אאא

"שיפור השירות לטובת האזרח" - אלו אינן מילים סתמיות במשרד הדתות. זו אחת המטרות אותם הציב השר יעקב מרגי בראש סדר העדיפויות במטרה להגיע להישגים ראויים, מטרה שהוגשמה ועוד היד נטויה תוך שיפור תדמית המשרד לשרותי דת בעיני כלל אזרחי ישראל.

מגמה זו תורמת לעלייה גוברת בשביעות רצון האזרחים כלפי המשרד שפורק בסוף שנת 2003 וחוזר כעת לתפקד כמשרד ממשלתי עצמאי ומקובל. האזרחים במדינה כבר הבינו: אי אפשר לפרק את מה שבונה אותנו כאומה, כעם, וכבני אנוש.

שיפור זה חשוב, אבל בכדי להבין במילים פרוטות אך מה מכילה המהפכה הגדולה תחת שרביטו של השר מרגי? אז ככה, בכדי לתת מענה תקציבי לבקשות הגוברות לצורך שירותי דת פעל השר להשיג תקציבים מיוחדים לצורך פיתוח מבני דת.

חייבים לזכור שבסיס התקציב העומד רק על סך 5 מליון ש"ח לצורך פיתוח מבני דת אינו מספיק לכל הדעות, בזכות ההסכמים הקואליציוניים גייס השר מרגי למעלה מ-60 מליון ₪ שהובטחו לתנועת ש"ס כדי לתת מענה לדרישות הרבות וכך בשנה זו אושרה בניית  58 בתי כנסת ברחבי הארץ ועוד כ-  60 הנמצאים בתהליכי בנייה.

למתפללים דואגים זה ברור, והיכן המקוואות על המפה? התשובה, בכל רחבי הארץ. בתחום המקוואות אושרו בשנה זו כ-22 מקוואות, בנוסף לכך קיימים 29 מקוואות בשלבי תכנון ובנייה.  לאחר כ-10 שנים בהם עמדו כאבן שאין לה הופכין 5 מקוואות בעקבות תביעות משפטיות על ידי הקבלן, הושגו הסכמות בהתערבות השר ובמימון המשרד הסתיימה העבודה וחלקם נמצאים בתהליכי חוזה ואישור לקראת ביצוע. ומבנייה נעבור לשיפוצים, בשנה זו שיפצו קבלני המשרד כ- 180 מקוואות. בנוסף הוחלט לאשר סכומי תמיכה למועצות לביצוע עבודות שיפוץ במהלך השנה סה"כ התמיכה שחולקה לצורך זה 10 מליון ₪.

על מצוקת המים שמענו והחיסכון בחשמל חשוב, בלשכת השר מיישמים את ה הלכה למעשה. תרתי משמע. המשרד משקיע ברכישת מסנני מים מיוחדים שיותקנו במקוואות בארץ, כך שהמים יוחלפו רק פעם בחודש במקום פעם בשבוע, כמקובל כיום. בנוסף על פי החלטה שקיבל השר מתקיימים בימים אלו מגעים עם משרד התשתיות כדי לבנות פלטפורמה ירוקה שתותאם למקוואות ולאחר מכן  בכל המקוואות בארץ תהיה חובה להשתמש אך ורק במערכות אנרגטיות חסכוניות בחשמל. בקיצור, מהפכה ירוקה.

תחום העירובין גם הוא בסמכות המשרד הנותן מענה לכל דרישה להקמת עירוב, בפרט בשנה האחרונה בה חל ביקוש גובר גם בקרב יישובים וקיבוצים שבעבר התנגדו להקמת עירוב, הציב השר מרגי כמדיניות מקומות אלו בעדיפות גבוהה ואכן הועברו תקציבים לצורך הקמת עירוב למקומות אלו כאשר הליכי הביצוע להקמת העירוב ומימוש התקציב פושטו והתחייבויות בסך 4.3 מליון ₪ ניתנו לביצוע כאשר חלקם מומשו בפועל.

אין זה סוד שרבבות בארץ הזו מצפים בכיליון עיניים לשירותי רבנות ראויים. בדיוק לשם כך נאבק השר מרגי בהפשרת תקני מינוי רבנים, המוקפאים למעלה מעשור, בינתיים מונו 2 רבני ערים באשדוד וביישוב אלפי מנשה והיד עוד נטויה.

בנוסף נעשה מהלך לפישוט הליכי קבלת תקציב לשירותי דת למועצות הדתיות ומענה בקריטריונים נוחים הנותנים מענה רחב יותר.

