אאא

"אסור לארס ילדים על חשבון כסף של אחרים", כך אמר הגרמ"י לפקוביץ בישיבת חברי ועדת הדיור "שהשמחה במעונו" בעת שישבו לדון עמו בתוכנית החדשה להגבלת הוצאות הדיור.

העיתון ´משפחה´ מדווח כי במהלך הימים האחרונים בקרו חברי ועדת הרבנים לפתרון מצוקת הדיור בבתיהם של גדולי התורה ודנו עימם על דרכי הפעולה לפתרון מצוקת ההורים המשיאים את ילדיהם ונאלצים להתחייב על סכומי עתק.

ביום שישי לפני כשבוע וחצי בקרו רבני הוועדה בביתו של הגרמ"י לפקוביץ. במהלך המפגש הוא תיאר את המצוקה הנוראה בתחום הוצאות הדיור הממוטטות הורים רבים והתבטא כי "פעמים רבות השמחה בחתונות היא חיצונית בלבד, בגלל החובות הרבים המכבידים".

הגאון רבי חזקיהו מישקובסקי, משגיח ישיבת "אורחות תורה" ונאמנו של הגראי"ל שטיינמן, שאל את הגרמ"י ליפקוביץ האם מותר, על פי הנהוג כיום, למי שאינו יכול להשיא את בתו לבחור טוב בלי שיתחייב על סכום עצום, שיתחייב בכל אופן בסכומי כסף שהוא אינו יכול לשלמם מכספו, ויתגלגל מגמ"ח לגמ"ח ללא סוף או יפר את ההתחייבות.

הגרמ"י לפקוביץ השיב נחרצות כי אין כל היתר להשיא את הילדים על חשבון כסף של אחרים והוסיף כי אין להטיל על אברך צעיר עול כבד של חובות שיהיה עליו לשלם בכל חודש דבר שלא יאפשר לו להתרכז בלימוד במנוחה. עם זאת אבל אברך יכול לקחת על עצמו משכנתא בהחזרים חודשיים לא גבוהים מאוד. הגרמ"י הביע תמיכה חמה ברעיון, והביע תקווה שיתממש.

בסוף השבוע שעבר פקדו רבני המשלחת את בתיהם של הגראי"ל שטיינמן והגרי"ש אלישיב.

בביתו של הגראי"ל שטיינמן עלתה על הפרק אחת הסיבות למצוקת ההורים המשיאים את ילדיהם: מחירי הדירות הגואים באזורים המיועדים לציבור. "בכל מקום שמגיעים, המחירים עולים מאוד", תאר הגראי"ל שטיינמן. לשם דוגמא הוא ציין את שכונת פרדס כץ שבפאתי בני ברק שנחשבה לשכונה שמחירי הדירות בה זולים מאוד. כיום לאחר שהשכונה שינתה את פניה - מחירי הדירות בה דומים לאלה שבתוך שכונות בני ברק.

הגראי"ל שטיינמן אמר כי יש להתפלל שמחירי הדירות יירדו. אחד האברכים במקום שאל בחיוך האם זו אינה תפילה על נס, שאסורה, משום שבדרך הטבע מחירי הדירות באזורים החרדיים אינם יורדים. הגראי"ל שטיינמן אמר כי תפילה על נס לציבור מותרת.

רבני המשלחת פקדו גם את ביתו של הגרי"ש אלישיב. הרבנים וחברי הועדה תארו בפניו את התוכנית. הגאון רבי יהודה סילמן תאר את האבות המובילים לחופה את בניהם כאשר הם נותרים עצובים ודאוגים מלחץ החובות שנאלצו לשקוע בהם. בסיום הישיבה שאל הגר"י סילמן: "הציבור רוצה לדעת את דעת מרן על התוכנית, האם הרב יאמר לאנשים להצטרף ולחתום?"

"פרועבאן" (לנסות) אמר הגרי"ש אלישיב.

בשבוע הבא מתוכננת ישיבה נוספת בבית הגרי"ש אלישיב בשילוב גדולי ראשי הישיבות.