אאא

מצד אחד ייתכן שכל הרעש וההמולה סביב החניון יגוועו בשעות הקרובות, שכן נעשים מאמצים עילאיים על מנת להגיע לפיתרון שייתר את הצורך בהפגנות.

מצד שני, אם תפרוץ הלהבה, יהיה קשה מאוד להשיב את המצב לקדמותו. כבר עכשיו מתקבלים דיווחים על הפגנות מתוכננות בכל רחבי הארץ.

בשל כך, ביקשנו לשוחח עם הרב יצחק גולדקנופף מהוועדה למען השבת.

הרב גולדקנופף שכבר ראה מאבק אחד או שניים בחייו, אומר ל'כיכר השבת':

"בשעות האחרונות נעשים מאמצים כבירים על מנת להוריד את ראש העיר מהעץ הגבוה אליו טיפס". והוא מוסיף: "אם חניון ספרא יהיה פתוח בשבת, תבער פה אש שתלחך את כל הארץ".

לשאלתנו, האם דינו של חניון ספרא שונה מדינו של חניון קרתא, אומר גולדקנופף, "זה כרגע לא עומד על הפרק, שכן בית המשפט לא אישר לעירייה לפתוח את חניון קרתא, אבל חניון ספרא – לא ייפתח בלי מלחמה".

מדוע קיימת התנגדות כה חזקה והסכמה כה נרחבת סביב החניון הזה?

"הרב פפנהיים מה'עדה' אמר לי שכל שבת הולכים מאות יהודים לכותל דרך המקום הזה, והם אמורים להיות חשופים לחילול שבת בהיקפים כאלו? אבל ישנה סיבה מהותית הרבה יותר, זו ירושלים, שניר ברקת הבטיח לפני שנבחר ואחרי שנבחר, כי יהפוך אותה לסמל של דו-קיום, לעיר עם תיירות פורחת, הגשר בכניסה לעיר הפריע לו, ולנו מפריע חילול שבת. למה הוא מפר את הסטטוס קוו?".

אנחנו מבינים שההפגנה הזו מתנהלת ברישיון.

"נכון, אמנם לא אנחנו מארגנים את ההפגנה, אלא העדה, אבל ידוע לי שיש רישיון לקיום ההפגנה. אבל זו לא הפגנה, זו מחאה. תראה מה אומרים גדולי ישראל, הם קוראים לציבור למחות, לא להפגין. אין לנו עניין במלחמה לשם מלחמה, יש לנו עניין למחות על כבודה הנרמס של השבת".

זאת אומרת שזו תהיה מחאה שקטה וסולידית?

"אני אמרתי כבר בעבר, ברקת צריך לדעת שיש כאן שלש סיבות עיקריות שאסור לו לפתוח את החניון. מדובר כאן בחילול שבת, בחילול ה', שכן כל הגויים וכל העולם יודעים שבעיר הקודש, רומסים את שבת קודש. וישנה סיבה נוספת, הסכנה לשפיכות דמים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שפיכות דמים?

"כן, נראה לך שזה ייגמר ככה? כבר היה לעולמים. מי שעוד זוכר את הפגנות השבת שלפני עשרות שנים. זה יכול להגיע ל"ע לשפיכות דמים וחייבים לעצור את זה מיד".


שמענו שלא רק בירושלים יפגינו.

"נכון, ישנן התארגנויות בכל הריכוזים החרדיים בארץ. אמרתי למפקד המשטרה שבמקום שיעלו לירושלים 2000 שוטרים, כדאי שהם ישקיעו אותם בגוש-דן. הארץ תבער מקדושת השבת".

ואכן, מבירור שערך ב'כיכר השבת' עולה כי הפגנות מתוכננות גם בבני ברק, כנראה ברח' רבי עקיבא. בביתר, בבית שמש, באשדוד, בעמנואל ובערים רבות נוספות.

כמו כן, זורמים בשעה האחרונה ידיעות על הצטרפות של עוד ועוד גדולי ישראל למאבק על קדושת השבת וקדושת העיר ירושלים.

'כיכר השבת' ימשיך לעקוב ולדווח לכם על כל התפתחות.