אאא

היחסים בין ישראל לארה"ב, ליתר דיוק, בין ממשל אובמה לנתניהו, אינם מהמשופרים. דבר זה כבר בדוק וברור. אובמה, שנבחר לתפקידו לפני כארבעה חודשים מבקש לשנות את התדמית האמריקאית שהותיר אחריו הנשיא הקודם בוש.

הוא הכריז על פתיחת דיאלוג עם איראן, שינה את יחסי החוץ של ארה"ב כאשר פנה לקובה ולוונצאולה, וגם ביחסי ישראל והפלשתינים, עמדותיו רחוקות מאד מעמדות הממשל הקודם שכמעט לא לחץ על ישראל במאומה.

מאידך, במשך השנים האחרונות קדמה רוסיה, המבקשת לשמור לעצמה תפקיד מפתח במזרח התיכון, את קשריה עם העולם הערבי ואיראן. היו רבים שטענו כי מדובר במשקל נגד לתמיכה האמריקאית הבלתי מסויגת לישראל. בתקופת כהונתם של פוטין ובוש, הגיעה גם המתיחות בין שתי המעצמות לשיאים, על רקע משבר הטילים.

האם המאזן הזה עומד להשתנות?

מאז מונה שר החוץ אביגדור ליברמן, בעצמו יוצא רוסיה ודובר רוסית כשפת אם, ניכר שיש שינוי מגמתי חד ביחסים שבין שתי המדינות. זה החל בהצהרה של ליברמן כי יפתח את היחסים עם המדינות דוברות רוסית, המשיך בהסכמה של ישראל להשתתף בפסגת השלום במוסקבה, תשובה שניתנה לאחר אין ספור דחיות מצד ממשל אולמרט, וממשיך בבליץ של ביקורי שרים במוסקבה, ממש בימים אלה.

לא פחות מחמישה שרים, שלושה מהם מישראל ביתנו, יבקרו ברוסיה בחודש הקרוב - מספר גדול כל כך של שרים ישראלים, המבקרים במקביל ברוסיה, הוא חריג בנוף הדיפלומטי.

גורמים מדיניים בישראל הכתירו בהלצה את חודש יוני כ"כחודש תדרוכים שיערוך הקרמלין לשרי הממשלה‭,"‬ וציינו כי שגרירות ישראל במוסקבה נמצאת "בטירוף אמיתי כדי לקלוט כל כך הרבה שרים בזמן כל כך קצר‭."‬ ואילו גורמים מדיניים ברוסיה ציינו בשביעות רצון כי "נראה ששר החוץ שלכם הצליח להשפיע לטובה על שדרוג היחסים בין שתי המדינות‭."‬

הראשון שייצא לרוסיה ב־2 ביוני הוא אביגדור ליברמן, בביקורו המדיני הראשון כשר חוץ. ליברמן ייפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ועם הקהילה היהודית.

כמו כן יצאו בקרוב: שר התעשייה והמסחר, בנימין (פואד) בן־אליעזר, שישתתף בפורום הכלכלי שייערך בין בתאריכים ‭6-4‬ ביוני בעיר סנט פטרסבורג. שר החקלאות שלום שמחון יגיע בתאריכים דומים לסנט פטרסבורג, כדי להשתתף בכנס בינלאומי בנושא סחר בדגנים. שרת הקליטה סופה לנדבר תגיע גם היא בימים הראשונים של חודש יוני למוסקבה, כדי להשתתף בכנס של ארגון "בני מולדת". שר התיירות סטס מיסז´ניקוב יגיע ב־17 ביוני לסיור במוסקבה ובסנט־פטרסבורג.

"לאורך כל הדרך אמרתי שהיחסים בין ישראל לרוסיה צריכים להיות משודרגים לרמה של שותפות אסטרטגית‭,"‬ אמר ליברמן לפני כחודשיים בריאיון לסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" והוסיף כי "אנו רואים ברוסיה גורם חשוב מאוד, בייחוד במזרח התיכון‭."‬

האם אנו בפתחה של תקופה מדינית חדשה? ימים יגידו.