אאא

זה החל בשבוע שעבר, עת נקרא ללשכתו של אריה דרעי בכנסת, צביקה כהן, ראש עיריית אלעד לשעבר, לפגישה בהולה. המסר שביקש דרעי לומר בדחיפות לצביקה כהן היה: אינך המועמד שלנו לראשות העיר אלעד. העילה: רב העיר הספרדי הגר"מ מלכה, הטיל וטו על מועמדותך.

הקריאה הבהולה של צביקה כהן ללשכתו של דרעי, לא הייתה סתם כך. מועמדותו של כהן, המכהן כיום כראש מועצה ממונה בתפן שבגליל, החלה לתפוס תאוצה בשבועות האחרונים, לאחר שאנשי ביתו של הגראי"ל שטינמן הבהירו, כי כהן הוא מבחינתם מועמד מוסכם.

אלא שדרעי מסתבר, לא עשה עבודת שטח מספיקה. אלעד שינתה את פניה, הנערים בגרו, הצמיחו נוצות ודעות עצמאיות. המרד המקומי כבר החל, וניתוח תוצאות הבחירות האחרונות לכנסת מעלה, כי אם ימשיך דרעי במהלך חד צדדי, ש"ס עשויה לאבד לראשונה את ראשות העיר אלעד.

רבותי ההיסטוריה חוזרת

כדי להבין על מה מדובר, יש צורך לחזור אל ההיסטוריה: אלעד, עיר בעלת אוכלוסיה ספרדית של למעלה כ-50%, נשלטת מאז הקמתה בידי ש"ס. בתחילת הקמתה כיהן בעיר ראש המועצה הממונה צוריאל קריספל, שגם נבחר במערכת הבחירות הראשונה של העיר. קריספל, התמודד אז במערכת בחירות סוערת מול מועמד דגל התורה ח"כ יעקב אשר, וזכה על חודם של 64 קולות בלבד.

את הלקח ממערכת הבחירות ההיא הבינו כולם. אחרי שסיימו ללקק עוד ארבע שנים של עימותים, הגיע הזמן לשינוי. בצד האשכנזי הפנימו את היתרון הספרדי בעיר. מנגד, בצד הספרדי, הבינו כי היתרון הוא שברירי, ובוודאי לא שווה את הנזק והכאוס. הפיתרון היה – מועמד מוסכם. צביקה כהן, נציג ש"ס בטבריה הובהל לאלעד, ובתמיכת כל המפלגות נבחר לכהן בראשות העיר.

אלא שגם זה לא הביא את השקט והשלווה לעיר. רב העיר הספרדי הגר"מ מלכה "לא אהב" מלכתחילה את המועמד הספרדי שהאשכנזים היו מעורבים בהבאתו. לדידו, הספרדים בעיר הם הרוב ואינם צריכים "להתחשב" באשכנזים, ולכן לדעתו, ראש העיר היה צריך להיות מקורבו מנחם שם טוב. דעתו לא נתקבלה, ומכאן ועד לקדנציה רצופת עימותים, הייתה הדרך קצרה. גם היו"ר הקודם של דגל התורה באלעד, צביקה הרבסט, לא הסתדר עם כהן, דבר שהביא להסרת התמיכה בו על ידי הגראי"ל שטינמן, ולהחלפתו אחרי קדנציה אחת בלבד, ביצחק עידן, מועמד שצץ ברגע אחרון, ללא בדיקה אודות התאמתו.

מודה ועוזב

כדי להבין את הטעות נעשתה, לא היו צריכות לחלוף ארבע שנים. פרנסי העיר כולם מאוחדים בדעה כי ההנהגה הנוכחית איננה מתאימה לאלעד, ומשכך, שבו הצדדים לחפש מועמד חדש.

 (צילום: Yoav Dothan, ויקיפדיה)
לא עשה עבודת שטח מספיקה, אריה דרעי (צילום: פלאש 90)
הגדלה

בצד האשכנזי מודים כיום, כי הדחת כהן הייתה משגה חמור, עליו שילמה העיר כולה מחיר כבד, והם מבקשים להשיבו לכס ראש העיר כמועמד מוסכם. לדעתם שותפים גורמים נוספים באלעד, כמו הבית היהודי וקהילות ספרדיות נוספות. מנגד, רב העיר הספרדי הגר"מ מלכה, מטיל וטו אישי כבד על כהן, ושב ומציג את מועמדותו של מקורבו מנחם שם טוב לתפקיד.

אלא שהציבור הספרדי באלעד, אינו עשוי כמקשה אחת. לרב העיר הגר"מ מלכה מסתבר, ישנה אופוזיציה פנימית קשה, כאשר חלק מהרבנים הספרדיים המקומיים וראשי הקהילות כלל אינם מכירים בו, חלקם מחרימים אותו באופן מופגן ורשמי, ומתנגדים למועמד שהציב.

