אאא

הפייטן הרב משה חבושה, שהיה חביבו של מרן פוסק הדור הגר"ע יוסף זצוק"ל, התייחס, כאחד שמבין ומקורב לתרבות הערבית, למצב הנפיץ עם הפלסטינים והסיכוי להגיע איתם לשלום.

בראיון לתכנית "שמונה עד עשר" של מרדכי לביא ברדיו "קול ברמה", אמר חבושה כי "לא כל הערבים אותו דבר". חבושה סיפר על מפגש שהיה לו לאחרונה עם שייח' מקאטר שהזמין אותו להופיע באנגליה, יחד עם זמרים ונגנים ערביים נוספים.

"התקשרו אליי מארצות ערב עיתונאים וזמרים שרצו לשמוע אותי שר" סיפר חבושה, "היה שייח' אחד מקטאר שהתקשר אליי ואמר לי בערבית שהוא מאוד אוהב את השירה שלי והזמין אותי לאנגליה לשיר שם יחד עם זמרים רבים אחרים".

לדבריו, "המשפחה חשבה שזה מסוכן, אבל החלטתי לנסוע בכל זאת. השייח' ביקש ממני לעשות קטע מהסליחות. שאלתי אותו מאיפה הוא יודע את זה והוא אמר שהוא רואה אותי באופן קבוע עם הרב ואז רצה שאני ישיר "רחמנא"".

חבושה ממשיך לתאר את המפגש עם השייח': "הם רחשו לי כבוד בלתי רגיל. הם לא מבינים את המילים שאמרתי, אבל הם נהנו מאוד מזה. השייח' התעניין על מרן עליו השלום וביקש לדעת איך בנו הראשל"צ מסתדר".

"לכן, אי אפשר לעשות הכללות ולהגיד שכל הערבים נגדנו. גם בישראל אנחנו עובדים עם נגנים ערבים" אמר חבושה.

לדבריו, ישראל והפלסטינים לא מדברים באותה שפה: "צריך לתת להם כבוד, עליו הם לא יוותרו. צריך לדעת לדבר איתם בשפה שלהם. אם היו מדברים בשפה שלהם היה אפשר לקרב בין העמים. אם היה כאן ראש ממשלה מזרחי שמבין ערבית היה כאן אחרת לגמרי ואפשר היה להגיע לשלום".

"השייח' אמר לי שיותר מאלפיים שנים הם חיו איתנו בשלום. המזרחים מבינים יותר טוב את הערבים, זו מציאות, היינו חיים איתם עד לא מזמן" אמר.

חבושה אמר לסיום כי "אני הלכתי לשם לעשות קידוש ה'. לא בשביל הכסף. הם נפרדו ממני בדמעות ורק התחננו שלא אפרסם תמונה משם, כי הם רוצים לחזור לארצות שלהם בשלום".