תלמידי ישיבה
תלמידי ישיבה (צילום אילוסטרציה: יעקב נחומי, פלאש 90)

גזירות לפיד כבר כאן: בעוד הציבור הרחב ממשיך להיאבק אל מול הגזירות הכלכליות של שר האוצר החדש יאיר לפיד, וכשברקע מרחף האיום הכבד על המשך תקציב הישיבות והכוללים, מתברר כי מתחת לשולחן כבר נערכים בפועל קיצוצים תקציביים, כשבחודש האחרון (מאי) הועבר סך התמיכות מאגף מוסדות התורניים במשרד החינוך בקיצוץ של 60%. הסיבה לקיצוץ: העובדה שטרם עבר תקציב המדינה לשנת 2013.

במכתב שנשלח לראשי הישיבות ולמנהלי המוסדות חתום ע"י עמוס צאיידה מנהל האגף נכתב: "הננו שמחים לבשר על העברת התשלום השוטף למוסדות התורניים עבור חודש מאי 2013". 

"כידוע, תקציב שנת 2013 טרם אושר והתשלום שניתן למוסדות עד כה, ניתן כמקדמה".

"על פי הוראות משרד האוצר, תשלום מקדמות מוגבל ל-40% מהתמיכה ששולמה בשנה שעברה. לאור העובדה שבחודש מאי תשלום המקדמות המצטבר מגיע כבר ל-41.66%, יהיו מוסדות רבים להם לא יועבר התשלום החודש במלואו".

"פנינו זה מכבר למשרד האוצר לקבל אישור להעביר שיעור מקדמה גבוה יותר ואנו מצפים לקבל תשובתם בהקדם" אמרו באגף המוסדות התורניים.

לדברי אחד ממנהלי הישיבות שקיבל את המכתב, מדובר בקיצוץ משמעותי שאמנם לכאורה על פניו אין לו כל קשר לקיצוצים המתוכננים ולגזירות על עולם הישיבות, אך בפועל הוא פוגע כבר עתה קשות ביכולתו של המוסד לשלם משכורות לרמי"ם ולאברכים.

"צריך להבין שאנחנו מסתמכים רבות על התמיכה הזאת, וברגע שרוב הסכום לא מועבר עדיין, הרי שזה יוצר לנו קושי כלכלי גדול עמו אנו נאלצים להתמודד בנוסף לבעיות השוטפות".

לדבריו, קיים ברקע גם החשש הגובר, מכך שהקיצוץ יישאר בתוקפו גם לאחר העברת התקציב, ומנהלי המוסדות ייאלצו להתמודד עם הסכום הנמוך.

מנגד, אחד מראשי העסקנים אומר ל'כיכר השבת' כי הבעיה אמנם גדולה, אך היא אינה דרמטית, לדבריו, אישי הציבור עושים הכל על מנת להגיע לפתרון בדרכים שקטות של הידברות ושיח עם ראשי השלטון.

"כבר עמדנו בפני בעיות דומות שבסוף נפתרו ואנחנו מקווים שזה יקרה גם הפעם". מגלה העסקן אופטימיות זהירה 

 (צילום אילוסטרציה: יעקב נחומי, פלאש 90)
המכתב שנשלח למנהלי המוסדות
הגדלה
 (צילום אילוסטרציה: יעקב נחומי, פלאש 90)