אאא

המתח בין שלטונות צבא הגנה לישראל והציבור החרדי גובר בימים האחרונים בצל גזירת הגיוס, וכך, מעצרו של תלמיד ישיבה באשמת עריקות מביא לחילופי האשמות בין המשפחה לצה"ל.

הבוקר (רביעי) משוחחת עם "כיכר השבת" הגברת רחל א. אם חרדית תושבת ביתר עילית ומספרת סיפור מצמרר וקשה על יחס שלטונות הצבא אתמול לבנה, שהינו בחור ישיבה ונעצר לפנות בוקר באשמת עריקות.

הגברת א. נשמעת עדיין נסערת וכאובה כשהיא מתארת את מה שהתרחש אתמול לפנות בוקר בביתה. לדבריה, בנה ישראל בן ה-22 הינו תלמיד ישיבה שקיבל עד לפני תקופת זמן דיחוי מהצבא וזאת לאור לימודיו התורניים.

"לפני חודשיים בדיוק קיבל בני שוב צו התייצבות", מספרת הגברת א, "אך מספר ימים לאחר מכן הוא נפל ונפצע בידו. בעקבות הפציעה נקרע לו גיד והוא עבר ניתוח מסובך כשעד היום הוא מוגבל בידו. בעקבות האירוע שלחנו לשלטונות הצבא מסמכים רפואיים המעידים על מחלתו ועל כך שהוא אינו יכול להתייצב וביקשנו שידחו לו את ההתייצבות".

"בתחילה הם ביקשו מסמכים נוספים", ממשיכה הגברת א. לספר, "ואחרי ששלחנו אותם הבנתי מהם שהעניין מסודר וכי הם מרפים מאתנו עד שיבריא. אלא שאתמול הכל השתבש".

האמא ממשיכה ומספרת כי "בשעה רבע לשש לפנות בוקר, נשמעו דפיקות חזקות על דלת הבית שבגינם קמנו מבוהלים ומפוחדים. מיהרתי לפתוח את הדלת כשלתדהמתי קפצו פנימה כשמונה חיילים ושוטרים, חלקם בלבוש צבאי וחלקם בלבוש אזרחי. הם נכנסו בצורה ברוטאלית כשחלקם מכתרים את הבית מבחוץ כאילו ומדובר בפושע נמלט ולא בבחור חולה".

"גם אני וגם בעלי לא אנשים בריאים וזה גרם לי לדפיקות לב מואצות וכמעט שהתעלפתי", מתארת האמא החרדית, "צעקתי עליהם: 'מה עשינו לכם שככה אתם מתנהגים ומעירים אותנו לפנות בוקר', והם השיבו שאם אפריע להם אני איעצר גם".

"בשלב מסוים הם גם אמרו לי כמו שעשינו בהתנתקות בגוש קטיף נעשה גם לכם", טוענת האם. "לאחר שהם הביאו עוד תגבורת וערכו חיפוש מדוקדק, הם לקחו את בני, ישראל, איתם ולא אמרו לנו לאן. אני מבינה שהוא במעצר".

"אתמול נתנו לו פעם אחת לדבר אתנו והוא סיפר שבקושי אכל, אני מודאגת מאוד", מסכמת גברת א. 

רחל מכחישה את הטענות שבנה השתמט לאחר שסרב להתייצב מספר פעמים למרות שזומן. "שלחנו את כל מסמכי הרופאים והיינו בטוחים שגם בצבא מבינים שהוא בחופשת מחלה ויחכו קצת. לא חשבנו שנעבור כזאת טראומה לפנות בוקר על לא כלום", היא אומרת.

לדבריה, "גם הבוקר היה לבנה ישראל תור לרופא לבדיקות, אולם בשל המעצר הוא לא הגיע אליו. חבל מאוד שכך מתייחס הצבא לבחור ישיבה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החייל המדובר בחר שלא להתייצב בלשכת הגיוס מספר פעמים, הן להסדרת מעמדו והן לבדיקות רפואיות. עקב כך מעמדו לא הוסדר והוכרז כמשתמט, עניין הידוע לו ולמשפחתו. אמש נעצר החייל ע"י המשטרה הצבאית".

גורם צבאי ששוחח עם 'כיכר השבת' אמר: "החייל העביר מסמכים רפואיים ללשכת הגיוס אך גורמי הרפואה הצה"ליים קבעו כי כשירותו הרפואית מחייבת את התייצבותו הפיזית בלשכת הגיוס, קביעה בה עודכן. על אף שהוצג להוריו צו חיפוש אתמול, הם בחרו שלא לשתף פעולה עם השוטרים". 

גורמים בצה"ל ששוחחו עם "כיכר השבת" טוענים כי המקרה הוצא מפרופורציות על-ידי המשפחה. "בשורה התחתונה מדובר בעריק שלא התייצב למספר רב של זימונים ועל-כן התייחסו אליו בהתאם", הם אומרים.

לדבריהם, "על אף שיגור המסמכים הרפואיים על-ידי המשפחה, הרי שהצבא ביקש ממנו להתייצב בעצמו ולבדוק את כשירותו לשירות צבאי אך הוא לא הגיע".

"להפך", הם מסבירים, "נהגנו כאן ברגישות רבה ובאורך רוח".