אאא

בקהילה היהודית בסאן פאולו כולם מכירים אותו. ולא רק שם. רשמית, אמנם, מתגורר אלי הורן בעיר ריו דז´ה נירו, אבל הוא נחשב כבן הקהילה הספרדית בסאן פאולו לכל דבר. משפחתו, אשר מוצאה מחלב שבסוריה, היגרה לברזיל יחד עם משפחות מפורסמות נוספות, כמשפחת ספרא, ספדייה, פיצ´וטו, חלק, דיין ועוד. כל אלה הינם שמות פופולאריים הנחשבים לאצולת משפחות היוקרה בברזיל.

את הונו האישי צבר והרוויח אלי הורן מעסקי נדל"ן מסועפים. חברת האחזקות שבשליטתו נחשבת כמחזיקה בהיקפי הבניה הגדולים ביותר בברזיל. ככלל, מדינתו של אייל ההון חווה בשנים האחרונות תהליך התפתחות מרתוני מדהים וכלכלתה צוברת צמיחה מרשימה. ממדינה אשר נחשבה בעבר, כחברה במועדון המפוקפק של ארצות העולם השלישי, מטפסת ברזיל וכובשת את מקומה בהירארכיה הכלכלית הבינלאומית ככלכלה מבטיחה גדולה המתפתחת בצעדי ענק.

אולם בל נשכח שמדובר בתהליך הדרגתי רב דורי. כך שכיום, עדיין ניתן לגלות בערי ברזיל את פערי המעמדות הגדולים בין האוכלוסייה הענייה והנבערת שמתקיימת על בסיס יומי מינימאלי, לבין אוכלוסיית המעמד הגבוה שמסתתרת בבנינים צרים וגבוהים, השמורים היטב באמצעות גדרות מאבטחים וטכנולוגיה חדשנית, משל מדובר בכניסה ממודרת למתקן ממשלתי בכיר כאן בישראל.

מעמד ביניים עדיין אין בברזיל, והחיכוכים בין נציגי הדלות והעושר צפים ועולים במוקדי התנגשויות שונים. אולם ניתן להצביע על עלייה מתמדת באיכות רמת החיים ובנוחיותם, שאט אט חודרת לאזורים חדשים ולאוכלוסיות נוספות במדינה.

שיפור המצב הכלכלי בברזיל נובע כתוצאה ממדיניות המשטר בשנים האחרונות, שהשכיל לחבר את ברזיל עם הקהילייה הבינלאומית בקשרי דיפלומטיה ועסקים, עד כדי כך שאפילו ישראל חתמה על ברית כלכלית עם ברזיל בשביל לעודד את המסחר בין שתי המדינות.

ישירות אל מצב זה, היוצר הזדמנויות כלכליות מצוינות ואופציות רחבות חדשות, השתקע והתבסס איל ההון אלי הורן, בכדי להגדיל באופן משמעותי את היקפי הבנייה ולהעמיק את אחיזתו בשוק הנדל"ן המקומי בארצו. הורן, המקושר היטב עם השלטון הברזילאי, מבצע גם עסקים במדינות שכנות בדרום אמריקה, שם הוא מחזיק במכרות זהב ובמרבצי טבע נוספים, המעניקים להונו העצום משמעות יקרה נלווית.

בורח מחשיפה

הונו האישי של הורן נאמד לפי הערכות, ביותר משתי מיליארד דולר. אולם הורן עצמו מעדיף להסתתר בינות לצללים, בורח מחשיפה תקשורתית, אינו מוכן להתראיין ואף מסרב להצטלם.

חיפוש ברחבי הרשת אחרי תמונת פרופיל של האיש לא מניבה תוצאות. המרב שגילינו הוא תמונה ממפגש של שלוחי חב"ד אשר נועדו עימו להצגת אחד הפרויקטים המבוצעים במימונו, כאשר תחת תמונת השלוחים מופיע הכיתוב "השלוחים במפגש עם אלי הורן אשר סירב להצטלם". כל שנמצא הוא רק תמונה אחת קטנה בעת שנאם בטקס שהשתתף. ניכר מהתמונה שבלהט הנאום שכח הורן להזהיר את הצלם...

הרב רפאל שמע, מחשובי הקהילה בסאן פאולו נחשב כגבאי הצדקה של הורן, ואף מגיע מטעמו לישראל לצורך תיאום ובקרה של הפרויקטים הרבים להם הוא שותף. נתינותיו לצדקה של אלי הורן מגוונות ונפרסות על פני מספר תחומים אולם ישנם תחומים הקרובים לליבו ובהם הוא משקיע רבות ממרצו והונו. תרומותיו השנתיות של הורן עומדים על סדר גודל של 50 מיליון דולר בשנה !!!

