סוד הקסם. השר ישי (צילום: פלאש 90)
אאא

עשר שנים אחרי שהתמנה לראשות ש"ס ובמלאות 90 שנה למרן הגר"ע יוסף שליט"א, העניק שר הפנים וסגן ראש-הממשלה, אלי ישי, ראיון נרחב ומיוחד למהדורה המרכזית ברדיו קול-חי בהגשת מרדכי לביא.

לראשונה, התייחס השר ישי לשורת נושאים: מרן הגר"ע יוסף, מפלגת ש"ס, אפלייה נגד ספרדים, העובדים הזרים, הקפאת הבנייה, פוליטיקה וגם קצת תורה.

"אצל מרן - לימוד תורה יום ולילה. אי-אפשר לתאר את האהבת ישראל שלו. ביום ההולדת שנחגג בשבוע שעבר הגיעו רבנים ואיחלו מזל-טוב והוא הודה לכולם בהתרגשות", סיפר השר.

על הקשר שלו עם מרן, סיפר ישי: "אין פה מה לייפות. האמת לאמיתה - האהבה העצומה שיש לי למרן וגם ההתבטלות שלי לדעת תורה. התבטלות אמיתית".

האם אפשר להקשיב לדעת תורה בתוך ים הפוליטיקה? "זה ניסיון אמיתי. ברגע שאני יודע שאני שליח של גדולי תורה - אז מצליחים", השיב ישי.

"אני לא עושה שום דילים פוליטיים בלי דעת הרב", אומר ישי וחושף את הקשר האישי שלו עם מרן: "אני מתייעץ עם הרב יום-יום, בוקר-בוקר ולפעמים גם בצהריים ובערב.

"הרב שואל אותי מה יש לכם היום ואני מעדכן אותו. הוא שואל מה היה אתמול ומה יהיה מחר. בחלק גדול מהמקרים הרב אומר לי ´ועשית כחוכמתך´. במקרים מסויימים אני שואל את הרב הלכה למעשה - לאחר שאני שם בפניו את כל הסיטואציות עם ההשלכות.

"יש מקרים שהוא פוסק מה לעשות ולפעמים הוא אומר לי ´ועשית כחוכמתך´. ואז אני מבקש ברכה להצלחה. יש מקרים, שלמרות שהוא אומר לי ´ועשית כחוכמתך´ אני אומר לו מראש מה נראה לי לעשות, מה ההתלבטות ומה השיקולים - ואז יש לי ברכה. אני מראש משתף אותו. אני נהנה לראות את חוות דעתו, או ההתייחסות שלו. לפעמים זה גם תנועות גוף.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"כשאתה מכיר את הרב הרבה שנים, אתה יודע כבר לבד מה הוא יגיד. אני מגיע מראש כבר מוכן. אני יודע מה משמח אותו וכולי וזה הרבה יותר קל. יש דברים שלא נראה לך מראש והרב אומר לך - זה מה שתעשה. אין מושג של וויכוח עם הרב. הוא יודע הכל. כשאני מגיע לציבור ואני אומר להם שהרב אמר - אני יודע שזה אחרי שהרב שמע הכל, מכל הצדדים".

בהמשך הראיון המרתק הוא מדבר על ההישרדות שלו בש"ס: "מה שנותן את הכח זה דעת תורה. רק זה מחזיק אותי. ברכת הרב מלווה אותי. שלוחו של אדם - כמותו. כשאדם עושה את השליחות בתום לב ובמסירות עצומה - זה חלק מסוד ההצלחה". השר ישי הרחיב על הקשיים במהלך העשור האחרון.

על ברכת הגר"ע שיהיה ראש-ממשלה. "כשהרב מברך הוא מתכוון לזה. זה תפקיד הכי קשה בעולם. אני לא הייתי רוצה להיות ראש-ממשלה, אני גם לא מחפש את זה. בתפקידי כיום - זה שליחות קודש. זה הרבה זכויות למען הכלל. התפקיד של ראש-ממשלה לא מושך אותי".

בראיון המלא המוגש לפניכם, מדבר ישי על הסכם שלום עם הפלסטינים, אבו-מאזן, שטחים תמורת שלום, ארה"ב, העולם ויש לו גם מה לומר לכם בסוגיית העובדים הזרים.