אאא

זעקת השבת שהחלה בתפילה שקטה ובקידוש ה' ברחוב בר אילן, מסתיימת באקורדים צורמים: חרדי נפצע קשה, עוד שני פצועים קל ו-57 מפגינים שנעצרו בברוטליות על ידי המשטרה, כך מסכמים את אירועי הלילה במאה שערים.

עד לרגע זה לא ברור כיצד נפגע אותו צעיר חרדי, שנפגע קשה בראשו, וההערכה היא כי נפל מגדר. הוא סרב להתפנות לטיפול רפואי וכעבור כחצי שעה החלו אצלו תסמינים של פגיעת ראש, כגון הקאות, ערפול ופרכוסים.

עוצמת המהומות הפתיעו אפילו את ראשי ה'עדה החרדית' שיזמה את ההפגנה. במוצאי שבת החל כרוז מטעם ה'עדה' להסתובב בשכונה וקרא למפגינים להפסיק את ההפגנה ולשוב לבתים.

הרב יצחק גולדקנופף, הסתייג מהאירועים במוצאי שבת ואמר כי הדרך הנכונה למאבק היא התפילה הענקית שהתקיימה בליל שבת ולא ההתפרעויות של יום שבת. "זו איננה דרכנו", אמר. כזכור, לפני מספר ימים, בשיחה עם 'כיכר השבת' הבטיח הרב גולדקנופף כי "אם החניון ייפתח יישפך דם"...

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כתב 'כיכר השבת' מציין כי השוטרים, נאמנים להבטחה לנהוג ב"אפס סבלנות", כפי שהבטיחו הקצינים והמפקדים במהלך השבוע, נהגו בברוטליות מיוחדת כאשר עצרו את המפגינים תוך שימוש בכח רב, יותר מהנדרש ויותר מהסביר.

שוטרים רבים נפרשו בנקודות שונות במאה שערים כשהם מחופשים לאזרחים רגילים, ורק כאשר ביקשו לבצע מעצר הם זינקו על הצעירים החרדים עם האזיקים בידיהם, באקט שמזכיר את פעילות יחידת המסתערבים של צה"ל הפועל כנגד פלשתינים.

רבים מהמעצרים היו לא חוקיים בעליל, כאשר ה"שוטרים" קפצו על המפגינים כשהם ללא תג זיהוי המחויב על פי חוק, המאפשר להגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים כנגד אותו שוטר, במידה והוא מפעיל כח בלתי סביר או מבצע עניין לא חוקי.