קירוב יהודי חובק עולם

ניתן לראות ברחבי מדינת ישראל בתי כנסת וישיבות שנבנו מתרומתו של הורן. אבל הנושא האהוב על הפילנתרופ יותר מכל הוא נושא הקירוב – קירוב לבבות והפצת יהדות בקרב בני עמינו הרחוקים. יחד עם משפחת וולפסון מניו יורק, שותף הורן ב"קרן וולפסון" התורמת מיליוני דולרים בשנה לפרויקטים שונים בתחום הקירוב, החל מהרצאות לסטודנטים יהודים בקמפוסים השונים ברחבי העולם, וכלה בהכשרת ובהחזקת אברכים אשר עוסקים דרך קבע בקירוב ובהפצת שיעורי יהדות למתחזקים.

מרכז חייו הוא הפרויקט העולמי לסטודנטים הנקרא "מורשה" שיש לו שלוחות בכל רחבי העולם. זוהי תוכנית ברמה גבוה של קירוב סטודנטים ליהדות. השלוחה הישראלית  של פרויקט זה  היא פעילות ארגון "נפש יהודי" המקיימת באורח קבע פעילות שוטפת של שיעורים וסמינריונים לסטודנטים בקמפוסים של האוניברסיטאות במטרה להעמיק את הזהות היהודית בקרב הסטודנטים ע"י לימוד וחוויות יהודיות.

באוניברסיטת חיפה למשל מממן הורן את פרויקט "בצוותא" אשר נוסד באוניברסיטה בשנת הלימודים תש"ס, על ידי הרב ברנרד הוך ופרופ´ מנחם קלנר. מטרת הפרויקט - יצירת הבנה הדדית בין סטודנטים מזרמים שונים ובעלי גישות שונות לתרבות ישראל, סביב לימוד משותף של טקסטים מרכזיים מארון הספרים היהודי. סטודנטים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, מגישים מועמדות לפרויקט, הקבלה לפרויקט היא על בסיס ראיון אישי והמשתתפים בו מקבלים מלגת לימודים

באוניברסיטאות ברחבי אירופה מקיים ארגון "זהות" במימונו של הורן גם פעילות קבועה. וסטודנטים יהודים המוצאים עצמם לומדים רפואה למשל בבודפסט שבהונגריה, בלייפציג שבגרמניה או בבאדן שבצ´כיה  נהנים משיעורים ומפעילות יהודית שוטפת.  

גם ברוסיה קיימת פעילות יהודית במימונו של הורן על ידי ארגון "סטארס". הארגון עוסק בהפצת יהדות בקרב סטודנטים אשר לומדים שש שעות בשבוע לימודי יהדות ומקבלים מלגות במימונו של הורן. מדובר בלימוד תורה נטו ולא בשיחות מוסר. הם מגיעים כל שבת וחג לבית הכנסת המקומי ונהנים מסעודות שבת ואווירה יהודית.

בארגנטינה למשל, יש לפרויקט  יותר מ- 3,000 סטודנטים ולאחרונה הוא פתח מרכז קירוב במזרח הרחוק. הוא הגיע לשם לביקור, פגש יהודי המנהל מרכז יהודי, הוציא במקום צ´ק מכיסו ונתן במקום תרומה של מיליון דולר להאדרת הפעילות. מנהל המרכז היה בהלם, אבל הורן, כשהוא פוגש באפשרות לקדם את הנושא היהודי, הוא יעניק מייד את הסכום הדרוש ואף מעבר לכך.  הורן משקיע הון עתק במתווה עולמי לקירוב צעירים לאביהם שבשמיים. הוא מדבר במושגים של שינוי העולם היהודי ע"י פעילות זו וטוען שיש להשקיע בדור העתיד היהודי.

עניי עירך קודמים...

גם בברזיל ארצו, תומך הורן בקהילה היהודית ובצרכיה. בין השאר הוא מכסה דרך קבע חלק מתקציבי מערכת הכשרות וה´כולל´ של קהילת הרב הבלין שם. מעבר לתרומות תמידיות אלה, הקים אלי הורן פרויקט לקירוב נוער יהודי בברזיל. הרקע ליצירת ארגון חיוני וחשוב זה, פורסם בסיפור מעניין שהופיע בראיון חג, אותו העניק הרב יצחק דוד גרוסמן רב מגדל העמק ומייסד מוסדות "מגדל אור". כאן המקום להוסיף שהורן הינו אחד התומכים הגדולים והותיקים של מוסדות מגדל אור אשר כידוע עוסקות ב... קירוב רחוקים.

אלי הורן, כך לפי הסיפור, נפגש עם הרב גרוסמן לצורך הענקת תרומה למוסדות "מגדל אור". במהלך השיחה, תינה הנדיב בפני רבה של מגדל העמק את צערו, על העובדה שישנו נוער יהודי בברזיל שרחוק מריח יהדות מרחק רב. בתגובה, סירב הרב גרוסמן לקבל את התרומה שהוענקה לו, השיבה בשלמותה להורן הנדהם והסביר לו שהלכה ידועה היא "עניי עירך קודמין"...

