אאא

ענקית הטכנולוגיה האמריקנית סופגת אש בבית המשפט: בית משפט בניו יורק אישר במהלך סוף השבוע האחרון פשרה חלקית שהתקבלה בין הרשות האמריקנית להגבלים עסקיים לבין ענקית הטכנולוגיה אפל, במסגרתו  תשלם אפל פיצויים בגובה של 400 מיליון דולר ללקוחות החברה.

הפיצוי ניתן בעקבות תביעת ענק שהגיש השרות להגבלים עסקיים וטען לקרטל שיצרה אפל בתחום הספרות הדיגיטלית. על פי הרשות להגבלים עסקיים, אפל תיאמה מחירים עם חמשת חברות ההוצאה לאור הגדולות בארצות הברית וקבעה את המחיר לספרים הדיגיטליים בחנות הספרים המקוונת של אפל ותוך כדי שהחברה חתמה על הסכמים שחייבו את החברות שלא לאפשר למתחרותיה של אפל כמו אמזון וגוגל לקבוע בעצמן את מחיר הספרים - גם אם אלה יסובסדו על ידי החברות המוכרות עצמן.

במהלך המשפט שמתנהל מאז שלהי שנת 2012, הכחישה אפל את מעורבותה בנושא, אלא שחברות ההוצאה לאור התקפלו בזו אחר זו כשהן חותמות על הסדרי טיעון מקלים יחסית ומותירות את אפל לבדה במערכה - מה שתרם ככל הנראה לפסיקת בית המשפט לפני כשנה ומחצה להרשיע את החברה ביצירת קרטל שמטרתו להעלות את מחירי הספרים כאשר המנכ"ל המיתולוגי של אפל סטיב ג'ובס הואשם כגורם המרכזי ביצירת הקרטל.

הסכום שנקבע כולל 450 מיליון דולרים שתשלם ענקית הטכנולוגיה, מותכם רוב הסכום, 400 מיליון דולרים, ישולמו לכ-23 מיליוני לקוחות החברה שעשו שימוש בשירות הספרים המקוון באותה התקופה. 50,000,000 ינתנו לעורכי הדין ששימשו כתובעים בתביעת הענק.

ההסכם אינו סופי, והוא כפוף לערעור שהגישה אפל כנגד הפסיקה המרשיעה את אפל ומטיל אחריות על החברה לקרטל הספרים.