אאא

הסאגה הממושכת שלוותה בוויכוחים, איומים ושעות של משא-ומתן על הרכבי הרשימות והוויכוחים על התפקידים הגיעה אמש (שלישי) לסיומה עם הגשת כל הרשימות בערי הארץ לוועדת הבחירות.

בשלב זה, בו הנתונים הרשמיים ברורים, מי רץ נגד מי ובאיזו רשימה, "כיכר השבת" ממפה את המקומות העיקריים בהם צפויים להתחולל מאבקים שיעמדו על סדר יומו של הציבור החרדי ואולי אף יגרמו חלילה לקרעים שיהיה קשה עד כמעט בלתי אפשרי לאחות.

בני ברק

העיר בני ברק יצאה אמש לאחר עשור למערכת בחירות שתהיה כל הנראה סוערת מתמיד. אם בתחילה נדמה היה שמדובר בגחמה של תימהוני כזה או אחר, או במפלגה קיקיונית המאיימת על האחדות בעיר, אט אט התברר כי הפעם האיומים הינם רציניים.

זה החל מכיוון המטה החרדי בליכוד שביקש להוביל את העיר למערכת בחירות דמוקרטית, שם יכולים הבוקר לטפוח על השכם ולומר כי הם עשו זאת למרות שהתוצאה הסופית של המפלגה פחות חשובה.

זה המשיך בהחלטתה של מפלגת "בני תורה" לצאת לפילוג רשמי ולהכריז על ריצה בנפרד גם לראשות העיר כשלאחר מכן הגיעו מפלגות מכל גווני הקשת.

במקביל, הסתבר כי למרות החשיבה בתוככי 'דגל התורה' לערוך שינויים של ממש בהרכב הרשימה המקומית ואולי אף לשנותה כמעט מן היסוד, הדבר לא צלח כשהיחיד ש"הוצנח" מבחוץ היה מנחם שפירא מנהל המחלקה המוניציפאלית של התנועה שאמנם יזכה לכהן כסגן אך אין ספק שאברהם רובינשטיין הצליח לשמר את מעמדו ולהישאר "האיש החזק" בציבור הליטאי בבני ברק כשהוא זוכה בתפקיד ממלא מקום ראש העיר ובוועדת התכנון והבנייה היוקרתית.

רובינשטיין שאולי נתפס בעיני חלק מהציבור רק כ"ראש כולל", התגלה כפוליטיקאי מהשורה הראשונה שיודע לעמוד על שלו ולהוביל מהלכים אסטרטגיים שזכו לבסוף להצלחה בבלימת ההשתלטות של מנחם שפירא.

כעת מוקדשים כל המאמצים להתמודדות מול מפלגת "בני תורה". בכוונת הרשימה המאוחדת להסתער בכל הכוח, ואכן, כבר הבוקר החל הקמפיין שאמנם צפוי להיות בעל הדגשים חיוביים אך בעל מינון גבוה.

מנגד, גם במפלגה החדשה לא נחים על זרי הדפנה וגייסו את האותיות המיתולוגיות "עץ" של דגל התורה. זאת לצד הצבתו של חיים רוחמקין גם כמועמד לראשות העיר נגד חנוך זייברט. סוער כבר אמרנו.

ירושלים

גם בירושלים לא שקט. אמנם לאחר שהצליחו להגיע ביהדות התורה להסכמה בין הסיעות השונות על ריצה משותפת, כעת מתרכזים המאמצים במאבק על ראשות העיר. מצד אחד אמנם, נראה כי הציבור החרדי נוטה לתמוך במשה ליאון אך במקביל מתגלים בכך סדקים נרחבים בין היתר לאור העובדה שקהילות חסידיות גדולות מנהלות מו"מ קדחתני דווקא עם ראש העיר המכהן ניר ברקת.

זאת לצד מפלגת "בני תורה", המהווה בעיה בפני עצמה וכאב ראש לא קטן עבור יהדות התורה, הן במאבק על מצביעי הרשימה המקומית והן במאבק לראשות העיר כאשר שם בחרו להציב מועמד משלהם, את חיים אפשטיין, בכדי להרוס לליאון את הסיכויים הקלושים בלאו הכי שלו.

הבוקר, בעיתון "הפלס" של הפלג הירושלמי העומדים מאחורי מפלגת "בני תורה" יוצאים רשמית נגד המועמדות של משה ליאון, בטענה כי היה שותף לניסוח חוק הגיוס כנציגו של אביגדור ליברמן במשא-ומתן הקואליציוני.

