אאא

אלפים רבים של חסידים ואנשי מעשה, מהארץ ומחו"ל, השתתפו השנה בתפילות ראש השנה בהיכל בית המדרש הגדול של חסידות בעלזא, בראשות כ"ק האדמו"ר שליט"א, בקרית בעלזא בירושלים.

התפילות בהיכל בית המדרש נמשכו שעות ארוכות, כאשר האדמו"ר מבעלזא שימש כמדי שנה כבעל-תוקע וניגש בשני ימי החג לפני התיבה לתפילת מוסף. ביום הראשון של ראש השנה, הסתיימה התפילה בשעה 18:00 אחר-הצהרים, וביום השני התפילה הסתיימה בשעה 16:00.

השנה לראשונה תקע האדמו"ר את כל התקיעות הראשונות בשופרו של דודו מרן מהר"א מבעלזא זי"ע, זאת לאחר שהשנה נשלח השופר לשיפוץ אצל מומחה מיוחד, ובכך יכלו לתקוע בשופר בקלות.

יצוין כי השנה לא אמרו בבעלזא 'תשליך' ביום הראשון של ראש השנה כנהוג בכל השנים, והוא ייאמר ביום חמישי הקרוב ביום אמירת הסליחות "שלש עשרה מידות". יצוין שבארץ ישראל נהג האדמו"ר מהר"א מבעלזא לומר תשליך ביום הזה, בגלל שהיו מסיימים את התפילה עם רדת החשיכה.

השנה, נשבר שיא בבעלזא כאשר רק מחוץ-לארץ הגיעו למעלה מ-1,100 אורחים לחסות בצל הקודש של האדמו"ר. חלק מן האורחים נחתו מלונדון שעות ספורות בטרם התקדש החג, וחלקם שבו מיד עם צאת השבת לארצם.

כמו כן, לראשונה השנה נקבע סדר חדש בקרב העוברים להתברך בברכת 'שנה טובה' אצל האדמו"ר, ונעשתה חלוקה לפי גילאים, כאשר כל הציבור נענה ושיתף פעולה לתועלת כולם. החלוקה לפי גילאים נעשתה גם בשאר הפעמים שעברו אצל האדמו"ר - בלילה השני של החג, בליל שבת ובמוצאי שבת עת עברו אלפי החסידים להיפרד מהאדמו"ר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפי החלוקה, בתחילה עברו החסידים שמעל גיל 65, לאחריהם גילאי 40 ומעלה. הקבוצה השלישית שעברה להתברך אצל האדמו"ר היו מעל גילאי 30, לאחריהם עברו אברכי החסידות ואחרונים חביבים הגיעו בחורי הישיבות להתברך אצל האדמו"ר.

לאחר תפילת מעריב, כמדי שנה, עלה האדמו"ר אל מדרגות ארון הקודש, ואיחל שלוש פעמים לציבור אלפי החסידים "לשנה טובה תכתבו ותחתמו לאלתר לחיים טובים ולשלום", שאגת ה'אמן' שבקעה מהאלפים נשמעה למרחקים. בשל כך, בעת שהציבור עבר אצל האדמו"ר, לא איחלו את הברכה בנפרד אלא עברו במהירות בכדי שכולם יספיקו לעבור.

בתוך כך, בליל שבת לאחר תפילת 'מעריב', הכריז מנהל המשק של בית המדרש, הר"ר שלמה אינדורסקי במבואה של ההיכל כי נוצר מחסור לא צפוי בחלב, לאחר שחלק מארגזי החלב שנקנו בערב החג, התקלקלו.

אינדורסקי ביקש מהציבור כי מי שיכול יבא עמו שקית חלב לבית-המדרש, עבור אלפי המתפללים שיגיעו לתפילת שחרית בשבת בבוקר. ציבור החסידים נענה בהמוניו לבקשה, ועשרות שקיות חלב זרמו לבית המדרש, לרווחת אלפי המתפללים.

האדמו"ר מבעלזא בהתרת נדרים בערב ראש השנה. צילום: א.מ.ש.
האדמו"ר מבעלזא בהתרת נדרים בערב ראש השנה. צילום: א.מ.ש.