אאא

בשימוע שנערך בפני ועדת השירותים המזוינים של בית הנבחרים האמריקני, אמר מזכיר המדינה ג'ון קרי, כי למרות שארה"ב מקווה כי יוזמת רוסיה להעברת הנשק הכימי הסורי לפיקוח בינלאומי, לפי שעה ימשיך ממשל אובמה לנסות ולשכנע חברי קונגרס להביע תמיכה בשימוש צבאי נגד משטר אסד. 

לדבריו של קרי, ארה"ב ממתינה כעת לתכנית רצינית לפינוי הנשק הכימי הסורי, אולם ההמתנה לא תארך זמן רב "לא נחכה זמן רב. הנשיא אובמה יבחן ביסודיות את ההצעה. היא לא יכולה להפוך לטקטיקה של עיכוב", קרי הבהיר כי ארה"ב מקווה כי התכנית הרוסית תביא לפתרון המשבר. 

בדבריו לצירי בית הנבחרים אמר קרי: "איראן עוקבת אחרי מה שאנחנו עושים. האם נשלח לאיראן מסר של חולשה אמריקנית? המילה שלכם מוטלת על הכף, לא רק מילתו של הנשיא".

"אתם העברתם חוק על סוריה וגם על הנשק הכימי", אמר קרי והזכיר לצירי בית הנבחרים פסקה בחוק לפיה: "האינטרס הביטחוני של ארה"ב נמצא בסכנה כל עוד יש נשק כימי בסוריה".

כזכור, המשטר בסוריה הודיע היום כי החליט להיענות בחיוב להצעת הפשרה הרוסית שמטרתה לבטל את התקיפה האמריקנית המתוכננת בסוריה. 

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס, שר החוץ הסורי וואליד אל מועלם אמר היום (שלישי) כי סוריה מקבלת את ההצעה הרוסית, ומאשרת להציב פיקוח בינלאומי על מאגרי הנשק הכימי במדינה. 

מדברי אל מועלם בשיחה עם יו"ר הפרלמנט במוסקבה: "ערכנו סבב שיחות פורה אתמול עם שר החוץ סרגיי לברוב והוא הציע תוכנית הנוגעת לנשק הכימי. אמש הסכמנו לתוכנית הרוסית". 

לדבריו של אל מועלם, סוריה החליטה להיענות להצעת מוסקבה בכדי "למנוע סיבות לתוקפנות אמריקנית".