אאא

בנימין נתניהו טרם גיבש את תוכניתו המדינית ואת המתווה שיציג לנשיא ברק אובמה בפגישתם בחודש הבא בוושינגטון, אבל אחד מסגניו, מנהיג ש"ס אלי ישי, כבר מקדים אותו. ש"ס תציג בקרוב מתווה מדיני משלה, שאותו גיבש השר ישי לאחר דיונים והתייעצויות שקיים לאחרונה, כך מדווח היום העיתון ´מעריב´.

המתווה מבוסס על "מודל עיראק" (או "עיראק תחילה") ועיקרו: מעורבות אמריקאית פעילה בשטח לצורך ייצוב ישות מדינית וביטחונית פלסטינית אמיתית, וזאת באותה דרך שבה פעלו האמריקאים בעיראק.

האמריקאים, על פי ש"ס, צריכים להשתתף בממשל הפלסטיני ובפעולות בשטח עד חיזוקה של התשתית השלטונית, ורק אז לפנות את האיזור. רק לאחר מכן, יזכו הפלסטינים למה שהשר ישי מכנה "ישות לאום פלסטינית", דהיינו, מדינה פלסטינית לצדה של מדינת ישראל. ישי לא משתמש במונח המפורש "מדינה פלסטינית", אך הפרשנות ל"ישות לאום", על פי מקורביו, היא זהה.

להלן עיקרי התוכנית המדינית:

- הבנה ראשונית בין ישראל לארה"ב על אופן הטיפול האמריקאי בסוגיית הגרעין האיראני, תוך עדכון שוטף של ראש הממשלה בישראל.

- תחילת הפעילות, תוך דגש על שילוב בין פעילות כלכלית ל"חיזוק מדיני". החיזוק המדיני: כוחות אמריקאיים יפעלו בשטח בשילוב כוחות פלסטיניים; יוקמו מנגנוני פעולה מקומיים משולבים, אמריקאיים - פלסטיניים; מערך שלטוני חדש יוקם ע"י האמריקאים ויהיה כפוף להנהגה הפלסטינית, תוך הפעלת כוחות שיטור ומינהל בשטח.

- יצירת תשתית וכוחות ברמת הפעולה המוניציפאלית, ואחר כך בניית משרדי ממשלה ברמה התפעולית.

- קביעת נקודות בחינה של המערכת בפיקוח אמריקאי: הפסקה

מוחלטת של ההסתה במערכת החינוך הפלסטינית; הפסקה מוחלטת של טרור, ירי קסאם, הברחות נשק ועוד; במקרה של הפרות פלסטיניות יופסק התהליך על פי מודל שייקבע מראש.

- במקביל תיעשה פעילות כלכלית עניפה בשיתוף בינלאומי נרחב תחת הכותרת: "שתי כלכלות לשני עמים". הפעילות כוללת: פרויקטים משותפים, תשתיות ותוכניות חברתיות כלכליות משותפות.

להערכת ישי, התהליך יארך בסביבות חמש שנים. אחר כך אמורים להגיע הפלסטינים ל"יישות לאומית" מוכרת. ישי אומר שבדרך הזו אפשר יהיה להבטיח שהפלסטינים נוטשים את הטרור, בבחינת "סור מרע ועשה טוב", ויגיעו לבשלות שתאפשר להם ישות לאומית עצמאית.