסקנים שמוליכים אותם שולל. בסיפור הזה יש עסקן אחד ששונא אותנו והוליך את 'העדה החרדית' שולל, וחבל".

"אנחנו לא טאליבן"

המרואיינת, שכמובן לא מעוניינת בפרסום שמה, לא אוהבת, לשון המעטה, את הכינוי "נשות הטאליבן" שהודבק להם בתקשורת . "אותם עסקנים מכנים אותנו 'טליבאן' בכדי להשפיע על דעת הציבור - כדי להשוות אותנו לאישה מבית-שמש שהתעללה בילדים שלה ויושבת כעת בכלא. זה לא נכון! תסתכל אתה על הילדים שלי - אתה רואה עליהם סימנים של התעללות? אנחנו מטפלות בהם יותר מכל אבא ואמא אחרים".

אחת הטענות שצצו לאחרונה, זה מקרה של אברך שנישא לאישה מהכת - כשהוא טרם נתן גט לאשתו הראשונה. את מכירה את הסיפור הזה?

"אני מכירה ואני לא מבינה מה הבעיה. תראה לי מקום אחד בכל התורה שאוסר על גבר לישא אישה שנייה כל עוד לא נתן גט? גם כאן, הבד"צ פסק דין - כל עוד הוא שומע צד אחד בלבד. ושוב, אני מצירה על כך".

ומה יש לך להגיד על הסיפור המזעזע שאבא יילד את ביתו בבית, תוך כדי סיכון העובר והכל בטענת 'צניעות'?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אני מכירה את הסיפור הזה מקרוב. אתם נפלתם שולל אחרי סיפורי הסתה נגדנו. מספר שעות אחרי שהסיפור התפוצץ בתקשורת, ביררתי מי היא היולדת הזאת והתברר לי שאני מכירה אותה. קראתי לה לבית שלי ושאלתי אותה בכעס 'למה עשית זאת'? היא בכתה ללא הפסקה, ואחרי שנרגעה, אמרה לי: 'זה שקר אבא שלי לא היה בכלל בבית כשילדתי'. היא לא הבינה מה רוצים ממנה".

אז מי כן יילד אותה?

"במאה שערים יש מיילדת שיש לה רישיון כמיילדת רק בחו"ל וזה לא תקף בארץ. היא יילדה מאות ילדים במאה שערים, וגם את התינוקת, אחרי שהיא יילדה אותה היא ראתה שהעובר לא במצב טוב, והיא הזמינה את מד"א ועזבה את המקום מיד כדי שלא יעצרו אותה על כך שאין לה רישיון. כל הסיפור שהפיצו הוא שקר, וחלק ממשא ההשמצות נגדנו. אתם נפלתם שולל".

אבל למה לא ללדת בבית-חולים, למה להגיע למצב של ספק סכנה?

"ראשית, בגלל סיבות רפואיות - יש נשים שרוצות ללדת לידה טבעית בבית, שנית, בגלל שזה יותר זול - בבית-חולים זה עולה אלפי שקלים, והיא לוקחת רק 2000 שקל".

"תפסיקו להתעלל בנו"

יש לך משהו שאת רוצה להוסיף?

"שיפסקו להתעלל בנו. לכל מקום שאנחנו הולכות מקללים אותנו. די, זה כואב! מה עשינו? עדיף שיראו אותנו ולא נשים בלבוש לא צנוע תחת חסות חרדית. ותזכרו דבר חשוב", היא מבקש להוסיף, "שאנחנו לא חידשנו כלום. הבגדים שאנחנו לובשות - לבשו הסבתות שלי ושלכם לפני אלפי שנים, ותפסיקו לפרסם את ההשמצות שעסקנים בעלי אינטרס מעבירים לכם".