אאא

באחרונה חל שינוי בלשכות ההוצאה לפועל בישראל: ראשי ההוצאה לפועל משחררים חייבי מזונות ולא ניתן לגבות מהם תשלום מזונות. המצב קשה מאד ומדרדר נשים עובדות אל מתחת לקו העוני. עו''ד גיל שחף פנה אל שר המשפטים ומכותבים נוספים בסוגיה: "פנייתי זו אליך נעשית, בשם הרובד הנמוך בשכבת הביניים. אותן נשים ו/או אימהות אשר עובדות, מרוויחות כ4,000-5,000 ש''ח בחודש, ובשל הכנסתן אינן זכאיות לתשלום דמי המזונות באמצעות המוסד לביטוח לאומי והן נאלצות לגבות את המזונות דרך הליכים ישירים בהוצאה לפועל. ניתן לומר בברור, כי בשנה-שנה וחצי האחרונות, מדיניות רשמי ההוצאה לפועל השתנתה, השינוי פוגע פגיעה קשה ביותר דווקא באותן נשים עובדות, עד כדי דרדורן אל מתחת לקו העוני".

עו''ד שחף המשיך לפרט במכתבו את השתלשלות ופועלם של החייבים ואף ציין דרכים אפשריות לבדוק את אמיתות דבריו ואף לאכוף את צורת התנהלותם של החייבים. העתקים מן המכתב נשלחו אל יו"ר וועדת חוק חוקה ומשפט בכנסת, ראש וועדת הוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין, מנהל ראשות האכיפה והגבייה ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה.

"יש לבחון נושא זה ברצינות הראויה" סיכם עו''ד שחף במכתבו, "לנושא זה השלכות כבדות משקל על הקופה הציבורית מחד גיסא שהרי מערכות שלמות עובדות בלא להביא כל תועלת ותוצאות ומאידך אנחנו לוקחים אוכלוסיות שלמות פרודוקטיביות אל מתחת לקו העוני שהרי אישה המרוויחה 5,000 ש"ח לא יכולה לממן לבדה בית ועוד 2-3 ילדים".

תגובת הרשות לאכיפה: "הטענה בדבר ההמתנה הממושכת לביצוע הצו אינה נתמכת בעובדות. במשטרת ישראל יחידה מיוחדת שעניינה הוא ביצוע צווים של רשמי ההוצאה לפועל וביחס לכל פעולותיה של המשטרה, קצב ביצוע הצווים משביע רצון, במקום שיש עיכוב בביצוע צו כלשהו ניתן לפנות באופן פרטני".

כששאלנו מה לגבי העובדה שרשמי הוצל"פ משחררים  בעלים החייבים, ענתה לנו דוברת הרשות רבקה אהרוני, כי בלתי אפשרי לבדוק את העובדות כי צריך להכנס לכל תיק לגופו,  לגבי היכולת של הרשמים לשחרר את הבעלים שחויבו בדמי מזונות אומרת אהרוני "לרשמי ההוצאה לפועל שיקול דעת שיפוטי ואין עליהם מרות מלבד מרות החוק".