בעקבות הסיום המרגש והבלתי צפוי לאותה פגישה, הקים אלי הורן פרויקט קירוב לנוער יהודי בברזיל. פרויקט אשר נעזר בין היתר, באנשי חב"ד המקיימים לנוער זה פעילות ענפה ומרתקת. הורן נפגש עם 25 שלוחי חב"ד העוסקים בהפצת מעיינות היהדות ברחבי ברזיל בעיקר בקרב סטודנטים ותרמילאים. יחד הם קבעו אבני יסוד לתוכנית של שיעורים וסמינרים, פעילות שממומנת כולה ע"י הורן. האירועים כוללים אפילו סדרי פסח כהלכתו הנערכים ברחבי ברזיל.

לתת חכה לדייג ולא דגים

בתוך שלל תרומותיו הנדיבות של אלי הורן, קיים נושא מרכזי נוסף המעסיק אותו רבות, ובעד קידומו הוא מוזיל הון רב, הכוונה היא לתחום לימודי המקצוע במגזר החרדי בישראל.

הורן נצמד לדברי הרמב"ם, הפוסק כי הנתינה הגדולה ביותר במעלת הצדקה היא היכולת להעמיד את המקבל על רגליו ולאפשר לו להתפרנס בזכות עצמו בכבוד ובכוחותיו שלו. נאמן למשנה זו, הקים הורן יחד עם הפילנתרופ ליאון נאה מלונדון ומשפחת וולפסון, את "קרן קמ"ח – קידום מקצועי חרדי". הקרן מממנת מדי חודש בחודשו, מלגות בהיקף של 2 מיליון ₪, לסטודנטים חרדיים הלומדים מקצוע  במסגרת הכשרה מקצועית או במסגרת תעודת תואר ראשון במוסדות האקדמיים השונים בישראל.

בקרן זו רואה הורן את הפלטפורמה להתפתחותו של המגזר החרדי בישראל ולשילובו בעתיד בשוק התעסוקה. אופציה שתביא לרווחה כלכלית. ככלל, נחשב הורן מאד על ידי האקדמיה בישראל ואף תרם רבות במשך השנים לאוניברסיטת חיפה ומוסדות אקדמיים נוספים.

הורן, כאמור, מעדיף לכוון את הצדקה לפעילות העוסקת בקירוב ליהדות ולימוד מקצוע לאברכים ופחות לכיוון אחזקת תורה בלבד. אמנם ישנן ישיבות שזוכות להתקיים ממנו אולם אין זה פרויקט חייו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לפני מספר שנים הגיע ראש ישיבת מיר, הגאון רבי נתן צבי פינקל, לברזיל למסע גיוס כספים לישיבה הגדולה בעולם שבראשותו. לאחר מאמצים רבים הצליח ראש הישיבה להתקבל בביתו של הורן לפגישה קצרה. למרבה ההפתעה, ישב הנדיב עם אורחו הדגול למשך זמן ארוך מאד ב´מושגי הורן´, וכעבור שעתיים יצא את הסף הרב פינקל כשבאמתחתו תרומה ענקית על סך כמה מיליוני דולרים.

ישנן ישיבות נוספות הנהנות מתמיכתו הנדיבה של הורן, כישיבת "עטרת ישראל" בראשות הגר"ב אזרחי אשר בנו של הורן, אפרים, למד בה תורה. כיום, הורן ג´וניור בן 28 נכנס לעסקי אביו. השניים עובדים יד ביד כשהשותף הצעיר נחשב לכוכב עולה בשמי העסקים של ברזיל.

צדיק נסתר

כאמור, איל ההון הברזילאי שמופיע אחר כבוד ברשימת 500 האנשים העשירים בעולם על פי "פורבס", בורח מחשיפה ולא תצליחו למצוא אף בדל ראיון שלו בכתב עת כלשהו. הורן גאה ביהדותו ולא פחות מכך במוצאו החלאבי הנחשב כמוצא אליטסטי ומכובד. הוא אוהב את ארץ ישראל ומבקר בה מפעם לפעם, ואף את בר המצווה של בנו חגג בעיר הבירה ירושלים.

השפעתו ניכרת בתחומים רבים כלכלים וחברתיים אשר הוא בוחר ברצונו להטביע בהם את חותמו, אולם לא מצאנו סימנים או עקבות להשקעות כלכליות כאן בארצנו הקטנה. הורן, איש שקשה לצפות את התנהגותו, נוהג לקבוע עיתים לתורה. הוא קם בכל יום בארבע לפנות בוקר ולומד בחברותא טלפונית עם רב מהארץ  ובכל יום ראשון לומד שיעור בביתו של הרב הבלין, אחד מראשי הרבנים בקהילה היהודית בסאן פאולו. שמו של הורן נישא בפי רבים לתהילה כפי שראינו, החל מראשי ישיבות ומנהלי מוסדות תורה, ראשי ארגונים יהודיים וכלה בראשי האוניברסיטאות, אולם אף אחד מהם לא מצא באמתחתו אפילו תמונה אחת של היהודי אשר מקדיש כה רבות להפצת אור היהדות.