אאא

"מותר לך להינשא מחדש, למרות שהבטחת לבעלך שלא תעשי זאת", כך פסק מרן הגרי"ש אלישיב לאישה אלמנה.

שאלות מרתקות במגוון נושאים מגיעות מדי יום אל שולחנו של הגרי"ש אלישיב. שאלות בהלכה לצד שאלות בהנהגה, ולעתים אף שאלות בנושאים הנשגבים מבינתנו.

מתשובותיו של הגרי"ש ניתן ללמוד על עוצמתו הרוחנית - כיצד הוא מוצא את הפתרון הטוב ביותר לפי ההלכה, גם בסיפורים הסבוכים ביותר, הנדמים בעיני המעורבים בהם כשאלות ללא מוצא.

כך ארע לאחרונה, כשאישה צעירה, אם לארבעה ילדים הגיעה אל בית הגרי"ש אלישיב יחד עם בני משפחתה ובפיהם שאלה קורעת לב.

"האישה", פתחו בני המשפחה, "התאלמנה לפני מספר שנים מבעלה, לאחר שנים קשות בהם היה חולה וסבל רבות בייסורים קשים.

"ימים ספורים בטרם השיב את נשמתו לבוראה", המשיכו בני המשפחה ודמעות בעיניהם, "הוא שוחח עם רעייתו, וביקש ממנה בקשה אחת, קשה מנשוא: ´תבטיחי לי, שלאחר פטירתי לא תתחתני בשנית´.

"האישה היתה נתונה בסערת רגשות והשיבה לו האישה כי היא מקבלת את בקשתו ולא תינשא לאדם אחר לאחר פטירתו.

"כעת, לאחר מספר שנים בהם עמדה האישה בבקשתו של בעלה, היא החליטה שעם כל הקושי שבדבר היא צריכה להמשיך בחייה ולהגדיל את משפחתה, וברצונה להינשא לאדם אחר. אך מה תעשה עם ההבטחה שנתנה לבעלה, בטרם נפטר?".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הפסק המפתיע

לאחר ששמע בקשב רב את הסיפור לפרטיו, ביקש הגרי"ש אלישיב לברר אצל האישה האם היא הבטיחה לו כי לא תינשא, או שרק ציינה בפניו כי היא מקבלת את בקשתו. האישה לא זכרה במדויק מה הוציאה מפיה באותם רגעים, אך ציינה, כי לפי זיכרונה, השיבה לו שלא תתחתן עם אף אדם אחר. הגרי"ש שב ושאל, האם היה נדר? האם נשבעה לו שלא תינשא? אך האישה שללה זאת.

הגרי"ש אלישיב, שמע את תשובת האשה, ופסק: "מותר לך להתחתן בשנית. אינך מחויבת לקיים את מה שהבטחת לבעלך בטרם נפטר".

הגרי"ש הסביר כי לאחר שהנפטר עלה לשמים, הוא כנראה חזר בו מהבקשה שהציג לאשתו, לאחר שהבין את חשיבות המשך החיים. "אדרבה", הוסיף הגרי"ש, "שם הוא ישמח בזה שהאישה תתחתן".

"השם יעזור שבמהרה תמצאי את זיווגך", בירך הגרי"ש אלישיב לסיום את האישה, שהודתה לו על שחילץ אותה מן המיצר.