לא רק תחום שירותי הדת מטופל על ידי לשכת השר (שדרך אגב מצטיין במענה מיידי לפניות טלפונית, תנסו) על שולחן עוזרי השר לפניות הציבור עולות מגוון בעיות אשר לפרטן לא תספיק סקירה זו אבל בהחלט ניתן לומר כי מתנהל טיפול מקצועי ויסודי בפניות הציבור, שבא לידי ביטוי במענה אישי ופרטני.

בהמשך לסיורים ופגישות שקיים השר מרגי עם ראשי ערים ומועצות דתיות ובהתאם לפניות ציבור שהגיעו ללשכתו בחן השר את מדיניות המשרד, וקבע כי יש לתת מענה מיידי בשרותי הדת ובפרט במישורים הבאים, שיפור השירות לאזרח בתחום שירותי הדת הניתנים ע"י המועצות הדתיות, שיפוץ מבני המועצות והנגשתם לנכים, מתן מידע מפורט לאזרח  דרך אתר האינטרנט, הפקת חוברת הסברה ומידע למתן זכויות המוענקות לכל תושב בישראל בתחום שירותי הדת, שיפוץ מקוואות הנשים. בנוסף קבע השר כי יינתן מענה מיידי לישובים ושכונות שנבנו ועדיין לא קיים בהם בית כנסת ומקווה ולאכוף את החוק בכל הקשור להפקעת מחירים בשירותי הקבורה.

יצוין כי בהמשך למגמת השר לשיפור וייעול שירותי הדת הניתנים לאזרחים, נבחרה חברה עתירת ניסיון ומוניטין בתחום ייעוץ בחינת תהליכי עבודה במשרד לשירותי דת ובמועצות הדתיות, במטרה להטמיע תכנון ותהליכי עבודה נכונים יותר. אולי זה יישמע מעורפל אבל הסוד כאן טמון בייעול שיחסוך זמן והזמן הזה שווה המון לכל מבקשי השירותים בתחום שירותי הדת. במהלך העבודה מקבל השר את המלצות החברה ובוחן את תפקוד המשרד במגוון תחומים ונושאים ופועל לייעל את תהליכי העבודה לרווחת הציבור בישראל.

אם תהיתם אפילו בטעות כמה משקיע המשרד בשנת התש"ע  לפיתוח בתי עלמין  ברחבי הארץ, התשובה היא, לא מעט! סך של כ- 5.8 מיליוני ₪ התחייבויות ניתנו לצורך הפיתוח. ולצורך פיתוח קבורה רבודה בבתי עלמין ברחבי הארץ, סך של כ-800 אלף ₪. כי עם שאין לו עבר. גם עתיד אין לו, כידוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 

השר מרגי הבטיח וקיים: פרויקט שיקום בית העלמין הישן ברח´ יפו בחיפה, בו קבור רב אבדימי דמן יזכה בסיקור זה למסגרת נפרדת וחשובה. לאחר מאמצים רבים של העוסקים במלאכה בהוראתו השר מרגי, הסתיים השלב הראשון בפרויקט שיקום בית הקברות העתיק הנמצא במבואות חיפה, אשר הוזנח במשך עשרות שנים כאשר שום גורם מוסמך לא דאג לטפל בתחזוקה השוטפת. במקום לא ניתן היה כמעט לראות קברים בשל הצמחייה העבותה, קוצים ושיחים גדלים באופן פראי, קברים מלוכלכים, ופסולת בניין מושלכת. השיפוץ הנרחב ארך מספר חודשים והגיע בימים אלו לידי גמר ביצוע. המצבות שוקמו, והתבצע ניקוי כללי של המקום כולל העשבייה העבותה שגדלה פרא. בימים אלו החלו הצוות המקצועי בשלב הבא ולצבוע ולמפות את מצבות בית העלמין .

לסיכום: תנופת שירותי הדת בעיצומה ולא תמיד אנו שעסוקים בטרדות השעה יודעים מה קורה מאחרי הקלעים, המאבקים, ושעות הקטנות של הלילה לטובת הדברים הגדולים של החיים של כל אחד מאיתנו.

קשה בכמה שורות להקיף את הנעשה חודשים ארוכים בחריצות ובעמל רב לטובת כולנו. ההיקף והתוצאות הברוכות מעידים שבעתיים כי המשרד לענייני דת מיועד ומשרת את מגוון ומכלול האזרחים במדינה, שומרי דת ושאינם כאלה.

המשרד מעניק תשובות לצרכים מקיפים בתחומי העבר ההווה והעתיד שנראה מעתה, ירוק יותר, רוחני יותר, ומעל הכול שימושי ונגיש מאי פעם.

שנה טובה ומבורכת, הודות לדתות.