אאא

כתב אישום הוגש הבוקר (חמישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד נער בן 13 וחצי, תושב בת ים, בגין הטמנת מטען חבלה בגן ציבור בעיר מגוריו, שהוסתר בין העצים והתברר מאוחר יותר כמטען חבלה מוכן להפעלה אחרי ששלושה ילדים הבחינו בו. כתב אישום הוגש נגד מעורב נוסף, בן 29, תושב רמת גן בחשד שסיפק את המטען.

על פי כתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז תל אביב, עולה כי אחיו של הנער נקלע לקטטה ואף נפצע באירוע, אחיו הקטין החליט להתערב ולפגוע באחד מהמעורבים בגרימת בפציעות לאחיו. הנער רכש את המטען והטמינו בגן המשחקים.

בזמן הדיון בהארכת מעצר הילד והבגיר, התקיים במתחם סינמה סיטי בגלילות, טקס מיוחד בו קיבלו הילדים שמצאו את המטען תעודות הוקרה. הילדים שיחזרו את שהתרחש: "הרמתי את המטלית וגיליתי מטען מתגלגל על הרצפה. בגלל שזה היה מתכתי ובגלל הצורה הבנתי שזה מטען. קראתי לאדם מבוגר והוא אמר לנו להתרחק והתקשרנו למשטרה. היה פחד של 'וואו, זו יכולה להיות פצצה'. חשבתי שזה מטען כי זה דומה למשחק מחשב שאני מכיר. השוטרים הגיעו מהר והודו לנו. אני לא אתקרב יותר לאזור הגבעה".

לפי הציטוטים שהובאו ב-ynet, אביהם של שני הילדים מבין השלושה אמר בהתרגשות: "הם מנעו אסון, המטען הונח במקום שבו יש גן ילדים. אני גאה בהם מאוד, זה חלק מהחינוך שאנחנו נותנים להם. אנחנו אומרים להם תמיד להיות ערניים ולשמור על עצמם".

אימו של הילד השלישי אמרה: "כששמעתי על זה נבהלתי מאוד. זה מאוד חשוב מה שהוא עשה, ואמרנו לו - כל הכבוד".

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב בנצי סאו אמר: "אנחנו מביעים הערכה לשלושת הנערים תושבי בת ים. המטען היה עלול לסכן נערים ואמהות בגן המשחקים, נחרדנו מפוטנציאל הסכנה. אני מצפה שכל מערכת אכיפת החוק תבין את פוטנציאל הסכנה ותפתח הרתעה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

תחילתו של האירוע התרחש בתחילת חודש מאי, אז הוזעקו שוטרי מרחב איילון לגן שעשועים הומה ילדים, בעקבות דיווח על חפץ חשוד. החפץ, שהוסתר בין העצים, התברר כמטען חבלה מוכן להפעלה. השוטרים וחבלני המשטרה נטרלו את המטען ואבטחו את הזירה. שבוע לאחר מכן התחקו שוטרי היחידה אחר נער בן 13 וחצי, תושב בת ים, ועצרו אותו בחשד שהניח את המטען.

בחקירה שהתקיימה במרחב איילון עלה החשד כי הנער פעל בשליחות אחיו, המרצה מאסר עולם, שהורה לו להניח את המטען ליד חנות השייכת לאדם שעמו הוא מסוכסך. על פי החשד, הנער התחרט ברגע האחרון והחביא את המטען בגן הציבורי.

עוד עלה מהחקירה כי את המטען קיבל הנער מידיו של תושב רמת גן. בפשיטת כוח המשטרה על דירת החשוד במכירת המטען, הממוקמת במרכז העיר, מצאו בה מעבדה לייצור מטעני חבלה, שיש בה כדי לסכן את כלל דיירי הבניין. החשוד נעצר ומחר יוגש נגדו כתב אישום.

מפקד מחוז תל אביב ניצב בנצי סאו שיבח את פעילות השוטרים ומסר: "לפני מספר חודשים הוקם במחוז דסק מודיעין ייעודי שתפקידו האחד והיחיד הוא להילחם בשימוש באמצעי לחימה בלתי חוקיים, ובהם מטעני חבלה. נדרשת פעילות נחושה של כלל גורמי האכיפה – הכוחות המבצעים והרשות השופטת גם יחד – כדי להילחם בקלות הבלתי נסבלת של ייצור מטענים ושימוש בהם".