אאא

בראיון לערוץ שבע אומר מי שהיה קצין חינוך ראשי בצה"ל וספג ביקורת מבית ומחוץ, כי הצבא זקוק לחיילים החרדיים.

אלעזר שטרן, בניגוד לרב הצבאי הראשי, כן רואה את מקומן של הנערות הדתיות בצבא. כבר אמרנו, דעותיו של שטרן אינן עולות תמיד בקנה אחד עם הקונצנזוס גם בקרב הציבור ממנו הוא בא. לשירות הלאומי של הנערות הדתיות הוא קורא "ברירת מחדל". לא הייתם מצפים ממנו שיתייחס לחרדים כאל צורך של צבא ההגנה לישראל. אבל שימו לב לדברים הבאים:

"לצערי הרב רוב אלא שמצהירים שתורתם אומנותם תורתם לא אומנותם ולאלה צריך למצוא פתרונות וכיוון שאני קרוב להתייאש מעבודת המחוקק הצעתי שיעשו מה שהם רוצים. מי שרוצה ילך לצבא, מי שרוצה ילך לישיבה ומי שרוצה ילך לעבוד".

שטרן דואג לרמת החיים של הציבור החרדי, לדבריו, אם אכן החרדים יוכלו לבחור לעבוד וללכת לצבא, רמת החיים שלהם תעלה ובמשאבים הכלכליים שיתפנו (מהיכן בדיוק יתפנו אותם משאבים?) יהיה הטיפול בחיילים משוחררים טוב יותר, המשק יקבל כוח אדם רב יותר וגם אותם שאכן לומדים תורה יקבלו שירות טוב הרבה יותר.

בעצם, שטרן מודע לבעייתיות שיש בקיום אורח חיים דתי בצבא, אבל על כך אומר האלוף במיל. שהבעיה היא עם החיילות הדתיות ואילו לחיילים דתיים כבר אין בעיה כזו. כנראה ששטרן לא קרא ב'כיכר' על דבריו של הרמטכ"ל על החיילים הדתיים המסרבים להשתתף באירועים תרבות הנוגדים את ההלכה היהודית.

קצין חינוך ראשי לשעבר, אומר שהחרדים נחוצים לצה"ל. לא פחות ולא יותר. הוא אומר שלצה"ל חסר כיום כוח אדם, והחרדים יכולים להשלים לצבא את המחסור הזה. הוא כנראה גם לא קרא את הכתבה ב'כיכר' שפורסמה בימים האחרונים והוכיחה שהצבא לא בדיוק שמח לקבל את החיילים החרדיים, בטח לא בתפקידים שהכי הולמים אותם, ברבנות הצבאית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על הנח"ל החרדי יש לו רק מילים טובות, אבל שימו לב לעוקץ. הנח"ל החרדי, לדבריו, הוא שלב מחוייב בין המציאות הנוכחית עד לשילובם של בני הציבור החרדי בצבא. "שלב ביניים"?, לא מזכיר לנו משהו?

לדבריו, לחברה הכללית יהיה טוב יותר אם החרדים יתגייסו, שכן נטל המילואים יחולק בין יותר ויותר חיילים.

ואי אפשר בלי מילה על חיילי ההסדר. שטרן מעדיף חיילי הסדר בתוך היחידות הכלליות של צה"ל ולא ביחידות פרטיות שלהם המותאמות לאורח חייהם. למה? לשטרן הפתרונים. לשיא הוא מגיע במשפט "אם רבני ישיבות ההסדר ינצחו במאבק,זה יהיה עצוב".

אנחנו לא צריכים הוכחות לצדקת הדרך של גדולי ישראל. אבל נקודה קטנה למחשבה לאלו שעוד מסתפקים.