אאא

הרב הראשי לישראל הרב משה-שלמה עמאר החליט בצעד כמעט חסר תקדים כי רבקה חאייק ז"ל שנפטרה לפני כשנתיים, תוצא מקברה בבית העלמין בקרית מלאכי ותיטמן במקום חלופי.

הסיבה להעברה היא טענתה של ימנה שושן, תושבת העיר כי רכשה את החלקה זה מכבר וכי היא מחזיקה בשטר המוכיח זאת. בית המשפט שביקש את חוות דעתו של הרב, אמור להכריע בנושא.

 

ימנה שושן שהגיעה לפני כשנה וחצי להתפלל על קברו של בעלה משה ז"ל, נדהמה לראות כי בקבר שרכשה במיטב כספה, מיד אחרי מות בעלה, נטמנה אישה אותה לא הכירה. מבירור שערכו במשפחת שושן עלה כי רבקה חאייק שנפטרה בקיצור ימים, נטמנה ליד קברו של אביה והחלקה שרכשה אימה, שעדיין נמצאת בין בחיים.

שושן פנתה למועצה הדתית בקרית מלאכי, שם טענו כי הטעות נעשתה בתום לב וכי הרישום על הקבר הנוכחי, כמו גם קברים רבים באזור, לא הועבר להם על ידי ההנהלה הקודמת.

בצר לה, פנתה שושן לבית משפט בחודש מאי השנה, והשופט עודד מאיר החליט כי לפני שהוא ניגש לנושא, כדאי שהרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר יביע את דעתו ההלכתית בנושא רגיש זה.

במשך החודשים האחרונים, זומנו משפחת שושן ונציגי המועצה הדתית ללשכתו של הרב הראשי בכדי לדון באפשרויות העומדות לרשותם.

בתחילה הציע הרב עמר שמכיוון שהקבר שנרכש עומד למראשותיו של בעלה, אולי יהיה כדאי להוציא את בעלה משם והם יבחרו חלקה בה יוכלו להיקבר אחד ליד השני. גם את החלקה שהציעו ברבנות המקומית למרגלותיו של בעלה כתחליף לקבר שמעליו, דחו במשפחת שושן.

לאחר עוד מספר דיונים ומכיוון שימנה שושן עמדה על כך כי היא מעוניינת בחלקה אותה רכשה, נאלץ הרב להכריע כי רבקה חאייק שנפטרה לפני כשנתיים תוצא מקברה. "היות והמנוחה הנערה ז"ל, נקברה בקבר השייך למישהו אחר, יש לפנותה", נכתב במכתב מלשכת הרב. "הרב מבקש שוב לנהוג באחריות ובתבונה ובדרכי נועם והשלום למען הסדרת העניין", לשון המכתב.

במועצה הדתית בקרית מלאכי הופתעו מעט מההחלטה, אך אמרו כי יכבדו אותה, רק לאחר פסיקת בית המשפט. עתה חזר הכדור למגרשו של השופט עודד מאיר, שביקש את חוות דעתו של הרב, והוא יחליט באופן סופי מתי לערוך את פתיחת הקבר.