אאא

מה שהייתה אמורה להיות שבת חזנות מרוממת הפכה תצוגת תכלית של אלימות ושנאת חינם מצד הנהלת וגבאי בית הכנסת הגדול בירושלים.

מזה מספר שבועות מפרסמים אנשי בית הכנסת הגדול את דבר קיומה של שבת חזנות לכבוד יום הולדת הכ"ח לבית הכנסת הגדול, השוכן ברחוב קינג ג´ורג´ בירושלים. בשבת השתתפו החזן הראשי של בית הכנסת חיים אדלר שאירח את אחיינו, החזן העולמי הנודע איצ´ה מאיר הלפגוט. אורח מיוחד ששהה בבית הכנסת בשבת ונשא דברים הוא הרב הראשי לת"א יפו הרב ישראל מאיר לאו.

בית הכנסת, המכיל אלפיים מקומות, בו מתפללים מידי שבת עשרות מועטות של אנשים, התמלא עוד לפני תפילת מנחה במאות יהודים שהגיעו מכל קצוות העיר, חלקם אף הגיעו במיוחד לשבת בירושלים, כשהם מתאכסנים במלונות הסמוכים לבית הכנסת (שהיו, אגב, בתפוסה מלאה כבר שבועיים מראש).

הנהלת בית הכנסת החליטה בצעד תמוה לנעול את שערי בית הכנסת לסירוגין, כשהם פותחים ונועלים אותם ללא כל סיבה מוסברת. בחוץ המתינו מאות יהודים שביקשו להיכנס פנימה ולהנות מהתפילה הייחודית. ואכן, בשלב מסויים, כאשר הדוחק גבר, נפתחו השערים מאליהם וכמעט כל המתפללים נכנסו פנימה.

גבאי בית הכנסת זלי יפה שהמחזה של בית הכנסת מלא מפה לפה כנראה לא מצא חן בעיניו הכריז מעל הבמה כי "מחר זה לא יהיה כך". לא ברור אם המראה של מאות חרדים עשה לגבאי הסרוג "שחור בעיניים", או שאולי הוא פשוט לא רגיל לראות את בית הכנסת מלא ונבהל מהמחזה... כך או כך, הבטיח וקיים.

למחרת בבוקר, שעה לפני תחילתה הרשמית של התפילה, חרף העובדה שבית הכנסת היה מלא במקומות פנויים, ננעלו שערי בית הכנסת. נציגיו ושליחיו של זלי יפה, שהיו לא אחרים מאשר אחמד, עבד ומוחמד, עמדו בפתח בית הכנסת ומנעו מיהודים להיכנס לבית כנסת יהודי בירושלים.

בשלב מסויים הצטברו במקום מאות מתפללים שביקשו להיכנס פנימה, אך עבד ומוחמד, שליחיו של זלי יפה ושל גבאי בית הכנסת, עשו את מלאכתם נאמנה וחסמו בגופם במסירות נפש מהיהודים להיכנס לבית הכנסת, כאשר הבחינו שאין עוד בכוחם למנוע את כניסת ההמון, הם שלפו גז מדמיע והחלו לרסס בפניהם ובעיניהם של היהודים שהגיעו לבית הכנסת, בהם בני ישיבות צעירים שעיניהם התנפחו ופניהם התאדמו מהתרסיס השורף.

שלב האלימות מצידם של הגברתנים הערבים, אליהם הצטרפו כמה צעירים יהודים שנשכרו על ידי בית הכנסת הגדול, לא איחר לבוא. הם היכו ודחפו מתפללים שהגיעו למקום ונאלצו לעזוב במפח נפש ובכאב על כך שבמדינה היהודית ערבים מונעים באלימות מיהודים להיכנס לבית כנסת, ויתירה מכך, מצרים על העובדה שמעשים אלו נעשו בשליחות של יהודים דתיים לכאורה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

האירועים כולם לוו בחילול שבת המוני מצד הנהלת בית הכנסת, כאשר סדרנים דתיים, חובשי כיפות סרוגות, איבדו את העשתונות והחלו לחייג ממכשירי הסלולר אשר היו בכיסיהם למשטרה (שאגב, הגיעה למקום וחזרה כלעומת שבאה). על פי עדויות מתפללים, לא פעם כאשר הגיעה למקום קבוצה של חילונים או דתיים למחצה המקורבים להנהלת בית הכנסת, הם שלפו לפני הכניסה לבית הכנסת את מכשירי הסלולר שלהם, חייגו לאן שחייגו, ונציגי הנהלת בית הכנסת יצאו במהירות להכניסם פנימה.

לאחר קריאת התורה נפתחו השערים בזהירות ועשרות המתפללים העקשנים שנותרו במקום הצליחו להיכנס פנימה אל אולם בית הכנסת, שהיה הרבה פחות "שחור" מאתמול. כתב ´כיכר השבת´ שנכח במקום מספר על מאות מקומות (בישיבה ובעמידה) שהיו בבית הכנסת הגדול, מה שהגביר את הזעם והתמיהה בקרב המתפללים, מדוע נמנעה מהם עד עתה האפשרות להיכנס ולהתפלל במקום.

"היה נראה שהמנהלים וגבאי בית הכנסת ביקשו לממש את הבעלות שלהם ולא יותר מכך, אחרת אין שום סיבה להסביר מדוע לא איפשרו ליהודים להיכנס לבית הכנסת גם כאשר היה מקום בשפע. לא הייתה שום סכנת פיקוח נפש, ביום שבת היה בבית הכנסת המון מקום", אומר אחד המתפללים.

יצויין כי אין זו הפעם הראשונה שבית הכנסת והנהלתו מעורבים בפרשיות המטילות צל כבד על התנהלותם, אך דומה שהפעם נשברו כל השיאים.