אאא

פרשת 'תחקיר החליצה' והעתירות לבית המשפט העליון מצד האלמנה המופיעה בקטעי הוידאו בכדי למנוע את השידור במסגרת התכנית 'שומר מסך' עם העיתונאי אמנון לוי בערוץ 10, הביאה לסערה תקשורתית שהגיעה היום לשיאה בהתבטאויות חריפות שהשמיע לוי כנגד ממסד הרבנות, תוך שהוא עוקץ ומשמיע ביקורת כלפי השופט אליקים רובינשטיין שעמד על כך שתצלומי האלמנה לא יופיעו במסגרת השידור.

בציבור החרדי היו מי שהאשימו את לוי בלהיטות יתר להשמיץ את הציבור החרדי, ואנשי התוכנית מצידם, לא עשו מאומה מצידם בכדי להציג גירסא המפריכה את הטענות כי אין פה יומרות אנטי דתיות המבקשות להכפיש.

על רקע זה, לקראת שידורה של התכנית - ככל הנראה באופן סופי בשבוע הקרוב, נאות לוי להתראיין ל'כיכר השבת', ולהבהיר את הדברים מנקודת מבטו.

כבר מתחילה הוא מבקש להבהיר: "אין לי שום טענה נגד הרבנים. אדרבא, הם בסדר גמור. מתאמצים מעל ומעבר על מנת לכבד את הנשים ולהקל עליהם. התוודעתי למקרה של אדם חולה סכרת וקטוע רגליים שלא יכל לקיים חליצה, והרבנים התאמצו וחפשו פתרון, עד שהגיעו לעובדה שאחד מעדי הנישואין היה אדם מפוקפק שפסול להעיד, וכך פסלו את הנישואין מעיקרן והתירו את האישה. זוהי דוגמא למאמצים הגדולים שהרבנים עושים בעניין.

הרבנים הם לא הבעיה, אלא עצם הרעיון לקיים טקס שכזה ב-2009, בעיני החילוני - הוא הזוי".

כשהוא תוקף את טקס החליצה, מתעלם לוי מהשאלה כי אין כאן שום דבר חדש, וכי אין המדובר על 'מנהג' של פלג קיצוני, אלא על הלכה מדאורייתא, כזו שהייתה מאז ומעולם. העיתונאי מאשר בתשובתו, כי השקפת עולמו, זו התומכת בהפרדת הדת מהמדינה, היא המניע המרכזי לשידור הכתבה.

אלא שלדבריו, אין לזה שום קשר לעמדות אנטי דתיות: "אינני אנטי דתי. יש לי רקורד של 25 שנה בעבודה עם הציבור החרדי. עזרתי גם לעיתים להסביר את הציבור הזה בתחומים שונים. הנה למשל הרב אמנון יצחק מביא בהרצאות שלו, את הראיון שלי אצל ירון דקל, בו אני טוען שהעליהום על החרדים בנושא העמידה בצפירה, הינו עלילת דם".

אז איך זה, שלפתע דווקא אתה הפכת, ל'נושא הדגל' של העליהום כלפי הדת?

"אתם חייבים להבין שיש הבדל בינינו. אנחנו חיים באופן שונה, ובשנת 2009 הרעיון לקיים כזה טקס, בעינינו הוא הזוי, ולכן צריך לאפשר לכל מי שרוצה אחרת, להתחתן בנישואים אזרחיים".

אחת הטענות המרכזיות של לוי כנגד הטקס, הינה הסחיטה הכספית שלטענת לוי, נלווית אליו במקרים רבים.

מקרה ה'חליצה' הוא נדיר, רוב מקרי הסחיטה הינם בגט, האם נישואין אזרחיים ימנעו סחיטה? הרי גם בנישואים אזרחיים דרושה הסכמה מהצד השני לגט, וגם שם תהיה סחיטה כשיש צד לא הגון?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אנו רוצים שמי שאינו רוצה בכך, לא יהיה חייב לעבור את הטקס המשפיל הזה. יצאה מכאן מקודם אישה, אלמנת מלחמת יום כיפור, שגיסה – אז ילד צעיר, סחט אותה בתמורה להסכמת החליצה. עברו למעלה מ-30 שנה, אבל ההשפלה והכאב עדיין טריים אצלה".

חלק מהטענות אצלכם כנגד הטקס, הינו האופן "המשפיל" בו הוא נעשה בפני קהל, איך זה מתיישב עם העובדה, שאתה מתעקש, אפילו לנוכח תחינת ודרישת האישה עצמה, לשדר בכל מקרה את הטקס ולגרום לכל העולם לצפות בטקס המשפיל?

"הטקס הזה כבר שודר בכל העולם, בפנים גלויות של האישה, ובאופן מלא. אצלנו הסרט הזה הוא רק בכ-40% מתוך התכנית, וגם אז האישה מטושטשת לחלוטין, באופן שלא ניתן לזהותה. ככה שלהציג אותי כמי שמבזה את האישה, זהו פשוט לא נכון עובדתית".

כתב 'כיכר השבת' מוסיף ומציין כי בבלוג שלו, באתר הערוץ, כתב אמנון לוי היום את הדברים בהמשך ישיר לפרשה: "אחרי השבוע הסוער הזה, עם הרבנים ושלוחיהם, השתכנעתי שמבחינתי האישית, יש למצב האבסורדי הזה רק פתרון אחד. אסור בתכלית האיסור להתחתן ברבנות. אסור לתת יד לממסד שמחייב נשים לעבור טקסים כאלו. אסור להשלים יותר עם המצב האבסורדי שמחבר בין דת ומדינה".

לצפייה בפרומו ובסערה שהתעוררה בתגובות לחצו כאן