אאא

"יש להקל על עולים המשרתים בצה"ל בתהליך הגיור שלהם", כך פוסק חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם מש"ס באיגרת הלכתית ששיגר לכמה מחשובי הרבנים בארץ ישראל. את המכתב חושף הבוקר אבישי בן-חיים ב'מעריב'.

לפי אמסלם, "למרות שרבים מהעולים אינם יהודים, הם צאצאי יהודים ולכן עונים להגדרה ההלכתית "מזרע ישראל" המחייבת יחס מקל עבורם. כמו כן, בעצם נכונותם לשרת בצבא ולסכן את נפשם, הם מוכיחים את רצונם האמיתי והכן לדבוק בעם ישראל".

ואם הדברים לא עוררו סערה עד כה, השורות הבאות יחוללו אותה מן הסתם: אמסלם קובע כי השירות בצה"ל זהה לקיום מצוות, ולכן יש להקל עליהם בתהליך הגיור כי הוכחה רצינותם.

"בזכות אותם חיילים", כתב אמסלם, "עשרות אלפי לומדים יכולים לעסוק בתורה. די לסיבות אלו כסיבה מספקת לקבלם לגיור ואנחנו מצווים לקרבם להאיר להם פנים ולהקל עליהם.

"כמה גדולה מעלתם של אלו שנלחמים וכוונתם לקדש את השם ואלו שכוונתם לשמור על העם היהודי בארץ ישראל מפני הקמים עלינו לכלותנו, כמה זכות יש להם, ולכל הפחות גדולה זכות זו להיות סיבה מספקת לקבלתם לגיור".

בתגובה לדיווח במעריב, אמר אמסלם: "הדברים לא נועדו לפרסום כעת, זהו חומר למדני הלכתי המצפה לחוות דעת גדולי ישראל. הגיע הזמן להוקיר ולקרב גם את בני העולים שמוסרים נפש למען כללות עם ישראל. החבר'ה האלה מקריבים את עצמם למען עם ישראל בצבא וההלכה היהודית מחבקת אותם. אי אפשר להמשיך להתייחס בשוויון נפש למי שמשרת בצה"ל ומתקשה להתגייר".