עצומה מקומית

בשל העובדה הזו, הזדרז רב העיר הספרדי להפעיל לחץ מוקדם על דרעי, ולטרפד את מועמדותו של צביקה כהן. שהרי במצב כיום, כאשר חלק לא מבוטל מהספרדים תומכים בכהן, לצד רוב האשכנזים, וכן אנשי הבית היהודי (שהם כעשרה אחוזים מתושבי אלעד), בחירתו של כהן יכולה להיות מובטחת ברוב של 90%.

מאז הודעתו החד צדדית של דרעי לצביקה כהן, רוחש הציבור הספרדי בעיר פעילות. רבנים ופעילי ש"ס מקומיים מתכנסים ודנים במצב, תוך שהם מזהירים במפורש: במצב שכזה, לא נוכל לתמוך במועמד שתציג ש"ס. לדידם, למרות העובדה שיש קשר נסתר ורב שנים בין דרעי לרב מלכה, הרי שהרב מלכה כלל אינו מייצג את רוב הספרדים בעיר, ובאם דרעי ימשיך להתחשב רק בו, הרי שהם לא יהיו מחויבים למועמד שיוצג.

כשמצרפים לאיום הזה את האיום הרשמי מהצד האשכנזי בעיר, כי אם ימשיך דרעי לפעול באורח חד צדדי, הרי שיהדות התורה תציג מועמד משלה (השם המוביל הוא שרוליק פרוש), נראה שלש"ס, למרות המצג הזחוח, ישנה בהחלט סיבה לדאגה.

ניתוח בחירות

כדי להבין את המצב לאשורו, פנינו לבחון את תוצאות הבחירות לכנסת, שנערכו כזכור לפני ארבעה חודשים בלבד. נתונים עדכניים שללא ספק נותנים אינדיקציה על המצב בשטח.

על פי התוצאות, צועדת ש"ס בראש, עם 6,626 קולות. אלא שהם מסתבר, רק 46% מתושבי אלעד, רחוק מקו ה-51% הנדרשים כדי להבטיח ניצחון. אחרי ש"ס צועדת יהדות התורה, עם 5,124 קולות, שהם 36% מקולות הבוחרים. 10% שהם כ-1,500 קולות פחות מש"ס.

השאלה במקרה הזה היא, איפה היתר. כלומר, היכן נמצאים יתר 18% מתושבי אלעד, ומי מהצדדים יכול לסמוך על תמיכתם.

בחינת הנתונים מגלה, כי לש"ס יש בהחלט סיבה לדאגה. לבית היהודי יש 1,083 קולות, שהם 8% מהקולות. לש"ס אין שום סיבה לצפות לתמיכה מהם, לא על רקע הקשר המקומי, במסגרתו מסתמנת תמיכת הבית היהודי בצביקה כהן או במועמד אשכנזי, ובוודאי לא על רקע הקשר הארצי עם בנט וחבריו לבית היהודי, שאינם מסתירים את הסתייגותם מדרעי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם יתר הקולות, אף הספרדים שבהם, אינם בכיסה של ש"ס. כח להשפיע של הרב אמנון יצחק קיבלה באלעד 704 קולות שהם כחמישה אחוזים, ולא נראה שעל תומכי הרב אמנון יצחק יכול דרעי לבנות מהלך. עוצמה לישראל קיבלו 360 קולות שהם שלושה אחוזים, גם מהם יכול דרעי לשכוח.

לא מחויבים לש"ס

אבל זה עוד לא הכל. כידוע, בבחירות לכנסת קיימת מחויבות גדולה יותר לשיוך העדתי ולקריאת מרן הגר"ע, מאשר לבחירות מקומיות הנתפסות יותר כ"בחירות לועד בית". ההבדל הזה ניכר בערים רבות, בהן המחויבות לש"ס בכנסת, אינה חזקה מספיק בעירייה. עובדה האמורה להדיר שינה מעיני דרעי ערב הבחירות לרשויות המקומיות בכלל, ובאלעד בפרט.

בנוסף, לתימנים באלעד, המרכיבים חלק ניכר מאוכלוסיית העיר, הנהגה נפרדת משלהם. בבחירות המקומיות אחרונות הם רצו בנפרד והכניסו נציג לעירייה, מלבד הנציג שנכלל ברשימת ש"ס. בבחירות לכנסת חלקם הצביע לרב אמנון יצחק, וחלקם לש"ס. בבחירות המקומיות, הם אינם רואים את עצמם חלק מש"ס, וכבר הרכיבו רשימת מועמדים עצמאית משלהם.

אם נעשה סיכום של הרשימה דלעיל, נראה כי לביטחונו של דרעי ביכולתו לקבוע את זהותו של ראש העיר הבא באלעד, אין למרבה הצער כל כיסוי. אם ימשיך לנסות ולקבוע באורח חד צדדי את זהותו של ראש העיר הבא באלעד, עשוי היו"ר החדש של ש"ס, לקום בבוקר למחרת הבחירות ולגלות, כי הפסיד לאשכנזים את ראשות העיר אלעד.