אאא

כבר יומיים חוזים תושבי אלעד בבעתה, בקרבות הרחוב בין נהגי 'אגד תעבורה' לבין נהגי החברות הפרטיות, שהוזמנו על ידי פעילי המהדרין, בראשות רדז'מינסקי מאשדוד, ומבצעים נסיעות חינם בקווים מקבילים לקווי אגד.

הרקע למאבק, הינו דרישת רדז'מינסקי מ'אגד תעבורה' לחתום על התחייבות כי לא יכניסו מסכי מידע לאוטובוסים שבבעלותם.

באגד תעבורה מסבירים, כי אין המדובר ביוזמה שלהם, אלא בדרישה של משרד התחבורה, דרישה שהופיעה במכרז, והיא חלק בלתי נפרד מתנאי הזיכיון. סיבת הדרישה הינה מתן מענה באמצעים מתקדמים לחרשים ועיוורים, כאשר באמצעות המערכת יתאפשר גם למי שאינו שומע או רואה, לקבל מידע חיוני לנסיעה.

הבעיה המרכזית הינה, כי אין המדובר רק במידע חיוני לנוסעים גרידא. מימון המסכים אמור לבוא באמצעות פרסומות שירצדו על המסך, אל מול עיניהם של הנוסעים. "זו טלוויזיה לכל דבר" מזהירים בוועד המהדרין, ומבטיחים: "לא יהיו ויתורים בעניין".

לטענת אגד תעבורה, מתוך הבנתם את רגישות הנושא, הם פנו למשמרת הקודש והחינוך בבני ברק, והגיעו עימם לסיכומים ברורים בעניין. ולפיהם כל נושא המסכים החשמליים יעשה בליווי משמרת הקודש והחינוך, כולל בערים חילוניות. ואילו בערים חרדיות תימנע החברה ככל יכולתה מהכנסת המסכים הללו, אלא אם יכפה משרד התחבורה את הדבר, או אז תבוא החברה בדברים עם משמרת הקודש והחינוך.

גורמים במשמרת הקודש והחינוך עימם שוחחנו, מאשרים את טענות אגד תעבורה. לדברי אותם הגורמים, יש סיכום ברור בין המשמרת לבין אגד, סיכום העשוי לפתור את הבעיה לא רק בריכוזים החרדיים, אלא אף בארץ כולה. אלא שכאן מדובר לדבריהם "בגחמה של מטורף אחד, שהחליט לקחת את כל תושבי אלעד ואת כל הציבור החרדי כבני ערובה שלו. הוא פועל ממניעים זרים ומייצג בקושי קבוצה אחת. כך היה כידוע גם בצפת, וכך היה במקומות רבים. אין שום סיבה למאבק הזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כך או כך, החלו אמש פעילי המהדרין במימוש איומיהם. אוטובוסים פרטיים שנשכרו על ידם סובבים ברחבי אלעד, ואוספים נוסעים – חינם אין כסף.

אלא שבאגד תעבורה לא מתכוונים לוותר על מקור פרנסתם. נהגי החברה הבולשים אחר ההסעות הפרטיות, אינם מניחים לפעילות להימשך כסדרה, אוטובוסי אגד מגיחים לפתע משני צידי האוטובוס של ההסעות הפרטיות, וחוסמים כל אפשרות מילוט, בד"כ גם לכל רכב אחר באזור. וכך, החל מאמש וכך נחסמת אלעד לפתע, ללא כל התראה, אין יוצא ואין בא.

בלילה האחרון גם נוקבו צמיגיו של אוטובוס המהדרין שחנה באזור, ובאגד טוענים כי גם גלגלי אוטובוסים שלהם נוקבו. בפקק הגדול של הערב, התלהט הויכוח עוד יותר והסתיים רק עם התערבותה הנמרצת של המשטרה, לא לפני שבעימות שנוצר נופצה שמשתו של אוטובוס אגד. והנהג שככל הנראה "לקח ללב" את העימות, טען כי הוא חש ברע, ופונה לבית החולים.

לאן זה הולך? ככל הנראה כרגע, לא תאפשר המשטרה את המשך הפעילות הפרטית. באגד מדווחים כי על פי סיכומי משרד התחבורה עם משטרת ישראל, כל אוטובוס פרטי שכזה, שינסה להפעיל קו באלעד, יורד מיידית מהכביש ל-30 יום, והנהג יעוכב לחקירה.

צפו בתיעוד וידאו:

 

(באדיבות שרלייב)