אאא

בצפון – על כל צעד ושעל נגלה מקום חדש. מה אין פה? הכי הרבה מים, הכי הרבה צבע ירוק והכי הרבה הרים גבוהים.

לפניכם הצעה לטיול שהצפון שלנו מגיש לכם בכל יופיו והדרו, באמצעות אנשי רשות הטבע והגנים.

לאן ניסע? לשמורת טבע החולה

עמק החולה שוכן באחד המקומות המיוחדים בעולם - בלב השבר הסורי-אפריקני, בין הרי הגליל מזה והגולן מזה. הציפורים הבינו מזמן את חשיבותו של העמק. מיליוני עופות חולפים מעל לעמק ועשרות אלפים עוצרים בו למנוחה ולתדלוק בעונות הנדידה.

תוכלו לגלות את מכמני שמורת החולה אם תלכו ב"שביל הביצה", המותאם גם לנכים שמרותקים לכיסאות גלגלים, וכמובן שגם לעדלות עם ילדים.

בין האגם ושטחי הביצה תוכלו לחוש משהו מחוויותיו של הנוסע ג'ון קרגור, שתיאר בשנת 1904 ביומנו את מה שראה בעמק, כאשר שייט בו בסירתו: "מעודי לא ראיתי גומא כה ירוק. הצמח יצר חומה משני העברים. יער גבעוליו דמויי הקנה וציציות תפרחותיו הכהות והנטויות לאחור היה כה צפוף, עד כי שום ציפור אינה מסוגלת לחדור לתוכו במעופה. ברווזי הבר המעטים שגיליתי שם הצליחו לחדור פנימה רק בשחייה, דרך פרצות בחומת הגומא. בראותם אותי, אורח לא קרוא, חבטו נואשות בכנפיהם וקראו קריאות רמות שהביעו משאלה אחת: לקום ולהימלט מפני".

יער הגומא עודנו צומח כאן ומסביבו נותרו שטחי ביצה נרחבים. התואים רועים באחו וגם הברווזים עודם מכים בכנפיהם במי האגם...

"עופוריה" בשמורת החולה

מי שרוצה להצטרף ללהקת עופות נודדים ולחוות את חוויותיהם, מוזמן לבקר במרכז המבקרים החדש והמדהים "עופוריה". הסיור מתחיל מול דגם של עמק החולה, בסרטון המסביר על היווצרות עמק החולה ועל ייבוש האגם והביצות. שתי דיורמות (תפאורות גדולות היוצרות אפקט של תלת-ממד) מציגות את העופות והיונקים של עמק החולה. מכאן מגיעים ללב העניין: מופע מולטימדיה משוכלל, מרהיב עין ורווי אפקטים, שבו צופים במשקפיים מיוחדים המעניקים תחושה של תלת ממד. במשך 15 דקות חש כל צופה שהוא מצטרף ללהקה של עופות נודדים והופך לאחד מהם. הביקור מסתיים בחידון טריוויה ממוחשב על שמורת החולה.

לשמורת טבע החולה מגיעים מכביש ראש פינה – קרית שמונה (כביש מס' 90), בין סימני ק"מ 453-454. כשלושה ק"מ מצפון לפנייה ליסוד המעלה פונים מזרחה ולאחר כשני ק"מ מגיעים לשער השמורה.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net