אאא

השקל ממשיך להתחזק מול הדולר ונסחר כעת בניו יורק ברמה של 3.64 שקלים לדולר, ירידה של כ-0.66% לעומת השער היציג שנקבע בצהריים.

על רקע המשך היחלשותו של הדולר בעולם, ולאחר שבנק ישראל העלה ביום שני את הריבית במשק, המשיך הדולר להיחלש גם היום כנגד השקל ובעת קביעת השערים היציגים נפל שערו של הדולר ב-0.326% ונקבע ברמה של 3.665 שקלים.

בפעם האחרונה שהשער היציג של הדולר היה נמוך מרמה זו היה ב-15 באוקטובר שנת 2008, אז נפל שערו ל-3.629 שקלים כאשר יום למחר קפץ שערו לרמה של 3.705 שקלים, נזכיר כי באותם הימים היתה הסערה בשוק הפיננסים העולמית בעיצומה. גם בתחילת חודש ינואר השנה התקרב הדולר לשער זה כאשר שערו נקבע ב-3.667 שקלים. עוד נציין כי גם אתמול ירד שערו של הדולר למרות שבנק ישראל התערב במסחר ורכש כ-50 מיליון דולר.

לעומת זאת האירו היציג זינק היום ב-0.583% ושערו נקבע ב-4.9873 שקלים, לאחר שבתחילת יום המסחר נסחר הצמד בבנקים ברמה של 5 שקלים. אתמול נרשמה התחזקות מרשימה בשערו של המטבע האירופי כנגד הדולר שהגיע לשיא של כחמישה חודשים, לאחר שמדד אמון הצרכנים בארה"ב נפל לשפל של 7 חודשים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מדד הדולר העולמי (כנגד סל המטבעות המובילים) נופל היום לשפל של 8 חודשים ונסחר ברמה של 76.616 נק' כנגד 16 המטבעות המובילים בעולם. על רקע ההערכות בשוק כי הפדרל ריזרב ימשיך לנקוט במדיניות מרחיבה, אשר תוביל לירידה אפקטיבית של רמת הריבית במשק האמריקני. הדולר צנח ברבעון השלישי בכ-10% כנגד האירו.

נציין כי על רקע דיווחים כי בית המחוקקים האמריקני מתכוון לפעול בחקיקה נגד סין מכיוון שאינה מאפשרת ניוד מהיר יותר של היואן (במטרה לחזקו מול הדולר) מסר היום המימשל הסיני כי בכוונתו לאפשר מסחר חופשי יותר ביואן, אם כי לא פירט באיזה צעדים בכוונתו לנקוט.

הנגיד פישר העלה את הריבית במשק במטרה להילחם בעליות המחירים בשוק הנדל"ן המקומי, אך המהלך הגדיל את פערי הריביות בין ישראל למדינות העולם המפותח, מה שמגדיל את האטרקטיביות של המשק הישראלי בעיני סוחרי המט"ח, ועד כה נוחל הנגיד מפלה בניסיונותיו לבלום את התחזקות השקל, מה שמקים עליו את התעשיינים ובראשם היצואנים אשר הכנסותיהם הדולריות ממשיכות להישחק.

[לאתר המט"ח]