אאא

"שחררו אותנו מהמסתננים", "תנו לנו לחזור לחיים השלווים", ו"הקץ לאוזלת היד של ממשלת ישראל" – שלטים עם סיסמאות אלו ואחרות הונפו בסוף השבוע בהפגנה רבת משתתפים שערכו תושבי העיר ערד הנאבקים כבר מזה זמן, כנגד אלפי המסתננים והשוהים הבלתי חוקיים המציפים בשנים האחרונות את ערד. ההפגנה שנערכה בכניסה לעיר הדרומית עמדה בסימן הקריאה לממשלת ישראל להתערב מיידית ולהחזיר את העיר למה שהייתה שאם לא כן, אומרים מארגני ההפגנה, חילוניים כדתיים, ערד תיפול מיידי היהודים ותעבור לידי המסתננים האפריקנים יחד עם הבדווים שמזמן כבר סימנו להם את העיר הזאת כפרויקט הנדל"ני של רבים מהם.

ובעוד אלו מפגינים בכאב, אלפי יהודים דתיים נערכים כבר לעזוב את יישובי הדרום. "כאן הולכים חיי הדת והופכים להיות קשים ובלתי נסבלים", אומרים ראשי הקהילות הדתיות בבאר שבע, אילת, דימונה, ערד ויישובים אחרים.

המבקרים במקומות האלו יכולים לראות את המסתננים יושבים בכל פינה, עם בני משפחותיהם וחבריהם, מציקים לא אחת לעוברים ושבים, "והמצב אצלנו הוא כך שפשוט אנחנו מפחדים לשלוח את ילדינו ובנותינו להסתובב ברחובות אחרי רדת החשיכה".

עשרות ערים ויישובים בדרום הארץ סובלים קשות ממכת השוהים הבלתי חוקיים ההופכים את החיים שם לבלתי נסבלים לכל. תחקיר "כיכר השבת" מגלה שלמעלה מ-30 אלף אפריקנים הסתננו לתחומי ישראל מסיני במהלך השנתיים האחרונות. הם כבר התערו וחיים בדרום הארץ ומספרים שרבים מחבריהם ששמעו על חייהם הטובים מאיצים את ניסיונותיהם להבריח את הגבול.

"הם עוד בדרך, מבטיחים המסתננים שכבר נמצאים כאן", כשהם מתייחסים לרבבות שכבר עזבו את אפריקה, הבריחו את הגבול למצרים והתרכזו בסיני לפני שבדואים ומבריחים בתשלום יעבירו אותם לנגב. משם הדרך קצרה לכל אחד מיישובי הדרום.

בישובי הדרום דוחים על הסף את כל הטענות שמשמיעים ישראלים יפי נפש כאילו מדובר כאן בשחורים נרדפים שעזבו מקומות כמו דרפור שם הם נרדפים וצפויים לעונשי מוות אם יחזרו. ניגוד לכל מה שסיפרו ומספרים לכם, מבהירים תושבי הדרום, מתוך כשלושים אלף השחורים שהצליחו לחדור ולהגיע לישראל, אחוז אפסי בהם מדרפור. "אולי כאלף עד אלף וחמש מאות מהם באו מארצות מצוקה שחורות".

כל היתר ברחו מסודאן ומחבש, מקונגו ומאריתריאה, וממדינות אחרות ברחבי היבשת האפריקאית. גופים ישראליים שונים, מגלה תחקיר "כיכר השבת" המנהלים את המערכה להשארת הבאים בתחומי ישראל, קשורים לארגונים היוזמים גם את ההפגנות והפרסומים להשארת ילדים העובדים הזרים בארץ וכולם מקבלים מימון מארגונים אירופיים שונים.

המאבק להשארת הזרים בישראל הולך ומקבל צביון גלוי של רצון להפוך את מדינת ישראל למדינה רב לאומית, שבה חיים אלו לצד אלו יהודים ושאינם יהודים, ישראלים וגם הרבה זרים, חלקם בורחים מארצות אפריקה, עובדים זרים וילדים עובדים.

"באילת" מספר אחד ממתפללי בית חב"ד הגדול שבעיר, "מן הקומה השנייה של בית הכנסת, אנו יכולים להבחין תוך כדי התפילה במסתננים השחורים כשהם מתרכזים ליד המרכז המסחרי הקרוב". האילתים מאשימים את הממשלה שיושבת בירושלים ואילת רחוקה מאד מלבם.

אלא שמכת המסתננים השחורים קיימת במספרים גדולים יותר וגדולים פחות בעשרות יישובים מן הדרום, והם הופכים את חיי החיים שם לשונים משהיו עד לשנים האחרונות.

"לא ייתכן, אומרים יהודי ערד, חילונים כדתיים, שאם נבוא לבתי המלון בעיר או למקומות בהם מחפשים עובדים, ונגלה שאת המקומות הפנויים כבר תפסו השחורים, המוכנים לעבוד בשכר עבדות ובשעות כמעט בלתי מוגבלות.

המפגינים שיצאו לרחובות העיר בערד, בסוף השבוע, תבעו בין היתר שהמדינה תפקד על בתי המלון שבעיר ובאזור ים המלח שם תופסים המסתננים השחורים את מקומותיהם של העובדים היהודיים.

המפגינים בערד אומרים שעיריית אילת גירשה מאות שחורים מתחומה ו"אלו עברו אלינו בערד ומסתובבים בחוצות דימונה ומקומות אחרים".

בערד, מדגישים מארגני ההפגנה יש כבר בין 5 ל-10 אחוז מתושבי העיר מסתננים שחורים והעומס על העיר, מנגנוניה ותושביה הפך לבלתי נסבל. האם רוצים שאנחנו נתמוטט? שהעיר תיפול כפרי בשל לידי זרים"?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מיישובי הדרום מגיעות ידיעות רבות על עלייה עצומה בהיקף מעשי הפשע ומכל הסוגים. המשטרה תופס לא אחת אנשים מן הקהילה השחורה החדשה אך מתקשה להביאם לדין או לעשות להם משהו. בסופי השבוע מסתובבים ברחובות של ערד, באר שבע ודימונה שיכורים שחורים מסודאן ואריתריאה, נכנסים לחצרות הבתים ומונעים מלעבור באזורים מסוימים אחרי רדת החשיכה.

בערד כבר הוחתמה פטיציה לממשלה הנקראת להרחיק את המסתננים מן העיר ולהחזירם אל מעבר לגבול, מן המקומות משם הגיעו.

"הולך ונוצר מצב איום, אומרים תושבים דתיים בערי הדרום, שהממשלה מעודדת אותנו לרדת ממרכז הארץ ולעבור לדרום, ואנו מגיעים לשם, מגלים שהחיים בלתי נסבלים וחוזרים צפונה. אלא שמלבדנו עושים זאת גם תושבים רבים ומבוססים של יישובי הדרום שנמאס להם כבר לחיות שם.

זה רק עניין של זמן, אומרים בערד, ולא רק בה, עד שעיר זו וערים אחרות בדרום תיכבשנה בידי השחורים האפריקנים והבדווים. המשטרה כבר מזמן לא מתעסקת לא עם אלו ולא עם אלו, אומרים בערד. גם הרשות המקומית הרימה ידיים ועכשיו עושה רושם שהממשלה בכלל לא יודעת מה קורה ביישובי הדרום. אם לא יתעוררו עכשיו יהיה כבר מאוחר לתקן את המצב.