אאא

"מעולם לא נפגעו באופן כה חסר תקדים זכויותיו וכבודו של אדם שהורשע", כך אמר היום עו"ד אלי זהר בהתייחסו לחקירת שולה זקן בידי השופט דוד רוזן בשלב אישור עסקת הטיעון שלה. זוהר אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין שמתקיים באילת, במושב שעסק ביעילות ההליך הפלילי מול זכויות הנאשמים.

כזכור, רוזן חילץ מזקן בחקירה צולבת חסרת תקדים עדות על מעלליו של אולמרט בפרשת הולילנד וזאת כאשר הוא אמור להחליט בסיום הדברים אם לשלוח אותה ל-11 חודשי מאסר או חמש שנים.

"כאשר ב-15 במאי זקן עמדה לומר את דברה האחרון לפני הכרעת הדין. כשהפרקליטות ביקשה את העדתה, בימה"ש סירב. למרות הכל כשנגזר עונשה, התנהלה באולם חקירה שלא עסקה בדבריה האחרונים של זקן או בהקלה על עונשה, אלא בדברים שנוגעים לנאשם אחר (אולמרט - מ.ג) שלא היה באולם ולא חקר ולא הגיב וזה הכול מכוח היעילות. אירוע כזה לא התרחש מעולם במחוזותינו. זה היה אקורד הסיום של הליך משפטי שבאמת נוהל ביעילות".

במהלך המושב זכה השופט רוזן זכה לשבחים על היעילות בטיפול בתיק. מנגד, טען זהר כי היעילות הייתה גם בעוכריו של רוזן: "בשם היעילות התקבלו לצערי, במשך כל ההליך, החלטות רבות שפגעו בצורה משמעותית בזכויות הנאשמים".

סוף מעשה היה בהחלטת נשיאת בית המשפט המחוזי דבורה ברלינר שסירבה להקצות לתיק שלושה שופטים והפקידה אותו בידי דן יחיד, השופט רוזן. זאת, למרות שהתיק כלל שלוש פרשות, כתב אישום שהוגש נגד 16 נאשמים, עשרות אלפי מסמכים, 1,300 קלסרים ו-76 הודעות שמסר עד המדינה במשטרה. "היעילות הייתה 10", אמר זהר, יוצאת מן הכלל. המשפט הענק שנגמר אחרי 20 חודש היה הישג נדיר בתחום היעילות. אבל קרו בו כמה תקלות בתחום היעילות שלא היה להן אח ורע".