אאא

עשרות אלפי גולשים השתתפו במהלך החודשיים האחרונים בסקר המקיף והענק של "כיכר השבת". ביקשנו מכם, זו השנה השניה ברציפות, לדרג את האנשים שעשו את השנה בעולם החרדי במגוון תחומים - אירועי השנה, פוליטיקה, כלכלה ותקשורת.

הבחירה לא היתה קלה. זו היתה שנה גדושה בסערות ועמוסה בפרשות מפרשות שונות שטלטלו את הציבור החרדי. פרשת עמנואל לצד הטרגדיה הבלתי נתפסת של משפחות גוטשטיין וברנשטיין, פרשת חילולי הקברים ביפו ואשקלון ועלייתם של הסיקריקים.

לגולשי "כיכר השבת" ניתן די זמן והותר כדי להתחבט, להתלבט ואז גם להכריע. אלה, אם כן, האנשים שיחרטו בדפי ההיסטוריה של שנת תש"ע.

ובמקום הראשון

הניצול היחיד מתאונת המיניבוס לפני חודשים ספורים, הפך בעל כורחו לגיבור של הציבור החרדי. גורלו המר של דוצי גוטשטיין, אברך המשי שאיבד בבת אחת את כל המשפחתו ונותר כמעט בודד בעולם, נגע בנימי נפשו של כל מי שנחשף לסיפור המזעזע.

בזמן שבני משפחתו נטמנו בהלוויה קורעת לב בירושלים, דוצי שכב בבית-החולים כשהוא אינו יודע דבר ממה שארע. בהמשך באה ההתאוששות הפיזית המפתיעה ובעקבותיה הנפשית.

בני המשפחות גילו רוחב לב נדיר כשקיבלו את נהג המיניבוס, ישר ישורון, כבן בית - למרות שהמשטרה הטילה את האשמה עליו.

סיפורו של דוצי וסיפורן של משפחות הטרגדיה, כצפוי, כובשים את המקום הראשון באירועי השנה ובסקר כולו.

יתר הזוכים באירועי השנה:

במקום השני: שלום רובשקין

האסיר החרדי מארה"ב, בעל משחטת הבשר לשעבר בפסטוויל שבאיווה, המשיך ללוות אותנו גם השנה לאורך משפטו המתוקשר. לקראת סוף השנה, נקצב דינו ל-27 שנות מאסר. לאורך כל ימות השנה, הציבור החרדי בארה"ב התלכד סביבו בתפילות רבות. השיא היה במכתב אחדות נדיר - של כל הרבנים בארה"ב, למען רובשקין.

היו שראו ברובשקין את מי שסימל את עניין האהבת הגדול של הדור האחרון. עוד אחד מסמלי המאבק, היה עורך "יתד נאמן" בארה"ב, שהתגייס בצורה מעוררת השתאות למען רובשקין. עורכי-דינו של רובשקין הגישו בשבועות האחרונים ערעור נגד השופטת שקצבה את דינו, בתקווה שהוא ייצא זכאי.

במקום השלישי: יעקב שוואקי

נגד הזמר החסידי נוהלו במהלך השנה שני קמפיינים נגדיים - על-ידי יו"ר משמרת הקודש והחינוך הרב מוטק´ה בלוי וע"י הרב אמנון יצחק. בחודש אלול, הצטרף לרשימת המתנגדים רבה של רחובות שכינה אותו "שקרן ורמאי".

בצעד נדיר במחוזותינו, שוואקי לא וויתר והמשיך להופיע במעורב. "אעשה מה בראש שלי", התבטא וקומם רבים.

למרות הקמפיינים, אלפים מגיעים להופעותיו ותחנות הרדיו החרדיות הרישמיות ממשיכות להשמיע את שיריו. במהלך חג-הסוכות, הוא אפילו התארח בתחנת הרדיו "קול ברמה", המשתייכת לצד הספרדי במפה החרדית.

הזוכים בפעילות ציבורית פוליטית

במקום הראשון: הרב יעקב יוסף

בנו של מרן הגר"ע יוסף שליט"א, הרב עמד מאחורי יואב ללום, יו"ר עמותת "נוער כהלכה", וגיבה אותו לאורך כל מאבקו ב"פרשת עמנואל" המתוקשרת. מתנגדיו של הגר"י יוסף השתדלו מאוד לשמור על כבודו.

בימים שקדמו לכניסתם של האברכים לכלא, נשלחו אל הרב משלחות רבות שישכנעו אותו לרדת מהפרשה, אך הוא סירב.

ברגע האחרון, לפני כניסת הורי הילדות לכלא, הוא פרש, דקות קודם דרשתו של מרן הגר"ע יוסף - שתקף את העותרים לבית-המשפט העליון, "ערכאות". למרות פרישתו, ממשיך הרב יעקב יוסף להתעסק בנושא האפלייה ורואה בכך שליחות.

