אאא

במקום ישיבה פתוחה שתוכננה להיום, התקיימה אתמול ישיבה סגורה, מצומצמת וחשאית בה הסבירו הנגיד פישר והמפקח על הבנקים חזקיהו, מדוע דרשו לפטר את יו"ר בנק הפועלים.

יו"ר הוועדה, גפני, זימן רק נציג אחד מכל סיעה לישיבה שאף לא התקיימה באולם הוועדה כי אם בחדר קטן הצמוד לאולם הדיונים של הוועדה. על מנת למנוע הדלפות, לא פורסמה שעת הישיבה ושום מידע לא נמסר עליה.

פישר נאמן לדבריו מזה זמן, העדיף בכלל להימנע מהפגישה. "את המשבר הזה יש לנהל בשקט" כבר אמר בעבר. תוכן הדברים שנאמרו בישיבה לא ידוע. אך כפי שנראה הסבירו פישר וחזקיהו לחברי הכנסת כי הצעד להדחת דנקנר נעשה רק לאחר שבבנק המרכזי דאגו ליציבות בנק הפועלים.

פישר אף הסכים לספר לח"כים מה בדיוק איים על יציבות הבנק הגדול במדינה. אך דרש מהם להתחייב שלא יודלף דבר לתקשורת. הח"כים כך מתברר הבינו שהדרישה לא ריאלית ולכן העדיפו לא לשמוע את הפרטים החסויים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יצויין כי מזה זמן אומר הנגיד בשיחות סגורות, כי בנק ישראל הציל את הכלכלה הישראלית במשבר הפועלים וכי פרסום הדברים עלול רק ליצור יותר נזק מאשר תועלת. יתרה מזו, הנגיד שפגש קודם לכן את יו"ר וועדת הכספים בארבע עיניים הבהיר מדוע הוא מבקש שלא לקיים דיון ציבורי בנושא, ולאפשר למשבר להסתיים בסהכם הפשרה שסוכם בין המפקח על הבנקים ובנק ישראל. הסכם שבמסגרתו יפרוש דנקנר מניהול הדירקטוריון תוך חודשיים ובמקומו ימונה יאיר סרוסי ליו"ר הבנק.

מפתיעה במיוחד תגובתם של חברי הכנסת שהעדיפו לא לשמוע את מה שעלול ליצור נזק עם פרסומו, אך די גם בסקירה המקיפה שקיבלו הח"כים שהשתתפו בישיבה על מנת להבין עד כמה היה מצבו של הבנק שברירי ומסוכן. המידע אודות העסקאות המסוכנות והנפילה הגדולה עם ההשקעות הגבוהות באגרות החוב מגובות משכנתאות, מה שזכה לכינוי ´משבר הסאב פריים´, והביא את הבנק הגדול במדינה לבצע מחיקות ענק.

חרושת השמועות שמתרוצצת בשוק אודות משבר בנק הפועלים מבהירה עד כמה נהגו פישר וגפני בחוכמה בהחלטתם להסתיר את המידע מהציבור ולמנוע נזק בל ישוער לבנק הפועלים וליציבות המשק הישראלי כולו.