אאא

הלם וזעם אופפים את תושבי שכונת תל גיבורים במערב העיר בני-ברק, בשל מציאתם בימים האחרונים של שני צלבי קרס, שרוססו על קירות הבניינים בשכונה.

בשנים האחרונות הגיעו עשרות משפחות חרדיות צעריות, להתגורר בשכונת תל גיבורים במערב העיר, שכונה שקטה ושלווה, וחיו בהרמוניה מלאה עם תושבי השכונה הדתיים והחילונים.

אלא שבשנתיים האחרונות החלו להתגורר בשכונה גם עשרות עובדים זרים, פועלים סודנים ואריתראים, זה החל במספרים בודדים והגיע כבר לעשרות תושבים סודנים, והשלווה הופרה באחת.

תושבי השכונה מתלוננים כי השכנים החדשים מהווים מטרד מעיק בכל יום מימות השבוע, אך בעיקר בימי השבתות, כאשר המוני סודנים מגיעים מכל האזור לדירות שונות בשכונה, לחגיגות שהם עורכים, לצילי מוזיקה רועשת המפרה את שלוות השכונה והשבת.

שיאו של המטרד הוא ריסוס צלבי קרס בימים האחרונים על בנייני השכונה. הראשון התגלה ברחוב מנחם בגין, כאשר כעבור מספר שעות הוא כוסה בצבע לבן ולידו רוסס מגן דוד. אתמול (ראשון) בבוקר, אברהם תושב השכונה, גילה לחרדתו כי צלב קרס נוסף רוסס, הפעם ברחוב שלמה בן יוסף פינת סמטת זרובבל.

בשיחה עם "כיכר השבת", מספר אברהם: "אני עובר שם מדי יום, אתמול גיליתי את הצלב כך שזה רוסס ממש בימים הללו. זה מזעזע שבעיר חרדית, עשרות משפחות של זוגות צעירים נאלצות להתמודד עם מראות כאלה".

אברהם מספר כי הצלב רוסס מול בניין דירות בו מתגוררים הסודנים בשכונה, ושם נערכות החגיגות בשבתות. "יש דירה ברחוב גרונר, שגם לשם מגיעים המוני סודנים לחגוג בשבתות, זה בלתי נסבל", אומר תושב השכונה.

לשאלתנו האם נעשתה פנייה לעיריית בני-בקר בכדי שתטפל במטרד, משיב אברהם כי "אני לא פניתי אבל השכנים המתגוררים בקרבת הסודנים התלוננו, אך נראה כי לא נעשה דבר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אברהם טננבוים, מזכיר עיריית בני-ברק ודוברה, אומר בתגובה ל"כיכר השבת": "עם קבלת פנייתכם הטלפונית, פניתי להנהלת אגף התברואה של העירייה, שישלחו עובד למקום כדי לנקות את הצלבים".

"איננו יודעים מיהו המבצע, וזהו נושא לחקירה משטרתית, אך יחד עם זאת נושא הסודאנים הוא, בראש ובראשונה, בעיה ממשלתית ופרלמנטרית, שכן מההיבט החוקי גם המשטרה טוענת שידיה כבולות בגלל חוסר יכולת חוקית לפעול בנושא.

"בד בבד, אגף ההנדסה של העירייה פעל נמרצות כנגד משכירי דירות מפוצלות, שזו היתה אחת הבעיות העיקריות, שהשכירו דירות ופיצלו אותן, וכך למשכירים היו הכנסות כספיות גדולות יותר, ולשוכרים העלות היתה זולה בגלל חלוקת הדירות בין שוכרים רבים.

"כנגד אלו, הוגשו דוחו"ת ותביעות משפטיות, והבעיה של השכרת דירות מפוצלות הצטמצמה מאוד, וכך גם מספר השוכרים הסודאנים ירד באורח ניכר בשכונה, אם כי, כמובן, יש צורך לפעול בנושא מההיבט החוקי, אך לכך דרושה התערבות ממשלתית ופרלמנטרית להסדרת חקיקה בעניין זה".

לפניות לכתב: chaim@kikar.net

צלב הקרס בשכונת תל גיבורים. צילום: כיכר השבת
צלב הקרס בשכונת תל גיבורים. צילום: כיכר השבת