במקום השני: אריה דרעי

זוכרים שאריה דרעי הבטיח לחזור אחרי החגים? אז זהו, שהוא לא חזר. מעריציו עדיין מחכים לקאמבק הארוך בהיסטוריה. בראיונות לתקשורת מבטיח דרעי לחזור, אולם בראיון שהעניק לאתר חב"ד הוא דווקא התבטא שהוא לא רוצה לחזור. "החלום שלי להקים ישיבה ספרדית", אמר.

דרעי היה גורם בולט בניסיון לפתור את פרשת עמנואל. בסופו של דבר, הקרדיט נלקח ממנו, בעורמה.

בחודשי אלול-תשרי, העניק דרעי עשרות ראיונות לתקשורת החילונית, הדתית והחרדית. בכל מקום הוא דיבר לקהל היעד האחר. ב"מקור ראשון" הוא דיבר נגד הסכמי שלום, ב"בקהילה" הוא דיבר על החינוך החרדי וב"ידיעות אחרונות" של חג-הסוכות הוא השתתף בפרויקט, לצד אליל המוזיקה החילוני שלמה ארצי.

במקום השלישי: איתמר בן גביר

יש כאלו שמכנים אותו "פרובקטור", "אלים" ו"פעיל קיצוני", אך איש לא חולק על העובדה שמדובר באשף תקשורת חד.

פרלמן כבר לא הצעיר שמחזיק שלטים בהפגנות ללא קהל. כיום, הוא מתזז כלי-תקשורת מכל קצוות המפה. וכן, כולל גם את "הארץ" ו"וואלה".

הוא ליווה את "פרשת פרלמן" בתחכום רב וגרם מבוכה רבה לשירות הביטחון הכללי על מעצר השווא. כלי-התקשורת שעבדו לצידו, קיבלו ראיון בלעדי עם פרלמן. מי שהוביל קו נגד פרלמן, נשאר מחוץ לביתו.

בן-גביר משמש ביום-יום כיועצו הפרטי של חבר-הכנסת מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי.

הזוכים בתקשורת וכלכלה:

במקום הראשון: ידידיה מאיר

טור אחד שפרסם בעמוד הראשון בעיתון "ידיעות אחרונות", גרם למהפך. זה היה בעיצומו של הקיץ, ביום בו נכנסו אברכי עמנואל לכלא.

מאיר סיפק למאות אלפי קוראים את זווית קצת אחרת ממה שהם שמעו עד אז. הוא זכה למחמאות מקיר לקיר ובצעד נדיר, גם ביומון הליטאי "יתד נאמן".

מאיר גם עורך את מדור הסאטירה של "ידיעות אחרונות" וחדי העין יבחינו כי מאיר לא מהסס להיכנס גם באלה שמכונים "שמאל".

במקום השני: יוסי אליטוב

למרות הקו החד-צדדי שהובילו העיתונאים החרדים בנוגע לפרשת עמנואל, דווקא סגן עורך עיתון ´משפחה´, החליט לנקוט בגישה פשרנית: הוא תקף את מגישי העתירה, אך גם הצליף בגזענים. הוא גם פעל רבות נגד המסיתים החילונים.

אולי זה היותו חסיד חב"ד, אולי זה בכלל היותו בן עדות המזרח, המציאות פשוטה: אליטוב לא זרם עם העדר שעצם עיניים, והביא את כל הצדדים במדורו "המטבחון".

לקראת חודש אלול, הוא החל לשמש כעורך מוסף "חדשות משפחה".

במקום השלישי: טוביה לוסקין

הבעלים של חברת "גבעות עולם", שיגע השנה את הבורסה. האברך החרדי, בלט רבות במדורי הכלכלה, לאורך כל ימות השנה. בחודש אלול הוא ערך אסיפת משקיעים והגדיר את התגלית במעמקי האדמה כ"מעמד הר סיני".

בפרשת בראשית, הוא העניק ראיון ראשי ובלעדי ל"מעריב", שם הוא דיבר לראשונה על סיפור חייו המרתק, הבטחות שקיבל מכ"ק הרבי מליובאוויטש זצקו"ל והוא כמובן תקף את התקשורת שמזיקה לחברה שבבעלותו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אני בשליחות", הוא הצהיר. ואלה המילים שזכו לכותרת בשער המוסף "עסקים" של "מעריב".

רשימת אנשי השנה, לפי נתוני קולות הגלם:

דוצי גוטשטיין

ידידיה מאיר

הרב יעקב יוסף

שלום רובשקין

אריה דרעי

איתמר בן-גביר

שלמה בניזרי

אלי ישי

מאיר פרוש

יעקב שוואקי

יואב ללום

דוד סיטבון

הרב יואל כהן

יוסי אליטוב

יצחק ויינברג

טוביה לוסקין

ישראל רוזנר

הרב חיים אמסלם

יוסי גינזבורג

סבר פלוצקר

הרב אמנון יצחק

אבי מימרן

יעקב ליצמן

מיכאל בודנהיימר

אדמונד לוי

אהרל´ה יקטר