כלא איילון
כלא איילון (צילום: פלאש 90)

ממסמכי חקירת האסיר בן זיגייר ששם קץ לחייו בתאו המבודד בכלא איילון עולה כי בישראל קיים "אסיר X" נוסף שהוחזק בתנאים דומים - כך נחשף הבוקר (שלישי) ב"ידיעות אחרונות" באישור הצנזורה.

לפי הדיווח בעיתון, עורכי דינו של בן זיגייר טוענים כי "בחומרי החקירה קיימים נהלים ספציפיים וארוכים הן לגבי דיירו הקודם של אגף 15 (יגאל עמיר), והן לגבי אסיר נוסף השוכן באגף 13 (אגף ביטחוני שמאפייניו ומאפייני הדייר בו דומים ביותר למאפיינים של אגף 15 ודייריו)".

מהמסכים עולה כי האסיר הנושף, ישראלי בעל רקע ביטחוני, ריצה את עונשו תחת זהות בדויה באגף 13 בכלא איילון בעת שהותו של בן זיגייר באגף 15, אך לא ברור האם הוא עדיין מוחזק שם.

הצנזורה התירה לפרסום חלק מחומרי חקירת סיבת המוות של בן זיגייר. מהם עולה כי ביום בו זיגייר שם קץ לחייו, ב-15 בדצמבר 2010, הייתה תקלה במצלמה 116 בתא בו הוא שהה, שהייתה מכוונת לחדר השירותים.

המצלמה שידרה את התמונות לחדר המפקח ולא למרכז השליטה, אך החדר לא אויש בשעות שקדמו לכך בשל מחסור בכוח אדם במרכז השליטה.

במהלך החקירה, סיפר אחד הסוהרים כי הם תמיד התלוננו על התקלה במצלמה. סוהרים אחרים סיפרו כי דיווחו על התקלה לגורמים האחראים לכך, הן המקצועיים והן הפיקודיים, כחודשיים לפני האירוע, אך למרות זאת המצלמה לא תוקנה.

ק', קצין הטכנולוגיה של הכלא, טען כי לא ידע על התקלה וכי אם היה יודע היה פותר אותה "עוד באותו היום". ב', טכנאי מרכז השליטה אמר כי נודע על התקלה רק למחרת.

הסוהר מ', נחקר באזהרה במשטרה והסביר כי נטש את עמדת המפקח בחדר בשעה 17:52, לטובת מרכז השליטה. כך, שהוא היה אחראי על המצלמות מכל אגפי הכלא ולא רק על המצלמות מאגף 15.

עוד עולה מהחקירה כי במרכז השליטה לא היו חמישה סוהרים אלא רק ארבעה כאשר בחלק מפרקי הזמן, שהיו קריטיים, שהו במרכז רק שלושה סוהרים. הסוהר הרביעי נעדר בין השעות 18:00 עד 19:40, ואלו היו בעצם השעות הקריטיות, במהלכן, בשעה 18:45 נכנס זיגייר לחדר השירותים ובשעה 20:19 הוא נמצא ללא רוח חיים.

המחדל מחמיר בכך שהסוהרים שהיו אמורים להשגיח היו עייפים בשל המשמרות הארוכות. אחד מהם, מ', הסוהר והקצין שהיה אמור לפקח על תנועותיו של בן זיגייר מסר בעדותו כי בעת האירוע היה בעיצומה של משמרת שנייה באותו יום, אותה ביקש מטעמים אישיים.

בהקלטות של המצלמה 116 נראה זיגייר מתעסק במשך כ-20 דקות עם דבר מה באזור בו שם קץ לחייו, כאשר בהמשך נראית דמותו כשאינה זזה במשך דקות ארוכות וכן את פרפורי המוות שלו, תמונות שבזמן אמת אף סוהר לא ראה.

בעדותו במשטרה, הודה הסוהר מ' כי "אם אכן היה חדר המפקח מאויש במועד האירוע ובשעות שלפני, ואם אכן המצלמות היו תקינות, ודאי הייתי יכול להבחין מבעוד מועד בהכנות שביצע זיגייר לפני התאבדותו וכך למנוע את האירוע".

כזכור, בן זיגייר היה איש מוסד שנעצר והועמד לדין בעבירות ביטחוניות חמורות ושם קץ לחייו בתאו השמור והמבודד בכלא איילון.

דוברת שב"ס, גונדר-משנה סיון ויצמן, מסרה בתגובה רשמית כי שירות בתי הסוהר אינו מוסר פירוט אודות השמת אסירים באגפים ובתאים ספציפיים.