בית שמש

גם בעיר בית שמש התגלה אמש פילוג משמעותי בקרב המפלגות החרדיות האשכנזיות שהודיעו על ריצה בשלוש רשימות נפרדות - רשימת 'דגל התורה' הליטאית המונה את העסקנים הוותיקים משה מונטג ושמוליק גרינברג, רשימת 'אגודת ישראל' המאחדת את קהילות גור, בעלזא וויז'ניץ ובה מוצבים ישעיהו ארנרייך, מרדכי דירנפלד וזלמן ניימן ורשימת 'כלל חסידי' של 'שלומי אמונים' בראשות שמעון גולדברג.

מתברר כי מהרגע הראשון נוצר מתח סמוי בין שלומי אמונים וגולדברג לעסקני חסידות בעלזא, שלדבריהם, בניגוד לעבר העלה גולדברג דרישה חדשה לקבל שני מקומות ריאליים לפני בעלזא. בחסידות בעלזא לא התכוונה לוותר ויצרה דיל פוליטי ושיתוף פעולה עם הסיעה המרכזית - גור והסיעה המאוחדת - ויז'ניץ ושריינה לעצמה את מקומה הטבעי.

מתברר כי בשלומי אמונים הלכו עד הסוף והחליטו לרוץ ברשימה נפרדת. לטענת בעלז,א הם מייצגים כמעט מנדט שלם כשהחסידות לבדה מונה משפחות רבות בעיר זאת לצד חסידויות נוספות המביעות בה תמיכה.

מנגד, בשלומי אמונים טוענים שהמספרים מופרזים וכי מגיע להם בצדק שני מקומות ריאליים וזאת לאור גודלם של הקהילות החסידיות אותם הם מייצגים.

איך זה ייפתר? לא ברור. התקווה היא כי הפילוג יסעיר את הרוחות ויוציא המוני מבציעים לקלפיות ואולי כל מפלגה תזכה להכניס מספר נציגים למועצה.

בינתיים המשבר בעיצומו והוא עלול להשליך גם על סיכוייו של משה אבוטבול המועמד החרדי המבקש לזכות בכהונה שנייה בראשות העיר ולצורך כך זקוק נואשות לחזית דתית מאוחדת שתתייצב מאחוריו.

אלעד

לצד כל אלו, אין ספק שהעיר שתרכז אליה את מרבית העיניים בציבור החרדי או את ה"אקשן" הגדול ביותר במערכת הבחירות, זו העיר אלעד, שכבר ידעה קרבות לא פשוטים בעבר אך נדמה שהמלחמה הגדולה מכולם נמצאת עוד לפניה.

לראשונה מאז הקמתה של העיר וההיסטוריה שהינה נשלטת בידי התנועה הספרדית ש"ס, בשל העובדה כי מרבית תושבי העיר ספרדים, מנסים ב'שלומי אמונים' לערער על ההגמוניה וליצור מהפך כשהם מציבים את שרוליק פרוש, בנו של ח"כ מאיר פרוש, בחזית בתקווה לכבוש את ראשות העיר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במסגרת דיל פוליטי המאגד בתוכו את 'אגודת ישראל' ו'דגל התורה' כמו גם את הציבור הדתי לאומי וחלק מהציבור התימני בעיר, מבקשים בסיעה החסידית ליצור שינוי ולהמליך לראשונה בעיר ראש עירייה משלהם.

מנגד, בש"ס מבטיחים מלחמה על כל קול ומציינים את העובדה הברורה כי מדובר בעיר שרובה בעלת צביון מזרחי, כך שמה שבמשפחת פרוש נדמה כמהלך נועז ובעל סיכוי נתפס בש"ס כמהלך הזוי ומופרך שסופו להיכשל ולדבריהם אין ספק שבסופו של דבר ינצח מועמדם צוריאל קריספל.

איך זה יתפתח? קשה לדעת, האם נגיע חלילה למצב בו נראה את גדולי ישראל מעל במה אחת קוראים להצביע למועמד מסוים ומנגד מעל בימה אחרת גדולי ישראל ממגזר אחר הקוראים בנחרצות להצביע למועמד שונה, מה שעשוי ליצור מתח רב ופילוג כואב.

האם מערכת הבחירות בעיר תידרדר למלחמת השמצות והכפשות שלא נראתה ממזמן בציבור החרדי? כולנו מקווים שלא, אך נדמה שיהיה קשה לצדדים להתחמק מכך, והם כבר מצחצחים את החרבות.