אאא

ממשלת בריטניה הודיעה הערב (שלישי) כי במידה וישראל תחדש את הלחימה ברצועת עזה בצורה משמעותית, היא תטיל אמברגו נשק חלקי על ישראל.

על פי ההודעה שפרסם המשרד הבריטי לענייני עסקים וחדשנות בממשלת בריטניה, הממשל הבריטי יקפיא 12 רישיונות קיימים לייצוא נשק וטכנולוגיה צבאית שבהם עושה צה"ל שימוש ברצועת עזה. מדובר בעיקר בחלפים למטוסי קרב ומטוסים ללא טייס, לטנקים ולמכ"מים צבאיים. עם זאת, הקפאת רישיונות הייצוא לא תחול על חלפים למערכת "כיפת ברזל".

עדיין לא ברור כיצד תשפיע ההחלטה הבריטית על מדינות אחרות שנמצאות בקשרים צבאיים עם ישראל, בראשן ארצות הברית.

ההודעה מגיעה בעקבות ממצאי הבחינה מחדש של רשיונות הייצוא הביטחוני לישראל, עליה הוחלט בבריטניה לפני כשבוע בעקבות המלחמה כנגד ארגוני הטרור בעזה.

הבדיקה העלתה כי הרוב המוחלט של רישיונות הייצוא הביטחוני לישראל כיום הם לפריטים בהם צה"ל אינו עושה שימוש במהלך הלחימה בעזה. עם זאת, 12 מרשיונות הייצוא הביטחוני הם לפריטים שממשלת בריטניה חוששת כי צה"ל עושה בהם שימוש בלחימה בעזה, ואותן כאמור, החליט הממשל הבריטי להקפיא במידה ולחימה תתחדש.

 (צילום: פלאש 90)
טנק של צה"ל ברצועת עזה. בקרוב אמברגו בריטי? (צילום: פלאש 90)

בהודעה נמסר כי אמנם כרגע יש הפסקת אש בלחימה וכי ממשלת בריטניה קוראת לשני הצדדים לכבד אותה ולפעול למען הפסקת אש ארוכת טווח כתוצאה מהמשא ומתן המתנהל בקהיר, אך "עם זאת, במידה שמעשי איבה משמעותיים יחודשו הממשלה מודאגת מכך שהיא לא תוכל להבהיר אם תנאי רשיונות הייצור ממולאים כראוי. לפיכך, הממשלה תשעה את הרשיונות הללו כאמצעי זהירות".

ההחלטה התקבלה למרות ידידותו הרבה של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון עם ישראל. עם זאת, בעקבות לחץ רב שהופעל על קמרון, מנהיג המפלגה השמרנית, מצד שותפתו המרכזית בקואליציה - המפלגה הליברל-דמוקרטית הוחלט על הצעד הדרמטי.

השר לענייני עסקים וחדשנות, וינס קייבל, מהמפלגה הליברלית, אמר כי בשבועות האחרונים, מאז תחילת הבדיקה, לא ניתנו רישיונות חדשים לייצור ביטחוני לצה"ל ולא יינתנו כאלה עד לסיום כל פעולות האיבה.

הוא הוסיף כי הממשלה הבריטית ממשיכה לעקוב אחרי המצב ברצועת עזה, ואם תגלה שרישיונות נוספים לייצוא ביטחוני לישראל משמשים למכירת ציוד צבאי שבו נעשה שימוש במלחמה בעזה, הם יבוטלו.